Ajutor setare site

Marcous

Active Member
Registered
Full Member
Am un domeniu gazduit la Namecheap, pe care am instalat Wordpress in felul urmator: utilizand Softaculous, atunci cand ma punea sa aleg unde sa se instaleze WP, prima oara am lasat doar domeniu.ro, iar a doua oara am instalat adaugand la "Directory" /blog .

Asta pt ca vreau ca pe domeniu.ro sa fac un fel de site de anunturi, iar pe domeniu.ro/blog sa fie blogul in sine, articolele.

As vrea ca pana reusesc sa creez site-ul pe domeniu.ro, sa redirectionez traficul de pe domeniu.ro spre domeniu.ro/blog, dar in aceleasi timp sa pot sa si lucrez in WP pe domeniu.ro .

Se poate face asta?
 
Salut,

"Directory" /blog e folderul unde instalezi tu wordpress.

Instaleaza wp. fara sa adaugi nimic ( cale ) apoi creezi o pagina blog ( domeniu.ro/blog ) si setezi pagina asta Home Page. Ulterior aceasta pagina o poti adauga in meniu. Cand termini site-ul setezi o noua pagina Home.

Mai exista optiunea sa creezi un subdomeniu domeniu.ro/blog unde sa instalezi wp. separat si faci redirect pe domeniu.ro

Spor...
 
Pai asa am facut, am instalat WP si pe domeniu.ro si pe domeniu.ro/blog (asta cred ca este subdomeniu, nu?)

Am vrut sa fac asa deoarece platforma de anunturi care vreau sa fie pe domeniu.ro va mai dura ceva pana va fi gata, plus ca acolo mai schimb diverse teme, mai umblu pe la setari, etc...

Asta inseamna ca, daca fac doar o pagina in domeniu.ro pe care sa postez articolele, atunci cand as schimba tema in ideea de a crea platforma de anunturi, s-ar modifica si aceasta cu articolele...

Prin urmare, vreau sa fie oarecum independente, platforma de anunturi de pe domeniu.ro si blogul in sine, de pe domeniu.ro/blog .

Problema mea acum este ca, in cazul in care cineva scrie adresa site-ului domeniu.ro, ajunge pe site-ul in lucru. Si eu as vrea sa redirectionez domeniu.ro spre domeniu.ro/blog, dar sa pot in acelasi timp sa si lucrez la domeniu.ro separat.

Este posibil? Sau daca redirectionez un domeniu spre celalalt, pe primul domeniu nu mai pot lucra, gen sa modific ori sa creez site-ul ?
 
Loading...
Back
Sus