Ajutor cu o parere despre un domeniu.

COSMiN.

Member
Registered
Salutare!
Nu cred ca am postat in categoria corecta sau da..
Detin un domeniu 'brusc.ro' si as vred sa fac pe el un mic blog, unde sa postez eu tot ce situ..
o sa existe tumorale scrise si video..
cu timpul poate o sa postez si cursuri.
o parere ceva? sa fac blog sau altceva pe el?
 
Parerea mea este ca daca tu iti doresti sa faci blogging, atunci nu da inapoi. Asta este ceea ce vrei TU.
Totusi trebuie sa te gandesti bine daca il faci blog general sau blog pe o anumita categorie.

Numele domeniului brusc aduce multe idei, poti face blog despre cunostintele pe care le-ai acumulat in domeniul IT(programare, design, linux, etc...) sau orice alt domeniu, dar nu le scrie cum sunt scrise de majoritatea...fii tu mai "BRUSC" ca sa zic asa.
 
Domeniul iti permite sa faci absolut orice vrea muschii tai.
Nu stiu ce resurse ai insa pe extern am vazut ca merge bine ''reporter on the run''. Pe termen scurt nu te astepta la mare lucru, insa pe mediu si lung iti poate aduce mari beneficii.
La un moment dat daca iti faci treaba bine, absolut orice deplasare iti va fi platita de cineva + profit.
 
Din punctul meu de vedere domeniul e zero. În ziua de azi contează ideea si munca depusa la aceea idee. Se gasesc domenii din 4 sau chiar din 3 litere pe ro, deci nu domeniul te propulseaza ci ceea ce faci tu
 
Din punctul meu de vedere domeniul e zero. În ziua de azi contează ideea si munca depusa la aceea idee. Se gasesc domenii din 4 sau chiar din 3 litere pe ro, deci nu domeniul te propulseaza ci ceea ce faci tu

da e ok ce spui, are si domeniu rolul lui.
Si am cerut o parere ce as putea sa fac.
 
da e ok ce spui, are si domeniu rolul lui.
Ba nu. Domeniul are rolul lui după un punct, un punct în care mulți nu ajung și anume să investească în BRAND. Iar după cum ai pus problema e clar că nu vei ajunge în acel punct.

Si am cerut o parere ce as putea sa fac.

brusc.ro ==> firma și site pentru salturi cu parașuta.
brusc.ro ==> livrare măști la domiciliu..

Mă repet, idei sunt cu milioanele..dar degeaba îmi bat eu capul și degetele pe aici dacă tu nu te pricepi la domeniul X.

Faza e că văd tot timpul topicuri de genul ăsta...ce să fac pe domeniu ăsta..etc dar nimeni nu spune nimic despre el, ce îi place, care-s pasiunile/hobyurile , ce buget de investiție ai etc. Fă ce-ți place, ce te pasionează și nu renunța.
 
Exista doua tipuri de biz cand vine vb de IM si site-uri, long run si churn and burn.

In long run iti trebuie o idee buna, continut ce este cerut in piata, timp ca sa branduiesti si bineinteles backlinks care sa propulseze brandul.
Daca ideea e buna si piata accepta contentul tau atunci domeniul chiar nu prea conteaza, google ca si nume ti se pare ca exprima ceva anume?
quora ca nume ti se pare ca exprima ceva anume?

Totul consta in idee!

Apoi daca vrei sa mergi pe churn and burn poti testa pe toate partile, cu exact match domains, cu domenii aged, cu domenii expirate, cu domenii noi pe orice fel de extensie, caci in cazul asta nici nu conteaza domeniul, ca vii cu o gramada de spuned content si cu tone de long tails.

Sfatul meu este ca inainte de a te apuca de un site, invata practicile basic SEO, dupe ce le intelegi mai apoi fa research pentru o idee si mai apoi vezi unde te incadrezi cel mai bine.

Sti ce e funny, tu ai un site de servicii WEB, iar undeva pe site tu oferi servicii SEO, si acu intrebi pe un forum public ce ai putea face cu un domeniu.
 
Exista doua tipuri de biz cand vine vb de IM si site-uri, long run si churn and burn.

In long run iti trebuie o idee buna, continut ce este cerut in piata, timp ca sa branduiesti si bineinteles backlinks care sa propulseze brandul.
Daca ideea e buna si piata accepta contentul tau atunci domeniul chiar nu prea conteaza, google ca si nume ti se pare ca exprima ceva anume?
quora ca nume ti se pare ca exprima ceva anume?

Totul consta in idee!

Apoi daca vrei sa mergi pe churn and burn poti testa pe toate partile, cu exact match domains, cu domenii aged, cu domenii expirate, cu domenii noi pe orice fel de extensie, caci in cazul asta nici nu conteaza domeniul, ca vii cu o gramada de spuned content si cu tone de long tails.

Sfatul meu este ca inainte de a te apuca de un site, invata practicile basic SEO, dupe ce le intelegi mai apoi fa research pentru o idee si mai apoi vezi unde te incadrezi cel mai bine.

Sti ce e funny, tu ai un site de servicii WEB, iar undeva pe site tu oferi servicii SEO, si acu intrebi pe un forum public ce ai putea face cu un domeniu.
bine..
eu ti-am doar o parere.. ce as putea sa fac pe acest domeniu, puteai frumos sa vii sa-ti dai cu parerea.
- ba eu as zice ca ar merge ....
nu sa vii sa mi spui un roman in care nu este pe subiect.
Oricum multumesc pentru raspuns.
Si nu are treaba SEO cu parerea despre ce sa face pe acest domeniu.
Se poate inchide acest topic. Am gasit o solutie.
Multumesc!
 
Trebuie sa intelegi ca daca nu faci ce iti place, nu vei rezista sa lucrezi zilnic la un website. Te vei plictisii si vei renunta dupa saptamani, sau cateva luni si apoi iti pare rau ca ai lucrat degeaba.

Fa ce iti place, in felul asta indiferent de trafic, rank, daca vei lucra la site ani de zile, inevitabil vei castiga rank.

Iar daca scopul tau unic este doar sa faci bani, angajeaza-te sau baga un al doilea job = vei castiga bani garantat fara riscurile unui website si al update-urilor de algoritm de la google.
 
bine..
eu ti-am doar o parere.. ce as putea sa fac pe acest domeniu, puteai frumos sa vii sa-ti dai cu parerea.
- ba eu as zice ca ar merge ....
nu sa vii sa mi spui un roman in care nu este pe subiect.
Oricum multumesc pentru raspuns.
Si nu are treaba SEO cu parerea despre ce sa face pe acest domeniu.
Se poate inchide acest topic. Am gasit o solutie.
Multumesc!

Fara suparare ...
Pentru inceput, incearca sa inveti limba romana ... sa gandesti si sa scrii corect in limba romana .
Fara suparare ...
 
Loading...
Back
Sus