Affiliate Marketing ?

carrypotter

Active Member
Registered
Full Member
Salut, doresc sa incep un shop online dar am cateva nelamuriri inainte de a incepe acest proiect.

Cea mai mare intrebare a mea si curiozitate este daca se merita sa deschid in 2018 un shop online pe care sa-l "cresc" cu reclame de la facebook?
Inafara de platforma shopify, care am observat ca este foarte usor de utilizat si are foarte multe optiuni, pot folosi wordpress? Ceea ce vreau sa fac este sa fac recenzii la un anumit produs de pe aliexpress sau orice alt site, si daca ii pot da import si sa se cumpere de la mine de pe site si sa trimita automat comanda la cel care o vinde de pe aliexpress? (daca pot face acest lucru cu wordpress/sau alta platforma)

Este ok daca fac un shop online pe mai multe nishe? Nu doar nisha X, sa fie diversificat.

Nu doresc sa incep cu shopify deoarece costa prea mult pentru mine(momentan)!
 
1. se merita daca te tii de treaba si esti serios.
2. cel mai bine sa faci cate unul pe o nisa decat per general
3. poti face pe wordpress pentru aliexpress si iti recomand acest plugin. Poti face import la la sute de produse odata dupa keyword sau categorie iar link de affiliate se seteaza automat fara ca tu sa pui pe fiecare in parte
4. poti face un site per general si apoi cate unul pe nisa pentru a fi mai usor de promovat.
Exemplu: Faci campanie pe facebook la un telefon care e recomandat sa pui link per produs si nu per general sau categorie. Daca sunt sute de produse din alte categorii userul se poate pierde prin ele si scade sansa de conversie, cand daca este doar pentru telefoane sansele ca el sa comande un telefon cresc.
 
Nu vreau sa pun link catre aliexpress sau altceva, vreau ceva de genul Shopify Payments.
Isi face cont la mine pe site, alege metoda de plata, adresa la care sa fie livrat, eu primesc banii pe paypal/cont bancar si imediat sa se faca automat comanda pe aliexpress cu datele care au fost completate la mine pe site pentru acea comanda. (exemplu mai jos)
https://prnt.sc/kijk2h
https://prnt.sc/kijkbr
https://prnt.sc/kijkl5
 
Atunci doar pe Shopify poti face asta in felul cum vrei tu.
Sau poti folosi separat serviciile de pe Shopify care fac acest lucru insa te va costa ceva integrarea si accesul la api. Asa ca vei folosi Shopify plus blog unde faci recenzii.
 
Am folosit Shopify aproape 1 an si sunt multumit, apoi pentru ca am vrut sa fac mai multe magazine online pe diferite categorii, am ales sa merg pe WooComerce impreuna cu pluginul asta : https://codecanyon.net/item/aliexpress-dropship-for-woocommerce/19821022?s_rank=1
E bine ca il platesti doar odata si nu lunar, si face aceasi lucru ca si Oberlo de pe shopify.
Cu ocazia asta am economisit o gramada de bani pentru 5 magazine care acum nu mai platesc 29$ pe luna pentru shopify.
 
apoi pentru ca am vrut sa fac mai multe magazine online pe diferite categorii, am ales sa merg pe WooComerce impreuna cu pluginul asta
Scuze ca te intreb, dar vreau sa fiu sigur. Chiar face acelasi lucru ca pe Shopify ? Ca atunci il voi cumpara si eu.
 
Scuze ca te intreb, dar vreau sa fiu sigur. Chiar face acelasi lucru ca pe Shopify ? Ca atunci il voi cumpara si eu.
Există foarte multe pluginuri folositoare ce importă produse de pe Aliexpress pe site-ul tău wordpress cu WooComerce ce întrec acest Shopify profitor de buzunarul clienților. De asemenea, am folosit o perioadă și eu ceva de genul numit alidropship. Din păcate nu prea am avut noroc cu dropshipping-ul datorită faptului că nu am realizat o strategie completă și m-am pripit cu reclama (care a fost prea puțină și prost targetată)
 
As incerca cele 14 zile de free trial de la shopify si daca fac ceva profit am sa continui cu el.

Totusi cum pot folosi shopify ca developer ?
 
As incerca cele 14 zile de free trial de la shopify si daca fac ceva profit am sa continui cu el.

Totusi cum pot folosi shopify ca developer ?
Faci cont aici https://developers.shopify.com/ si ai gratuit totul, dar poti face maxim 50 de comenzi pe luna.
A da, si nu ai accelesi optiuni ca la planul platit, majoritatea sunt doar de "developing", dar te descurci daca vrei sa testezi pe o perioada nedeterminata..

Scuze ca te intreb, dar vreau sa fiu sigur. Chiar face acelasi lucru ca pe Shopify ? Ca atunci il voi cumpara si eu.

Da Alex, face acelasi lucru daca ai incercat Oberlo de pe shopify, numai ca nu ai acces la suppliers oberlo, insa cine naiba ii foloseste?:))
Eu imi adaugam de pe aliexpress direct produsul dorit cu cele mai multe reviews si gata..easy..
 
@AsyMax eu doresc shopify doar pentru ca au shopify payments acel addon pus de tine poate face un lucru asemănător ? Sa achite la mine pe site apoi sa dea el automat comanda pe aliexpress cu datele cumpărătorului ?
 
@AsyMax eu doresc shopify doar pentru ca au shopify payments acel addon pus de tine poate face un lucru asemănător ? Sa achite la mine pe site apoi sa dea el automat comanda pe aliexpress cu datele cumpărătorului ?
Da, woocomerce are integrat Stripe unde clientii iti platesc tie, apoi dai drumul la comanda pe aliexpress.
 
As incerca cele 14 zile de free trial de la shopify si daca fac ceva profit am sa continui cu el.

Totusi cum pot folosi shopify ca developer ?
Nu ai cum sa faci comenzi cu trial de la shopify deoarece nu ai acces la checkout in versiunea trial.
Pe woocommerce gasesti toate pluginurile de plata, stripe, 2checkout, braintree. etc insa este mai greu sa te accepte procesatorii respectivi, ai nevoie de site terminat pentru demo, firma, etc... plus ca trebuie sa iei in considerare modul de plata de la procesator (in site sau off site, adica daca te scoate din site pentru a face plata sau totul este in site pentru ca si chestia asta conteaza).

Totusi, ai precizat ca doresti sa promovezi site-ul prin facebook ads, pai daca promovezi prin facebook ads te mai uiti la 29$ cat costa shopify? adica la facebook oricum o sa platesti mult mult mult mai mult decat 29$ si trebuie sa te gandesti ca pana la urma plaforma/site-ul iti aduce conversii.

Ce doresti tu sa faci am vrut sa testez si eu acum ceva timp, parerea mea este ca la inceput este ok sa faci tu manual, iti faci un site in care sa ai activat plata cu cardul (nu prea conteaza procesatorul) iar produsele le adaugi tu manual in site, adaugi initial doar produsele care crezi tu ca merg cel mai bine si pe care le promovezi pe facebook. Tu pui pe site produsul X la tine pe site cu pretul Y, dupa ce primesti comanda pe produsul respectiv tu intrii pe aliexpress si plasezi o comanda in numele clientului care a pus la tine pe site comanda, cu tot cu adresa de livrare si toate detaliile. La inceput merge chestia asta pentru ca nu o sa ai sute de comenzi si o sa poti sa te ocupi, chestia cu automatizarea o faci cand ai sute de comenzi .
 
Loading...
Back
Sus