Agentie digitala - cum sa incep cu dreptul ?

Are acelasi sistem ca la ovh la vps dar sistemul de plata e ciudat si am facut chiar topic ca ma taxa pentru un ip parca fara sa utilizez, care nu sa sters odata cu vps-ul. De asta am si renuntat la ei, plus oferta lor este in general pentru buget si începători.
Oneprovider ii tin pentru ca au preturi si servere bune, la fel sunt pentru buget spre medium.
Severerul de 13-25-35 sunt super si tin frate.
Partea proasta e ca sunt zero la suport daca ai o problema si mereu te scoate vinovat, dar asta e rar. Plus daca sunt probleme nu iti trimit notificare.
Online.net imi plac mult pentru servere si preturi, LAN care pentru mine e important este foarte mare. Un server are 150mb FD care la oricare firma este 100mb si nu toate au FD, iar daca treci de 150mb nu spun nimic si trafic este necontorizat.
La un server am 500mb FD iar acesta merga non stop la o medie de 900mb.
O configurație buna la online te costa cel puțin dublu la altele.
Suport este ok, raspund repede si trimit notificare daca apare ceva sau chiar verifica singur daca vrei.
Se adresează medium spre extra.
Plus ofera private line de pana la 10gb lan si daca ai mai multe servere la ei pot comunica intre ele separat de lan public fara sa afecteze userul.
Sper sa te ajute.
 
Are acelasi sistem ca la ovh la vps dar sistemul de plata e ciudat si am facut chiar topic ca ma taxa pentru un ip parca fara sa utilizez, care nu sa sters odata cu vps-ul. De asta am si renuntat la ei, plus oferta lor este in general pentru buget si începători.
Oneprovider ii tin pentru ca au preturi si servere bune, la fel sunt pentru buget spre medium.
Severerul de 13-25-35 sunt super si tin frate.
Partea proasta e ca sunt zero la suport daca ai o problema si mereu te scoate vinovat, dar asta e rar. Plus daca sunt probleme nu iti trimit notificare.
Online.net imi plac mult pentru servere si preturi, LAN care pentru mine e important este foarte mare. Un server are 150mb FD care la oricare firma este 100mb si nu toate au FD, iar daca treci de 150mb nu spun nimic si trafic este necontorizat.
La un server am 500mb FD iar acesta merga non stop la o medie de 900mb.
O configurație buna la online te costa cel puțin dublu la altele.
Suport este ok, raspund repede si trimit notificare daca apare ceva sau chiar verifica singur daca vrei.
Se adresează medium spre extra.
Plus ofera private line de pana la 10gb lan si daca ai mai multe servere la ei pot comunica intre ele separat de lan public fara sa afecteze userul.
Sper sa te ajute.

Deci ? Kimsufi sau OneProvider ?
Si , ma ajuti daca am probleme cu cwp ? :))
 
Nu am lucrat cu ei dar vad ca sunt apreciati.
Retine: Toate acestea sunt una si aceiasi firma, dar care ruleaza sub nume diferit.


Aici sunt. :D


Nu sunt , Online.net e Iliad Group iar Kimsufi.com (si soyoustart.com) e OVH . OneProvider sunt doar reselleri si ma gandesc ca vand foarte multe servere si au alte preturi/configuratii .

Ma uit acum la online.net sa vad cam ce si cum ..

PS. Ce model de dedicat ai la online ?
Vad ca ofera la toate 100gb de backup free , interesant .
 

Atașamente

  • 43C6740A-0DE1-4C2D-83FC-C0FDB22A8CA1.jpeg
    43C6740A-0DE1-4C2D-83FC-C0FDB22A8CA1.jpeg
    188,1 KB · Vizualizări: 14
Ultima editare:
Las si eu cei doi centi ai mei aici:
Am citit asa in mare ce s-a discutat aici, solutii bune din partea tuturor, dar despre amazon nu a spus nimeni nimic, amazon iti cam ofer solutii cam despre orice, si cu setarile potrivite poti realiza o gramada de lucruri la preturi aproape infime mai ales cand vine vorba de site-uri de prezentare/promovare ca cele enumerate de tine, unde traficul este destul de mic.

Citeste aici AWS Free Tier unde iti ofera ei ceva free care te tine un an de zile si e posibil ca tu sa te incadrezi in asta, plus ca sunt multe alte tutoriale despre cum sa folosesti cloud de la ei si multe altele, cititi despre, ca nu e pierdere de timp.
 
Las si eu cei doi centi ai mei aici:
Am citit asa in mare ce s-a discutat aici, solutii bune din partea tuturor, dar despre amazon nu a spus nimeni nimic, amazon iti cam ofer solutii cam despre orice, si cu setarile potrivite poti realiza o gramada de lucruri la preturi aproape infime mai ales cand vine vorba de site-uri de prezentare/promovare ca cele enumerate de tine, unde traficul este destul de mic.

Citeste aici AWS Free Tier unde iti ofera ei ceva free care te tine un an de zile si e posibil ca tu sa te incadrezi in asta, plus ca sunt multe alte tutoriale despre cum sa folosesti cloud de la ei si multe altele, cititi despre, ca nu e pierdere de timp.

Hostingul nu ar fi o problema totusi , adica , am deja la Hetzner , server cu CWP instalat , momentan foarte multumit .

Ceva dubii am acum , despre platforma pentru clienti , unde sa administrez clientii , facturile , serviciile etc .

Vroiam ceva “one time payment” , si sunt intre :

Perfex - Powerful Open Source CRM
Si asta :
iBilling - CloudOnex

Cel putin astea le-am vazut mai interesante , probabil mai exista , dar nu le stiu ..
 
parca @Ovidiu Bokar are scriptul postat pe aici care face asta, ori il gasesti pe github.
Public nu am facut scriptul, dar daca nu il gasesti pe forum, sa imi spui si til trimit. Eu personal foloses Git/GitHub pentru db backup (platesc pt private repro) si AWS S3 pentru alte lucruri, dar poti folosii AWS S3 unde costul pe luna e mult mai mic decat a cumpara un server pentru backup. Spre exemplu 1TB la AWS spatiu de stocare e aprox $25/luna.
 
Loading...
Back
Sus