Ai alege dublarea vânzărilor?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
O discuție cu 3 barbati care fiecare au o afacere destul de bănoasă.
Discutau, căutau metode prin care sa iei mărească volumul de vânzări.
Văzând cum dau roata fara sa găsească sau sa vina cu o soluție le-am sugerat eu una. Cred că discutau doar de dragul de a avea ceva de discutat.

Vorbim despre idee putin, la care toti sunt incantati si imediat isi fac calcule, la propriu, scot pix si hartie, etc.

Dupa aproximativ 30 minute unul zice:
Pai daca cresc vânzările asa atunci trebuie sa mai angajez minim 10 persoane sa fac fata la acest volum. Si dupa care spune ca mai bine ramane asa cum este decat sa mai angajeze inca 10 persoane.

La scurt timp si ceilalți ai spus la fel. Nu am reușit sa ma înțeleg cu ei si nu pot înțelege cum poti refuza o marire de vânzari si a profitului (inclus cu cei 10 extra oameni) pentru ca trebuie sa angajezi mai multe persoane.

Si nu sunt singurii care gândesc asa.

Tu ce ai face in aceasta situație??

Sa spunem că volumul de vânzări în acest moment pe an este de 1 milion euro si ai putea ridica la peste 3 milioane euro pe an, insa trebuie sa angajezi minim 10 persoane pentru a putea face fata.
 
O discuție cu 3 barbati care fiecare au o afacere destul de bănoasă.
Discutau, căutau metode prin care sa iei mărească volumul de vânzări.
Văzând cum dau roata fara sa găsească sau sa vina cu o soluție le-am sugerat eu una. Cred că discutau doar de dragul de a avea ceva de discutat.

Vorbim despre idee putin, la care toti sunt incantati si imediat isi fac calcule, la propriu, scot pix si hartie, etc.

Dupa aproximativ 30 minute unul zice:
Pai daca cresc vânzările asa atunci trebuie sa mai angajez minim 10 persoane sa fac fata la acest volum. Si dupa care spune ca mai bine ramane asa cum este decat sa mai angajeze inca 10 persoane.

La scurt timp si ceilalți ai spus la fel. Nu am reușit sa ma înțeleg cu ei si nu pot înțelege cum poti refuza o marire de vânzari si a profitului (inclus cu cei 10 extra oameni) pentru ca trebuie sa angajezi mai multe persoane.

Si nu sunt singurii care gândesc asa.

Tu ce ai face in aceasta situație??

Sa spunem că volumul de vânzări în acest moment pe an este de 1 milion euro si ai putea ridica la peste 3 milioane euro pe an, insa trebuie sa angajezi minim 10 persoane pentru a putea face fata.
Pai acuma depinde de mai multe criterii .
Depinde de domeniul de activitate a firmei si ce trebuie sa faca angajatii respectivi . Depinde daca ai nevoie de oameni cu studii medii sau superioare ( diferenta va fi intre salarii respectiv costurile companiei ) .

10 oameni cu incadrarea minima o sa coste ceva la buget anual .
Spre exemplu 2230 lei salariul minim pe care trebuie sa il oferi .
1 angajat pe an 2230 x 12 = 26760 .
10 angajati pe an 26760 x 10 = 267600 RON , echivalent a ~ 55.000 de euro .
Nu e rau , avand in vedere ca tu iti faci x3 afacerea respectiv 3 milioane de euro .
Dupa aceea depinde iarasi foarte mult ce inseamna din volumul acela de vanzari de 1 milion de euro cat o sa fie profitul . Aici specifici doar volumul de vanzari , nu si un profit din acel volum de vanzari . Exemplu eu cumpar de la X un pachet de sosete cu 8 lei iar eu pun adaos de 2 lei . Profitul meu e de 2 lei - taxele de care le platesc la stat .
 
Daca luam pe unul din cei care vorbeam, aucm are 7 angajati la un volum de vanzari de aproximativ 1 milion de euro pe an, conform acestuia.
Deci inca 10 persoane (conform lui) nu ar mare problema, iar adaosul si restul cheltuielilor vor fi la fel. E normal daca cresc vanzarile sa ai costuri mai mari, taxe mai mari, pentru ca si profitul va fi mai mare.


Inteleg ce spui si iti dau dreptate, dar nu pot intelege frica unora sau mai bine spus lasitatea si puturosenia de a face mai mult, de a castiga mai mult.

Personal o vad ca o idee buna.
  1. ar angaja inca 10 persoane, adica inca 10 persoane ar avea de munca, deci o putere de cumparare mai mare.
  2. indirect alte afaceri ar putea angaja si ele mai multi oameni pentru ca volumul celor care isi permit acum e mai mare, cel putin 30 persoane daca luam in calcul toti trei.
  3. pe langa ca oferi de munca, ajuti 10 persoane, iti creste si profitul si in loc de 300k euro profit la an poti avea 900k profit la an.

Faza asta ''Iti dai seama cati oameni ar trebui sa angajez sa fac munca asta'' am auzit-o de foarte multe ori si asa cum am spus, imi este putin greu sa inteleg acest tip de gandire.

Daca ai o afacere care functioneaza si ai sansa sa o faci sa functioneze si mai bine, ar trebui sa incerci si prin asta vei putea ajuta comunitatea din care faci parte, ca prin ei iti mentii si faci afacerea.

Din extern si aici ma refer la o raza mai mare de 100km de locatia ta, sunt putini cei care iti cumpara, ma refer la o afacere cu magazin fizic si nu online care poate vinde oriunde.
 
Loading...
Back
Sus