Ajutor-Pret Serviciu Curierat

Curca Ionut

Member
Registered
Salutare,tuturor! Va rog mult,faceti-ma si pe mine sa inteleleg cam cum sta treaba cu preturile pentru livrarea coletelor.Momentan eu o sa livrez 10 -30colete/luna,si nu stiu care-i pretul.Mentionez ca aceste colete sunt standard (dimensiuni standard,1-2kg/colet),iat pretul pe colet de 120RON.Ce ma mirat a fost faptul ca am cautat pe net preturile,am intrat pe calculatorul preturilor celor de la FAN Curier,si pentru acest tip de colet pe care doresc sa.l trimit ,pretul este de 60-80RON...eu credeam ca va fi undeva la 15-20RON,nici decum atat.O sa dau drumul la un mic business si m-am gandit sa recurg la firmele de curierat sa sa renunt la posta romana, iar dupa cum am spus ,o sa am nevoie de 10-30 livrari/luna de inceput.Dar daca astea-s adevaratele preturi, ma las pagubaş...Ce firma de curierat buna si ieftina imi recomandati? Astea-s preturile pt coletele standard? :O

PS: Ii rog pe cei care stiu si pe cei care trimit colete lunar sa.mi dea mai multe sfaturi in legatura cu sistemul firmelor de curierat si preturile acestora...Va multumesc!
 
1. Pretul este stabilit in functie de destinatie, greutate, marimi, valoare
2. Pentru ceea ce vrei sa faci este recomandat sa faci un contract cu o firma de curierat pentru volum si vei avea pret mai bun.
3. La fel poti face si cu posta romana un contract.
4. Vezi la fiecare firma de curierat si posta romana, preturile in functie de marime si greutate. Apoi incerci sa te incadrezi la pretul cel mai mci per pachet.
5. Pretul urca daca clientul plateste pentru colet la curier, care acesta trebuie sa iti aduca banii tie. Daca faci ca plata sa se faca inainte, online, bancar, etc, poti reduce pretul la transport cu 12-25 ron, in functie de firma.
 
1. Pretul este stabilit in functie de destinatie, greutate, marimi, valoare
2. Pentru ceea ce vrei sa faci este recomandat sa faci un contract cu o firma de curierat pentru volum si vei avea pret mai bun.
3. La fel poti face si cu posta romana un contract.
4. Vezi la fiecare firma de curierat si posta romana, preturile in functie de marime si greutate. Apoi incerci sa te incadrezi la pretul cel mai mci per pachet.
5. Pretul urca daca clientul plateste pentru colet la curier, care acesta trebuie sa iti aduca banii tie. Daca faci ca plata sa se faca inainte, online, bancar, etc, poti reduce pretul la transport cu 12-25 ron, in functie de firma.
Alex,treaba este ca eu n-am cum sa le dau comenzi multe ,dupa cum am zis ,momentan pot face livrari de 10-15 coletr maxim,prima luna ,si ma gandesc ca nu voi putea semna un contract cu o firma de curierat ,dandu-le doar 10-15 comenzi (prima luna) ,si in afara de asta ma gandesc ca-mi trebuie firma sa pot semna un contract cu o firma de curierat.Ce zici?
Daca se putea fara contract si sa platesc maxim 20-23lei/colet standard,dar daca imi cer 50-70lei n-are rost,recurg la posta ,acolo e mult mai ieftin ...
 
La Fan Courier transportul standard este 24 RON in aria de acoperire, daca localitatea unde doresti tu sa trimiti are km externi, atunci va fi perceput 1 LEU pe km.
 
@Curca Ionut daca nu ai firma nu poti face contract cu nicio firma de curierat. Oricum la numarul ala de comenzi (mic) nu obtii ce stii ce discount.
Banuiesc ca daca vinzi "la negru" vrei plata ramburs livrata de curier, nu platita in cont bancar. In cazul asta trebuie sa platesti tur-retur. (platesti tur pentru trimis coletul, retur pentru a-ti aduce banii).
In ultima vreme cele mai bune preturi s-au obtinut de la gls si cargus. Vezi ce obtii de la ei.

