Ajutor remediere probleme site wordpress .

Presupun:
adresa url la logo nu este setata bine sau logo nu exista.
In sursa cand te uiti apare url la logo si cand dai click iti deschide logo?
 
Multumesc tuturor ca ati avut rabdare si placere sa-mi explicati totul precum celor mici .
Datorita sfaturilor voastre am reusit sa-mi aduc saiturile undeva aici si cred ca ma multumesc deja cu atat .Mai Am de lucrat la content , dar am multe articole pe care trebuie sa le rescriu si sper sa mai urc putin .
Si multumesc Alex pentru articolele detaliate pentru plugin si pentru scris articole .
Sory este site adult asa ca am pictat un pic imaginile .

3111
 
Am intrat zilele acestea in webmaster tools , interfata noua si la Coverage apare un astfel de tabel pe care nu reusesc sa-l inteleg .
Ce sunt acele linkuri din categoria excluded ?
Sunt o problema care trebuie remediata , cum ?

3116
 
Vezi ce ai la excluded (de unde sa stim noi ce este acolo?). Parerea mea ca sunt tagurile, ce in mod normal vin cu setarea noindex de la pluginurile de seo, standard; pentru a nu face/avea continut duplicat in cautari. In functie de nisa vei indexa sau nu tagurile.

Personal in 90% din cazuri nu indexex tagurile, dar au follow. Dar totul tine de nisa si ce taguri/cum ai facut tagurile.
Daca le vei da index, si va face continut duplicat in cautari, probabil iti vor aparea tagurile in cautari si nu articolele, si vei face un dezastru. Ai grija!
 
Daca le vei da index, si va face continut duplicat in cautari, probabil iti vor aparea tagurile in cautari si nu articolele, si vei face un dezastru.
Legat de tag am descoperit ceva la un blog care folosesc Rank Math.
Sitemap facut de acest plugin vad ca aduce avantaje pe partea de tag.
Pentru fiecare articol incearca sa adaugi tag cat ma unice, in general cele pe care vrei sa prinzi rank, dar nu face abuz, apoi trimiti sitemap tag in google.
Am observat o crestere in pozitie index cu metoda asta pe keyword folosite in articol.
Acum ramane sa testati fiecare sa vedeti daca functioneaza.
 
@AlexH sunt total deaccord.

Da, tag-uri unice merita indexate! Altfel nu, parerea mea.
Dar daca sunt pe noindex, sa aiba neaparat FOLLOW tag-urile. Altfel chiar le ai degeaba.

TESTAT: In multe cazuri daca tagul este duplicat, google va afisa tagul in locul articolului cu pricina si te va termina in cautari.
 
Da, tag-uri unice merita indexate!
Spre exemplu daca am 10 articole pe thema seo, nu voi pune tag seo la toate ci voi folos seo altceva altceva altceva pentru a fi cat mai unice, dar acum nu spun ca reusesc sa fac la toate.
Dar daca sunt pe noindex
Eu nu as recomanda noindex la nimic decat daca stii ce faci pentru ca poti avea probleme mari in google cand folosesti noindex si nofollow.
 
Vezi ce ai la excluded (de unde sa stim noi ce este acolo?). Parerea mea ca sunt tagurile, ce in mod normal vin cu setarea noindex de la pluginurile de seo, standard; pentru a nu face/avea continut duplicat in cautari. In functie de nisa vei indexa sau nu tagurile.

Personal in 90% din cazuri nu indexex tagurile, dar au follow. Dar totul tine de nisa si ce taguri/cum ai facut tagurile.
Daca le vei da index, si va face continut duplicat in cautari, probabil iti vor aparea tagurile in cautari si nu articolele, si vei face un dezastru. Ai grija!

Excluded by ‘noindex’ tag .
Ai dreptate este vorba e taguri , eu intrebam daca este acest lucru o problema si trebuie remediat .
 
Nu este o problema @yepuras . Toate pluginurile de SEO vin cu noindex (exclude) pe taguri pentru a nu creea duplicat content.
Sunt foarte multi care nici categoriile nu le indexeaza, pe langa taguri.

Dar cum zicea @AlexH , pe anumite nise, tagurile unice optimizate pot aduce trafic.
Bineinteles ca intodeauna parerile sunt impartite in functie de multe variabile.

In cazul tau cu nisa video, eu personal las noindex tagurile. Dar sa NU FIE selectat "no follow" in rankmath la taguri. Mai pe scurt nu le vreau indexate, dar le vreau"urmarite" si "vazute" de google.

Intrebarea este urmatoarea, referitor la continut duplicat: daca tu ai un cuvant cheie intr-un articol, in content cu link, in taguri, in categorie, in widget, in footer, etc (adica ai duplicat in 7 locatii spre ex), google ce va arata in prima pagina cand cuvantul/fraza este cautata? tagul? postarea? categoria? Nu cred ca iti va placea ca articolul sa fie pe locul 2 sau sa dispara complet si sa apara doar tagul in cautari pe google.

Evita continul duplicat! Iar tagurile sunt un risc mare de a creea continut duplicat! Indexeaza tagurile daca stii cu adevarat ce faci (asta este parerea mea personala).
 
