Ajutor remediere probleme site wordpress .

Inca o problema la care poate ma puteti ajuta sa-i dau de cap .

index 6.png

Ce reprezinta fiecare poate imi spuneti si mie si cum le rezolv , multumesc anticipat .
 
1. Acele fișiere nu exista pe server. Motivul poate fi ca le-ai sters sau din cauza la script mu pot fi accesate tot timpul.
Rezolvare simpla, click solve kn webmaster.
Cea complicata, vezi fiecare link unde este, cum e generat, , daca se poate recupera, etc.
2. Trebuie sa vezi in loguri ce url este si dece nu poate fi accesat.
 
Ma poate lamuri si pe mine cineva , odata ce sitemap este ok , robots.txt este ok cum de am 13k resource restricted for indexing sau macar sa-mi explice cineva ce inseamna mai exact :

index7.png
 
1. daca ai schimbat site, articole, tot ce era inainte atunci iti recomand sa dai un reindex, adica va sterge tot ce era inainte si va indexa ce este nou acum.
2. Daca nu vrei sa faci asta atunci poti folosi codul de aici Redirect 404 error wordpress catre locatie random de pe site pentru a redirectiona toate 404 catre homepage sau o alta pagina
3. 5xx status code - asta poate avea multe motive, serverul este down sau refuza conexiune, ori din cauza la code in sursa ii da reject. Trebuie inspectat.
4. restric la indexare - depinde ce plugin folosesti. Daca e Rank math atunci mergi la setari si dezactiveaza peste tot unde vezi no index, no follow.
5. daca nu vrei sa faci asta atunci la sitemap da la exclude la acele elemete care este setat no index, no follow si vei scapa de avertizare. Asta apare pentru ca este inclus in stemap dar cand acceseaza primeste reject.
 
1. daca ai schimbat site, articole, tot ce era inainte atunci iti recomand sa dai un reindex, adica va sterge tot ce era inainte si va indexa ce este nou acum.
2. Daca nu vrei sa faci asta atunci poti folosi codul de aici Redirect 404 error wordpress catre locatie random de pe site pentru a redirectiona toate 404 catre homepage sau o alta pagina
3. 5xx status code - asta poate avea multe motive, serverul este down sau refuza conexiune, ori din cauza la code in sursa ii da reject. Trebuie inspectat.
4. restric la indexare - depinde ce plugin folosesti. Daca e Rank math atunci mergi la setari si dezactiveaza peste tot unde vezi no index, no follow.
5. daca nu vrei sa faci asta atunci la sitemap da la exclude la acele elemete care este setat no index, no follow si vei scapa de avertizare. Asta apare pentru ca este inclus in stemap dar cand acceseaza primeste reject.
Tnks Alex ai foarte explicit in special de data asta , totusi 5xx status code, pare a fi o problema , dar nelamurirea mea este ca saitul se incarca la secunda si nici nu a fost down deloc ?
 
ce vroiam sa intreb... e bun de ceva Rank Math? e mai bun decit All in One Seopack? ce ai observat din el? se misca mai bine siteurile cu Rank Math?
multumesc.
 
Loading...
Back
Sus