Afaceri de succes - Clona gratis Magazin online pentru doar 1500RON

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Am vazut astazi o reclama care mi-a atras atentia, asa ca am intrat sa vad despre ce este vorba.
Pentru doar 1580Ron primesti un magazin online la cheie.
Ce primesti?
1. un opencart care este gratis
La acest pret se adauga hostigul tau care e recomandat sa fie un vps. Daca vreti ca firma respectiva sa ofere si hosting atunci constul este de 2000 ron.

Cat te costa daca faci singur?
1. platforma opencart e gratis
2. update si alte chestii sunt gratis
3. template profi se la 10$

Cu alte cuvinte cred ca platesti pentru a le vinde produsele si asta e super afacere, cand in mod normal ar trebui sa fii platit pentru a vinde produsele unei firme.

O idee buna pentru cei cu spirit inteprinzator, unde vinzi ceva gratis visatorilor. :D
oferta-magazin-online.png
 
Cu alte cuvinte cred ca platesti pentru a le vinde produsele si asta e super afacere, cand in mod normal ar trebui sa fii platit pentru a vinde produsele unei firme.
Nu cunosc siteul, dar nu cred ca vand produsele lor.
Probabil ca ofera solutii pentru dropshiping. In cazul asta in functie de cat de bine e facuta automatizarea pretul e destul de justificat.
 
@AlexH ai fi uimit ...
Cunosc pe cineva care realizeaza bratari handmade. La o bratara intra, ca si material, demonstrat contabiliceste, un minin leu cu diferenta ce o da pretul bilutelor sau micilor alte decorative si ajunge la un maxim de ... sa zicem 10 lei.
Cu cat poti vinde o bratara in care stii ca ai bagat munca ta si materiale de ... 5 lei ?
cu 15 lei ... nu ?
Bun ... o pui la taraba, pui pret si observi ca nimeni nu o cumpara, dar nu pentru ca e mai urata sau pentru ca ii lipseste ceva, ci pentru ca cel de langa tine unde bratari similare costa 30 de lei vinde pe nerasuflate.
Lumea vine, se uita, trece mai departe si daca vede ca la tine e ceva 10 lei si acelasi ceva este 30 la celalalt ... lumea cumpara de la cel cu 30 ...
E ceva in legatura cu snobismul insa nu mi-e clar.
Eu sunt constient ca un opencart e moca, si cu ceva module si teme sa spunem ca ajunge la 50E insa ... nu pot vinde asa ceva cu 50 de euro :) Nu mai ia nimeni in seama ...

Era si un banc in care cica era unul cu un frigider bun care a fost inlocuit cu unul nou iar pe asta bun l-a scos pe terasa cu bilet pe care scria "de dat" ... a trecut o zi, doua, si frigiderul tot acolo. A schimbat biletul cu unul pe care scria "100 de lei". A intrat in casa si in zece minute frigiderul a disparut de pe terasa, fiind furat :)
 
Probabil ca ofera solutii pentru dropshiping.
Ofera ambele si nu stiu daca sunt produsele lor, insa conform lor esti mai avantajos ca vanzator normal decat dropshiping.
In cazul asta in functie de cat de bine e facuta automatizarea pretul e destul de justificat.
Din demo este un simplu opencart, care nu are nimic deosebit.
Daca te uiti la comparatie intre pachete iti vine sa razi.
compar oferta.png

Iti da acces la 100k produse si spatiu de 2.5Gb si daca fiecare produs are 2 poze, asta inseamna peste 200k imagini hostate.
Parerea mea este ca e bataie de joc.
 
Cred ca este vorba despre interlink si este vorba despre dropshipping. Produsele lor sunt refurbished.
Oferta respectiva cred ca se refera la cei care nu au habar cum sa instaleze un wordpress si ei le instaleaza totul.
Daca vorbesti cu ei cred ca iti ofera gratuit acces la api, dar ti-l configurezi tu.
 
