Ajutor optimizare site

MrBeni

Member
Registered
Full Member
Am incercat sa optimizez site-ul meu cu pluginul "autoptimize" si mai rau am facut se incarca in 3 minute acum site-ul :( Dau site-ul in privat
 
Depinde de cat de mare e magazinul online, daca am înțeles bine, despre asta e vorba. Pentru un magazin micuț, o găzduire shared e destulă
 
De unde cumpar un vps bun sa am si eu sub 3 secunde timp de incarcare la un magazin cu peste 300 produse?
Nu ai nevoie de VPS pentru magazin online, cum s-a spus si mai sus este suficient si un host shared daca site-ul este optimizat cum trebuie, iti recomand sa folosesti si cloudflare. Recomandat ar fi sa nu folosesti unul dintre cele mai low pachete hosting.
 
Wordpress foloseste multe resurse. Pachetul business de la mxhost e ok pt un magazin cu trafic redus.
Dar daca esti pretentios si vrei ca scorul din google pagespeed insights sa fie mare, atunci recomand sa nu folosesti wordpress. Doar ca, wordpress este cel mai usor de utilizat si are module gratuite. Am cumparat wp-rocket , un modul wordpress premium care te ajuta sa iti optimizezi site-ul, dar nu recomand sa arunci cu banii dupa acest modul. Daca sti sa folosesti autoptimize, vei ajunge aproape la aceleasi performante ca si cum wp-rocket.
 
Loading...
Back
Sus