Alibaba

Florinionescu

New Member
Registered
Buna ziua , doresc achizitionarea de produse soft drinks de pe platforma alibaba , am contactat vanzatorul , am cazut de acord asupra pretului , dar cand am cerut o vizita in prealabil , am fost refuzat , raspunsul a fost ca pot vizita compania in luna aprilie (Belgia ) . Suma pe care trebuie sa o platesc fiind destul de mare , as dori sa stiu daca e vreo metoda sa fiu asigurat , vanzatorul acceptand plata 40% la incheierea facturii si 60% la incarcarea camionului , el acceptand doar plata T/T ,sau money gram .
 
Daca e suma mare cea mai sigura metoda este bonificatie bancara parca se numește.
Adica: in baza facturii banca va bloca suma x de bani pana ajunge la tine.
Cand ajunge banca trimite pe cineva sa vada daca corespunde conform înțelegerii.
Daca corespunde atunci da drumul la bani daca nu tii returnează tie.
Costul depinde de banca si este parca intre 1 si 3% din valoare.
Money gram nu accepta niciodată.
In 99% din cazuri nu vor accepta pentru ca sunt facute in spatele casei.
 
Conditiile mi se par foarte suspecte. La ratinguri cum sta?
De obicei la primele tranzactii cu un furnizor nou se plateste prin trade asurance-ul de la alibaba. Acestia nu elibereaza banii catre vanzator pana cumparatorul nu primeste marfa (similar cu aliexpress).
Taxa e platita de cumparator, deci singurul inconvenient pt el este ca primeste banii doar cand tu primesti marfa si iti dai ok-ul. Un alt motiv pentru care n-ar mai vrea sa accepte asta ar putea fi si faptul ca e un simplu intermediar (cum sunt peste 90% din vanzatorii de pe alibaba) si nu are sau nu vrea sa sustina el tranzactia.
 
Loading...
Back
Sus