PONT: Pentru persoane fizice cea mai buna oferta de trimitere a coletelor e prin serviciul special de la olx (au ei contract cu urgent).
Coletele pana in 5 kg costa 25 lei cu ramburs si verificare inclusa (coletele mai mari costa 25 lei + 1leu / kg).
https://www.olx.ro/livrare-cu-verificare/
 
PONT: Pentru persoane fizice cea mai buna oferta de trimitere a coletelor e prin serviciul special de la olx (au ei contract cu urgent).
Cred ca este cea mai buna solutie pentu tine in acest moment, fata de restul ofertelor.
In functie de produsul care`l vinzi mai poti pune ca clientul sa plateasca transportul si doar dupa o anumita suma acesta sa fie gratis.
 
@Curca Ionut daca nu ai firma nu poti face contract cu nicio firma de curierat. Oricum la numarul ala de comenzi (mic) nu obtii ce stii ce discount.
Trebuie sa am firma neaparat sa-m
Banuiesc ca daca vinzi "la negru" vrei plata ramburs livrata de curier, nu platita in cont bancar. In cazul asta trebuie sa platesti tur-retur. (platesti tur pentru trimis coletul, retur pentru a-ti aduce banii).
In ultima vreme cele mai bune preturi s-au obtinut de la gls si cargus. Vezi ce obtii de la ei.

PONT: Pentru persoane fizice cea mai buna oferta de trimitere a coletelor e prin serviciul special de la olx (au ei contract cu urgent).
Coletele pana in 5 kg costa 25 lei cu ramburs si verificare inclusa (coletele mai mari costa 25 lei + 1leu / kg).
https://www.olx.ro/livrare-cu-verificare/
@Curca Ionut daca nu ai firma nu poti face contract cu nicio firma de curierat. Oricum la numarul ala de comenzi (mic) nu obtii ce stii ce discount.
Banuiesc ca daca vinzi "la negru" vrei plata ramburs livrata de curier, nu platita in cont bancar. In cazul asta trebuie sa platesti tur-retur. (platesti tur pentru trimis coletul, retur pentru a-ti aduce banii).
In ultima vreme cele mai bune preturi s-au obtinut de la gls si cargus. Vezi ce obtii de la ei.

PONT: Pentru persoane fizice cea mai buna oferta de trimitere a coletelor e prin serviciul special de la olx (au ei contract cu urgent).
Coletele pana in 5 kg costa 25 lei cu ramburs si verificare inclusa (coletele mai mari costa 25 lei + 1leu / kg).
https://www.olx.ro/livrare-cu-verificare/
Trebuie sa am firma neaparat pentru ca firma de curierat sa-mi depuna banii in cont? Altfel nu merge? Eu as avea nevoie de acestia pe card...:D
 
Trebuie sa am firma neaparat pentru ca firma de curierat sa-mi depuna banii in cont? Altfel nu merge? Eu as avea nevoie de acestia pe card...:D
La Fan Courier merge si fara, bifezi ca expeditia sa aiba ramburs in cont colector.
 
Trebuie sa am firma neaparat pentru ca firma de curierat sa-mi depuna banii in cont? Altfel nu merge? Eu as avea nevoie de acestia pe card...:D
Nu. banii in cont ii poti primi si ca persoana fizica.
Dar...
„Inspectorii Direcţiei Generale Antifraudă Fiscală (DGAF) monitorizează activitatea de comerţ electronic a magazinelor online şi a platformelor specializate de vânzări. De asemenea, inspectorii DGAF investighează activitatea utilizatorilor care desfăşoară activităţi comerciale fără a respecta prevederile legale privind înregistrarea la Registrul Comerţului şi la autoritatea fiscală competentă, precum şi cele referitoare la declararea veniturilor realizate, în vederea plăţii obligaţiilor fiscale aferente”, a răspuns ANAF unei solicitări wall-street.ro.
Cauta pe google: olx anaf. :)
 
Loading...
Back
Sus