Eu personal evit sa imi spun parerea despre cineva cu care nu am lucrat. Pana nu stiu exact ce ofera nu ma pot pronunta daca e scump sau ieftin.
Dar ca sa-ti faci o idee o solutie woo + integrare bigbuy + curier (adica ceva destul de basic) sare lejer de 1k euro. La integrarea cu un dropshiper care are produse din toate categoriile nu e obligatoriu sa le importi pe toate. De fapt, din punctul meu de vedere, tocmai aici e smecheria. Sa cauti produse carora le poti adauga adaos mare (mai pe romaneste produse care nu se gasesc usor pe emag sau pe comparatoare) si sa faci pe alea focus.
Cat despre pretul subliniat de tine, e un pret ok. Chiar un pic mic daca e firma si face totul legal.

Oferta respectiva cred ca se refera la cei care nu au habar cum sa instaleze un wordpress si ei le instaleaza totul.
Daca vorbesti cu ei cred ca iti ofera gratuit acces la api, dar ti-l configurezi tu.
Personal cum ti se pare oferta lor?
 
Ultima editare:
Personal cum ti se pare oferta lor?
Din perspectiva mea (de programator) pretul este putin cam mare, insa pentru utilizatorii de rand care nu au treaba cu domeniul, zic ca este un pret ok.
Pana la urma aici este vorba de business, nu te pricepi iti facem noi contra bani.
 
Deci pentru 1500 ron iti ofera:
1. o platforma gratis care o poti lua singur
2. instalare gratis care o poti face si tu
3. fara hosting
4. fara module custom
5. orice modificare/ajutor se taxeaza cu 25 euro pe ora

Si voi spuneti ca este un pret bun?
Daca ar aduce ceva in plus, in afara de acel install gratis, atunci as spune OK, merita banii, dar asa cum este acum, pot spune ca este un mare scam.
Apoi pentru 400 ron in plus iti ofera hosting cu 2.5Gb spatiu? Poti cumpara cu 1$ hosting mai bun si mai mare.
 
Si voi spuneti ca este un pret bun?
Eu nu inteleg de ce nu poti accepta ca unii pot avea opinii diferite de ale tale.
Special l-am intrebat pe @Susp3kt cum i se pare oferta pentru ca stiu ca si el lucreaza in domeniu si stie ce vorbeste.

Ce omiti sa spui este ca in pretul ala iti ofera modul de import al produselor si acces la api.
Ca si exemplu Bigbuy iti cere 99 euro pentru inregistrare si 49euro ABONAMENT LUNAR pentru api.

Tu vorbesti despre platforme gratis si instalari pe care le poti face si tu in conditiile in care sunt o gramada de clienti care nu stiu (si nu sunt interesati sa invete) sa isi editeze un text in wordpress. Asta sa nu mai vorbim de produse cu variatii, cu preturi si specificatii diferite si asa mai departe.

Daca stau sa ma gandesc mai bine 1500 lei mi se pare chiar un pret bun pentru ce ofera.
Un site de prezentare e de la 400 de euro in sus. Ei cer chiar mai putin.
 
Eu nu inteleg de ce nu poti accepta ca unii pot avea opinii diferite de ale tale.
Ba chiar accept, poate imi sustin opinia mai bine ca tine.
Fiecare e liber sa ceara cat doreste pentru orice, dar asta nu inseamna ca este si Ok. Este de datoria noastra care stim/cunoastem sa luam initiativa pentru ca cei care detin mai putin cunostinte sa nu fie inselati.

Eu nu cred ca TU ai plati acea suma pentru ceea ce ofera si nu cred ca cineva de aici ar plati. E usor sa spune '' E chiar putin 1500 ron'', dar cand vine vorba sa platim e cu totul altceva.
Tu vorbesti despre platforme gratis si instalari pe care le poti face si tu in conditiile in care sunt o gramada de clienti care nu stiu (si nu sunt interesati sa invete)
Nimeni nu spune sa faci pe gratis, dar sa ceri aproape 400 euro pentru asa ceva este barbar.
Eu gandesc asa: Daca ofer un serviciu sau produs vreau ca aceasta sa-i fie de folos, ajutor sa isi poata face afacerea cum trebuie pentru ca de ii merge lui imi va merge si mie. In cazul de fata se doreste doar sa-l arada cat se poate de mult.
Sa ceri pe hosting de 2.5Gb spatiu 400 ron care stim cu totii ca un magazin online are nevoie de resurse si spatiu mai mult, iar este barbar.
Vad ca inca se merge pe stilul, stai sa-l ard acum cat pot si apoi imi bag ceva in el de client.
 
