Ajutor remediere probleme site wordpress .

ce vroiam sa intreb... e bun de ceva Rank Math? e mai bun decit All in One Seopack? ce ai observat din el? se misca mai bine siteurile cu Rank Math?
multumesc.
Daca este setat bine este cel mai bun , la mine problema a fost ca nu am stiut sa-l setez .
Poate isi face cineva mila si face un tutorial youtube sau foto cu setarile la Rankmat .
 
Cum pot rezolva si eu aceste doua probleme , ma poate indruma cineva , multumesc anticipat .

Vezi atașament 3010
E de la pulginul Jetpack din ce vad in print ''minified css'',nu stiu ca nu am folosit niciodata pulginul,incearca sa dezactivezi minify daca are in el optiunea sau poate ai alt pulgin de minify care nu se loveste cu jetpack
 
E de la pulginul Jetpack din ce vad in print ''minified css'',nu stiu ca nu am folosit niciodata pulginul,incearca sa dezactivezi minify daca are in el optiunea sau poate ai alt pulgin de minify care nu se loveste cu jetpack
pana la urma Pluginul Jetpack trebuie sa existe pe un blog wordpress , dupa parerea voastra este esential ?
foarte curios dupa ce am scris acest mesaj am dezactivat jetpack si am facut un test speed , iata si rezultatele :


mobil.png
destcop.png

pana la urma se merita sa-l ai pe un site wordpress sau nu ?
 
Ultima editare:
Personal eu nu mai folosesc pluginul jetpack, pe absolut nici un site, niciodata. Nu il mai folosesc pe nimic de circa 3 ani.

Acum 5-8 ani era un plus cu photon cand hosturile erau foarte slabe si scumpe. Acum personal sunt de parere ca face mai mult rau decat bine. Poate si atunci o facea.

Photon mie personal mi-a blocat serverele de n ori din cauza erorilor apache. Viteze si teste in scor mai proaste cu el, decat cu el. Load clar mai slab cu el instalat. N vulerabilitati posibile si atacuri din cauza la xmlrpc; n teste online care demonstreaza ca testele de viteza scad cu el, decat fara el.
--------
@yepuras
Referitor la acele doua probleme, nu le poti rezolva. Tot ce tine de legaturi externe precum s0.wp (serverele jetpack), nu ai ce sa faci ca nu tine de serverul tau. La fel ca si cu google analytics.

Ce poti face: poti dezactiva fonturile google de pe site, din lista aia de probleme, in rest la cele cu wp.com nu ai ce face, ca nu tine de serverul tau.
--------
1. P.S.: daca site tau are viteza pe rosie in page insights test atunci ai o problema. Daca nu este pe rosu este ok; chiar daca ai rezultat de 55% portocaliu. Nu vei avea de castigat nici 0.01% rank daca testul este 100% in loc de 60%. Lucru spus oficial si dovedit!
--------
2. P.S.: tu faci test de viteza pe homepage. Dar ai doar homepage indexat si doar el apare in google? Fa un test si pe articole cu content stufos, ca fapt divers. Apoi vei realiza ca 1.P.S. are o logica si testele sunt relevante pana intr-un anumit punct.
 
Ultima editare:
Personal eu nu mai folosesc pluginul jetpack, pe absolut nici un site, niciodata. Nu il mai folosesc pe nimic de circa 3 ani.

Acum 5-8 ani era un plus cu photon cand hosturile erau foarte slabe si scumpe. Acum personal sunt de parere ca face mai mult rau decat bine. Poate si atunci o facea.

Photon mie personal mi-a blocat serverele de n ori din cauza erorilor apache. Viteze si teste in scor mai proaste cu el, decat cu el. Load clar mai slab cu el instalat. N vulerabilitati posibile si atacuri din cauza la xmlrpc; n teste online care demonstreaza ca testele de viteza scad cu el, decat fara el.
--------
@yepuras
Referitor la acele doua probleme, nu le poti rezolva. Tot ce tine de legaturi externe precum s0.wp (serverele jetpack), nu ai ce sa faci ca nu tine de serverul tau. La fel ca si cu google analytics.