Nu este o problema @yepuras . Toate pluginurile de SEO vin cu noindex (exclude) pe taguri pentru a nu creea duplicat content.
Sunt foarte multi care nici categoriile nu le indexeaza, pe langa taguri.

Dar cum zicea @AlexH , pe anumite nise, tagurile unice optimizate pot aduce trafic.
Bineinteles ca intodeauna parerile sunt impartite in functie de multe variabile.

In cazul tau cu nisa video, eu personal las noindex tagurile. Dar sa NU FIE selectat "no follow" in rankmath la taguri. Mai pe scurt nu le vreau indexate, dar le vreau"urmarite" si "vazute" de google.

Intrebarea este urmatoarea, referitor la continut duplicat: daca tu ai un cuvant cheie intr-un articol, in content cu link, in taguri, in categorie, in widget, in footer, etc (adica ai duplicat in 7 locatii spre ex), google ce va arata in prima pagina cand cuvantul/fraza este cautata? tagul? postarea? categoria? Nu cred ca iti va placea ca articolul sa fie pe locul 2 sau sa dispara complet si sa apara doar tagul in cautari pe google.

Evita continul duplicat! Iar tagurile sunt un risc mare de a creea continut duplicat! Indexeaza tagurile daca stii cu adevarat ce faci (asta este parerea mea personala).
Cel mai bine stau in banca mea la capitolul taguri , multumesc foarte mult la amundoi pentru explicatii .
imi pare rau sa spun Alex dar din tot forumul asta e topicul care imi place cel mai mult .
Am invatat in cateva zile , cat nu am invatat in 5 ani citind de pe net , pentru ca aici mereu am avut posibilitatea sa intreb tot ce ma dernaja si nu intelegeam .
Revin cu intrebari curand .
 
Apoi mai este o problema la categorii unde multi aleg 1-2-3-5 categorii pentru un articol, lucru care personal nu-l recomand.
Bineinteles ca intodeauna parerile sunt impartite in functie de multe variabile.
Asta spun si eu mereu.
Pentru fiecare este diferit si ce merge la mine, nu inseamna ca va merge si la tine.
Cu putina atentie atunci cand scrii articolele, poti scoate un rezultat bun, apoi dupa o perioada iti intra in sange si o faci natural fara sa o vezi ca o munca extra.
 
Revin iarasi cu o intrebare , dupa cum spun aceste sisteme si programe Seo am duplicate page title si duplicate meta description .
De exemplu am categoria filme actiune si tag filme actiune si in mare duplicatele asa sunt mai toate pe categorie si tag .
Este asta o problema pentru google si daca este cum o pot rezolva , multumesc anticipat .
 
Este asta o problema pentru google si daca este cum o pot rezolva , multumesc anticipat .
Incearca sa nu mai folosesti aceleasi tag la fiecare film.
In plugin seo ai acolo pentru tag sa faci descrierea si titlul la fiecare.
Incearca sa adaugi elemente care pot face cat mai unic totul.

Un amic are un site popular cu 20-30 tag (aceleasi) la fiecare film, daca ii faci o verificare ii da duplicat peste tot, insa nu are problema deloc. 90% din trafic vine din google si asta de foarte mult timp.
 
Am o mica mare problema zic eu si poate cu ajutorul vostru ai dau de cap .
De ceva timp mi se pare ca articolele mele nu sunt indexate de google corect si nu stiu care este cauza .
Daca bag nume articol si domeniu la serach google nu-mi apar deloc in cautari articolele .Daca bag linkul de la articol imi apare pe prima pozitie articolul dar pe pagina la domeniu nu spre articol .
Aveti idee din ce cauza se intampla acest lucru , am setat ceva gresit la vre-un plugin sau in alta parte ?
 
Pe link de mai jos poti verifica daca url este indexat si cand a facut google cache la site.
Cod:
https://smallseotools.com/google-index-checker/
https://smallseotools.com/google-cache-checker/

De ce te duce pe homepage:
Pai cand google a trecut pe la tine pe site a vizitat doar homepage unde a vazut referire la acel articol.
Acum e posibil sa ai nofollow sau noindex la link din hompage, e putin probabil insa se intampla.

Iti recomand sa pui lista de aici 52 WordPress Ping List pentru o indexare mai rapida a blogului
Daca publici articole des, adica la un interval mai mic de o ora, recomand sa le scoti de fiecare data pentru ca sistemele din acea lista te vor bana pentru abuz, insa daca intervalul este mai mare de o ora atunci e ok.
Insa trebuie sa intelegi ca nici asta nu aduce siguranta la index.
Putin jucat smart cu link intern la articole iti poate indexa mai rapid articolele.
In plugin seo parca este o optiune acolo:
Ping search engine cand se modifica sitemap, adica la fiecare articol publicat.
 
Acum vad in webmaster tools ca am :

3200

Si aici a, 175 de articole care nu sunt indexate .
Acestea sunt taote articolele postate in noiembrie si decembrie anul trecut .
Ce pot face ca ele sa fie indexate ?
 
Loading...
Back
Sus