Nimeni nu spune sa faci pe gratis, dar sa ceri aproape 400 euro pentru asa ceva este barbar.
Vad ca inca se merge pe stilul, stai sa-l ard acum cat pot si apoi imi bag ceva in el de client.

Alex hai sa-ti fac niste calcule concrete.

Un programator mediu la noi are salariu ~1000 euro. Sa iti permiti sa dai salariul asta, ca si firma, acest programtor trebuie sa iti produca lunar ~3000 euro. Diferenta de 2000 euro e reprezentata de: taxe stat, amortizare echipamente, licente, chirie, utilitati etc + profitul firmei. Corect?

Ziua de lucru are 8 ore, dar se lucreaza efectiv undeva la 6 ore. Calculand si marja de siguranta pe care i-o facturezi la client hai sa punem 7 ore. Da?
Luna are 22 zile lucratoare, deci avem 22 zile*7 ore = 154 ore. Asta inseamna 3000 euro : 154 = 19.5 Euro / ora.

Spune-mi te rog ce e gresit in calcul de mai sus si apoi mai explica-mi cum ar trebui sa lucram pe bani de seminte.
Eu am mai tot zis. Nu a bagat nimeni mana in buzunarul clientului. Nu il opreste nimeni sa se apuce sa invete daca nu vrea sa plateasca. Deci nu inteleg de ce hate-ul asta gratuit.
 
Deci nu inteleg de ce hate-ul asta gratuit.
Offf tu vorbesti de chestii total diferite. Nu este hate deloc si te rog intelege la ce ma refer eu.

Daca tu faci acel script atunci este ok, dar cand vinzi un produs care se gaseste gratis nu mi se pare ok.
Este ca si cum as vinde o thema ****** la supra pret iar pentru asta adaug si install gratis.
Daca te uiti si citesti atent, vei vedea ca raspunsul tau de mai sus nu are relevanta la problema care am expus-o eu.
Nu a bagat nimeni mana in buzunarul clientului.
Exact ce am spus mai sus
Vad ca inca se merge pe stilul, stai sa-l ard acum cat pot si apoi imi bag ceva in el de client

Stii care este diferenta dintre o curva de 50 euro pe ora si una de 500 euro pe ora, amundoua aratand la fel si avand aceleasi performante?
 
Eu nu inteleg de ce nu poti accepta ca unii pot avea opinii diferite de ale tale.
Aici te inseli. Dovada este prezenta mea pe forum. Am avut in timp destule divergente cu @AlexH, cred ca mai multe decat ai tu cu el. In rest, iti dau dreptate. Pretul e corect, atata timp cat are clienti la acel pret. Valoarea unui produs, a unui serviciu este data de intersectia curbelor cererii si a ofertei. Daca respectiva firma gaseste clienti la acel cost, inseamna ca pretul e corect. Am vazut acum o perioada chiar pe roforum niste oferte la servicii foarte mici din punctul meu de vedere, imi mentin opinia ca erau bataie de joc la adresa meseriei. Am intrat in discutie pe acele topicuri, mi s-a explicat pe buna dreptate ca fiecare isi estimeaza munca si timpul la cat considera. Acelasi lucru este valabil in ambele sensuri
 
Daca tu faci acel script atunci este ok, dar cand vinzi un produs care se gaseste gratis nu mi se pare ok
Este vorba despre implementare. Acum o perioada mi-am varuit casa. M-am intalnit cu niste mesteri, mi-au cerut un pret pe care l-am considerat piperat, le-am cerut sa mai lase din pret. M-au sfatuit EI cum sa ies mai ieftin. Sa ma duc sa cumpar gletul, vopseaua, etc, dupa care sa mi-o varuiesc singur.
 
