Ajutor la instalare/setare

Marcous

Active Member
Registered
Full Member
Buna seara.

Vreau sa instalez wordpress pe un domeniu proaspat cumparat (el mai are vechime, dar la alt proprietar). Ideea e ca, la o cautare dupa cuvintele cheie din care este compus domeniul ( sa zicem ca domeniul este "cuvantcheie.ro" , iar la cautarea in google dupa sintagma "cuvant cheie"), apare pe prima pagina domeniul "cuvantcheie.ro/blog" , ca "mostenire" de la vechiul proprietar.

Asadar, m-am gandit ca la instalarea wordpress, sa il instalez tot pe "cuvantcheie.ro/blog" , in ideea de a salva poate ceva autoritate ori alte benefecii SEO de la domeniul vechi, in loc sa il instalez pe domeniul simplu. Plus ca am vazut la mai multi ca se practica asta cu instalatul blogului pe extensia, sau cum se numeste, numedomeniu.ro/blog

Problema e ca la mine sunt niste linkuri externe pe cateva site-uri care duc spre "cuvantcheie.ro" si atat, si pe pagina respectiva nu apare nimic, daca instalez asa cum am zis mai sus, pe "/blog" ... si nu as vrea sa pierd linkurile respective..

Sper ca nu v-am zapacit.. Ceva sfaturi? Cum ar fi mai bine sa procedez si de ce?

Multumesc anticipat.
 
Pai creezi site simplu, apoi faci o pagina /blog si o setezi ca homepage, sau pur si simplu o faci ca pagina prestabilita unde apar postarile.
Dupa ce creezi pagina, daca vrei ca atunci cand userul intra pe cuvantcheie.ro sa primeasca redirect spre cuvantcheie.ro/blog atunci te duci la setari->general si setezi cuvantcheie.ro/blog ca adresa sit (URL)
 
Ultima editare:
Adica instalarea wordpress sa o fac pe numedomeniu.ro si atat? Fara /blog?

Eu ma gandeam la varianta opusa, adica numedomeniu.ro sa fie o pagina statica, gen un landing page, iar numedomeniu.ro/blog sa fie blogul propriu zis. Dar nu stiu cum sa procedez concret... si nici cum ar fi mai bine :)
 
Pai creezi site simplu, apoi faci o pagina /blog si o setezi ca homepage, sau pur si simplu o faci ca pagina prestabilita unde apar postarile.
Asta e cea mai simpla si chiar o recomand, pentru ca pagina /blog o poti customiza dupa cum vrei tu, sa fie relevanta cu paginile unde are backlink.
 
Salut!
Eu vad ca solutia ta ar fi in aplicarea unor tehnici similare cu asta Redirectionare folosind .htaccess

Este posibil sa te ajute ...
Trebuie doar sa bagi domeniul in consola google si sa vezi care sunt paginile care nu mai exista si sa redirectionezi pe alte pagini ...
 
Loading...
Back
Sus