Ce poti face: poti dezactiva fonturile google de pe site, din lista aia de probleme, in rest la cele cu wp.com nu ai ce face, ca nu tine de serverul tau.
--------
1. P.S.: daca site tau nu e pe rosu la mobile sau desktop, in testele page inshights de la google, atunci nu trebuie sa iti mai faci griji.
Poti sta si pe galben/portocaliu cu rezultate medii.
Lucru dovedit si spus oficial: chiar daca ai site 100% pe mobile si desktop nu vei castiga nici macar 0.01% rank sau pozitii. Daca site incarca bine si viteza e ok, este suficient. Viteza conteaza in special in vanzari, dar o viteza medie e suficienta ptr 80% din siteuri.
Doar cei cu teste de viteza pe rosu vor fi afectati. Atata tot.
--------
2. P.S.: tu faci test de viteza pe homepage. Ai doar homepage indexat si doar el apare in google? Fa un test si pe articole cu content stufos ca fapt divers. Apoi vei realiza ca 1.P.S. are o logica si testele sunt relevante pana intr-un anumit punct.
Multumesc pentru raspunsul detaliat , cate despre speed am dat acum si pe un articol de peste 1000 cuvinte cu cel putin 15 imagini in el si scorul este 90 pe mobil si pe destkop a scazut la 95 .
dar oricum nu are valoare din ceea ce zici , este bine pentru ca saitul se misca mult mai repede , inca odata multumesc de raspuns .
 
Cu placere!

Un site cu content mare, comentarii, pluginuri de share, etc va avea un scor mic in general la articole. Este si normal (abonari, n comentarii, n cuvinte, share, like, related content, etc)

Uire spre ex nr 1 in recenzii filme "rogerebert", ce scor are pe un review:
PageSpeed Insights

37 mobil, 68 desktop. si totusi este nr 1 si va fi mereu pe nisa lui pentru continutul lui de calitate.

Load/viteza sa fie ok si poti sta linistita.

Referitor la rankmath daca vrei, teamviewer si microfon, si iti explic tot, cand am timp. Daca nu te ajuta nimeni sau nu te-a ajutat deja.
 
Stiu ca uneori devin sacaitoare , dar daca nu am inteles din explicatiile anterioare poate cineva reuseste sa ma indrume ca intr-un final sa reusesc sa inteleg .
Cum rezolv aceasta problema :

No H1 headings Found, it highly effects your page SEO.

Nu poate fi setat direct din thema ?
Trebuie ca la fiecare articol sa setez eu manual H1 la articole ?
Sau cum anume se face ?
Multumesc anticipat .
 
Pe home page:
h1 este doar titlu site-ului / cel mai important
h2 sunt titlurile la postari/articole ; meniul
h3 titlu la widget-urile din footer/side etc

Intelegi ideea acum? Cu cat este mai neimportant cu atat headerul este mai mare in numar. Cu cat este mai important cu atat este mai mic. In articole h2,h3,h4,etc este binevenit in text.

H1 facand exceptie = este folosit doar la titlu site si atata.
Tie iti lipseste din codul sursa a temei, la titlul site-ului, tagul <h1> pe titlu.

Doar cineva care face teme sau cunoaste bine/editor de teme in cod, te poate ajuta cu asta. Nu exista astfel de optiuni din cate stiu eu, prin customize sau alte metode. M-am lovit de astfel de o problema si mi-a luat ceva pana am rezolvat, dar la mine nu era lipsa, era headerul gresit.
 
Stiu ca uneori devin sacaitoare , dar daca nu am inteles din explicatiile anterioare poate cineva reuseste sa ma indrume ca intr-un final sa reusesc sa inteleg .
Cum rezolv aceasta problema :

No H1 headings Found, it highly effects your page SEO.

Nu poate fi setat direct din thema ?
Trebuie ca la fiecare articol sa setez eu manual H1 la articole ?
Sau cum anume se face ?
Multumesc anticipat .

Te ajut eu, anunta-ma pe skype cand poti.
 
Te ajut eu, anunta-ma pe skype cand poti.
multumesc mult la amundoi , in fiecare articol cand postez trec titlul drept H1 asa cum zice cristy dar se pare ca are in continuare dreptate deoarece mereu imi spune ca nu am pus in site deloc H1 dupa cum se vede mai sus in pozt .
Sinner te caut pe skype .
Dap s-a rezolvat Multumesc sinner1696 , thema era ok , eu iarasi eram vinovata ca facema totul pe dos .
 
Ultima editare:
Baieti revin din nou cu o mica - mare problema pe care o intampin la multe articole imi apare asa ceva cand verificarea seo la aticol :

The link ( linkul fiind de la pagina principala , nu cel de la articol )not have the title attribute .

Va rog sa-mi explicati in primul rand ce inseamna si apoi daca stiti cumva si cum rezolv , multumesc anticipat .
 
Cod:
a href=”link” title=”titlul postului”>titlul postului</a>

title=”titlul postului” cred ca asta iti lipseste din descrierea pe care ai dat-o.
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus