Alte canale pentru afiliere?

Birkoff

Member
Registered
Pentru un magazin virtual, ce canale de afiliere stiti?
Pun eu mai jos lista cu ce stiu, daca voi stiti si altele abia astept sa le testez.
- price.ro
- compari.ro
- profitshare.ro
- 2parale.ro
- allshops.ro
- acasa.ro
- okazii.ro
- bizoo.ro
- PocketFriend.ro
- emag.ro
 
- price.ro - comparare pret - nu se poate castiga bani. dar iti poti promova magazinul online cu el.
- compari.ro - comparare pret - nu se poate castiga bani. dar iti poti promova magazinul online cu el.
- profitshare.ro
- 2parale.ro
- allshops.ro - comparare pret - nu se poate castiga bani. dar iti poti promova magazinul online cu el.
- acasa.ro = stiam ca e site de news si altele
- okazii.ro - au scos sistemul de afiliere pentru ca nu dadea randament. cel putin asta am primit eu pe e-mail
- bizoo.ro - director de afaceri si promovare, dar nu are afiliere, cel putin din cate stiu.
- PocketFriend.ro -- comparare pret - nu se poate castiga bani. dar iti poti promova magazinul online cu el.
- emag.ro
 
Nu inteleg exact la ce te referi, vrei sa spui unde iti promova produsele daca ai un magazin? In acest caz, nu e neaparat vorba de afiliere, si poti adauga produsele si pe alte site-uri de anunturi, precum olx.ro
 
pe site acestea trimiti feed si apoi apari in sistemul de compare, la fel cum este la google product. In general este cu plata. Sunt folosite pentru a spori expunerea unui magazin, pentru a atrage mai multe comenzi. Dar se aplica doar pentru proprietarii de magazine online. Un alt serviciu de gen este shopmania.ro care are acest serviciu gratis.

Eu intelege afiliere, atunci cand primesc un link de affiliat unic care imi permite sa promovez un produsnin vederea optinerii unui comision.
 
ce am pus eu ca lista e pentru cei care au magazin online si vor sa isi promoveze produsele la parteneri externi prin afiliere la ei.
lista pusa de mine e deja testata, ma intereseaza si alti parteneri similari.
olx.ro nu ofera un api prin care sa poti automatiza procesul deci pica.
@AlexH afilierea poate fi in dublu sens, ori ca distribuitor de produse ori ca persoana/firma care promoveaza produsele unui distribuitor... pe mine ma intereseaza promovarea din punctul de vedere al distribuitorului, al celui care are magazinul si cauta parteneri online pentru afacerea lui. Lista de mai sus e cu astfel de site-uri partenere unde daca ai un magazin online poti vinde produsele prin acele site-uri partenere.
Intrebarea mea era, mai stiti si alte site-uri de acest tip?
 
Nu sunt distribuitor, asa ca ma refeream din punctul meu de vedere.
Pe extern este sharesales si cj.com
Pe romania recomand shopmania care au support bestial si sunt super ok.
Ma voi interesa de ate servicii de gen si revin cu un update. In acest moment nu mai stiu altele.
 
Da, shopmania pare interesant.
Pe moment am mai multi clienti cu magazine virtuale care isi desfasoara afacerea doar in ro, deci sunt interesat mai mult de canale pe romania.
Auzisem la un moment dat si de groupon sau ceva de gen (site-uri unde magazinele pot oferi cupoane de reducere) dar nu stiu detalii, daca stiti ar fi interesant.
Emag de exemplu e ok, se fac vanzari prin intermediul site-ului lor, dar cer si comisioane mari (30-35 %) si pentru magazinele mici un adaos atat de mare e mai greu de aplicat (cand faci primii pasi in afacere de obicei ai adaos mai mic ca sa poti sa te mentii cel putin la nivelul concurentei cu preturile la produse)
Deci, orice canal util unui distribuitor/magazin virtual ar fi interesat aici de mentionat.
 
Cea mai ieftina si buna solutie pentru un shop online nou, este propriul sistem de afiliere/referal.
La inceput pot oferi un comision bun pentru a atrage publisheri.
 
@AlexH da, stiu, nu asta e subiectul topicului aici.
platforma mea de shop pe care o ofer la clienti are api-uri deja integrate pentru lista de mai sus de parteneri (pe langa api-uri de procesatori de plati si curieri) si are si sistem de afiliere integrat, dar asta e alta discutie intr-un topic separat.
Revenind la topic, ma intereseaza daca stiti si alte canale similare prin care un magazin online poate vinde produsele (parteneriat online)
 
cpl.ro - Platforma de Marketing Afiliat. Esti Advertiser si ai produse interesante, listeaza-le in Marketplace pentru Afiliati si Influenceri.
 
Loading...
Back
Sus