Stii care este diferenta dintre o curva de 50 euro pe ora si una de 500 euro pe ora, amundoua aratand la fel si avand aceleasi performante?
De 450 euro :)

Alex eu inteleg foarte bine ce ai vrut sa zici si in continuare nu sunt de acord cu tine. Asta poate pentru ca sunt implicat direct in fenomen si vad lucrurile din alta perspectiva. Nu stiu daca neaparat cea corecta, dar le vad diferit.

Preturile in piata it urmaresc trendul global. Si acestea cresc in continuare.
Si wordpress e gratis nu? 90% din agentii lucreaza pe templeaturi multipurpose sau instaleaza un visual composer si aia e. Iar chestia cu pretul pe ora multi nu o inteleg. Poate tu taxezi 5 euro pe ora dar iti ia 3 ore sa termini un task. Pe cand altul taxeaza 15 euro si il termina intr-o ora. Dar la prima vedere esti tentat sa zici, dar vai ala lucreaza de 3 ori mai scump cand de fapt pretul final e acelasi.

Pretul pe ora e o referinta pentru ca tu oricum trebuie sa ii estimezi la client cate ore ii facturezi, deci el stie tot timpul aproximativ cat are de plata. Si in functie de asta decide daca lucreaza sau nu cu tine.
 
Eu cred ca Tu pur si simplu nu vrei sa vezi si sa intelegi la ce ma refer. Cred ca de as spune ca berea care o bei tu are un pret ok, veni raspunde ca nu este adevarat si merita un pret cel putin dublu.
compar-oferta-png.2284

Te rog vezi aceasta imagine inca odata pentru a intelege, sau trebuie sa explic ca unui copil mic care abia incepe sa citeasca?
Asta sa vezi ca tot ce ai spus mai sus nu are treaba si esti pe langa.
 
Nu e prost cel care cere :)))
Conform Wall Street, în 2017 au fost 7.000 de magazine online active. Sursă: https://www.wall-street.ro/special/...agazine-online-lunar-cate-supravietuiesc.html
Aici sunt 2 variante simple.
1. Plătești cu banu' și în câteva zile maxim ai magazinul online pe picioare.
2. Înveți tu să faci chestiile alea.
Aș alege punctul 2 doar dacă sunt la început și am buget foarte restrâns, dacă am bani o să-i dau să nu mai pierd timp să studiez tot ce am de făcut.
Time is money
Dacă am deja magazin fizic și am banii, n-aș sta pe gânduri și aș comanda pachetul.
Și eu pot plăti 5 lei pe o pereche de șosete sau pot să le tricotez eu. Poți alege să plătești cu bani sau cu timp, la alegerea ta care este mai convenabil pentru tine. Totuși consider că înveți să faci chestii de genul dacă te lovești și a doua oară de ele măcar, pentru un site doar nu are rost să înveți toată enciclopedia.
 
de. La o bratara intra, ca si material, demonstrat contabiliceste, un minin leu cu diferenta ce o da pretul bilutelor sau micilor alte decorative si ajunge la un maxim de ... sa zicem 10 lei.
Cu cat poti vinde o bratara in care stii ca ai bagat munca ta si materiale de ... 5 lei ?
OFF: E cumva din CT?
ON: Si mie mi se pare un pic ciudata oferta cu spatiu de gazduire. Sa zicem ca eu as vrea sa platesc pentru sistmul lor dar daca vrau sa mi-l instalez eu pe vps-ul meu, nu-mi da voie ?
 
OFF: E cumva din CT?
ON: Si mie mi se pare un pic ciudata oferta cu spatiu de gazduire. Sa zicem ca eu as vrea sa platesc pentru sistmul lor dar daca vrau sa mi-l instalez eu pe vps-ul meu, nu-mi da voie ?
Ba da,
deaia au 2 oferte. Cu si fara gazduire.
 
Loading...
Back
Sus