Afacere investitie 10.000 Euro

Era bun de cumparat acum un an, cand era 280$ un BTC si faceai bani frumosi. Acum urca de la luna la luna.
ca sa vinzi de pe aliexpress e greu sa o faci ca si afacere.
Singura problema care o vad aici este Posta Romana. Daca acorzi putina atentie poti vinde un produs chiar si la 250% fata de pretul de achizitie.
Cu 10k iti poti face un stoc frumos si apoi te apuci de vanzari.
De fapt in intreaga lume flipping este o afacere buna, pe aproape orice nisa.
Telefonul de aici eu il vand in medie cu 250£ si in functie de cursul Dolar > Lira scote intre 130 si 150£ per telefon. Cand il dau la altii sa vanda, cer un pret de 50-60£ in plus fata de pretul de cumparare.

In romania acelasi telefon insa o versiune anterioara se vinde cu 950 - 1200 ron si ai scoate un minim de 200 ron per telefon.
Rochiile de mireasa se vand iar bine. Le cumperi cu 100-200$ si le vinzi fara probleme cu 300-400 euro.
 
Rochiile de mireasa se vand iar bine. Le cumperi cu 100-200$ si le vinzi fara probleme cu 300-400 euro.
Majoritatea femeilor care își cumpără o rochie de mireasă se duc la afaceri deja cunoscute sau târguri și ori își comandă o rochie la comandă pe dimensiunile lor ori le testează pe cele existente până găsește ce caută și crede că se potrivește. Să zicem că le aduci din China, dar îți trebuie spațiu de depozitare + magazin fizic. Și crede-mă că nu e deloc ușor. Intră, probează...se schimbă și iar probează. Dai ai ghinion stai după o clientă câteva ore bune. În plus, îți trebuei o promovare puternică și rochii de calitate. Mă îndoiesc că cele din China sunt chiar atât de calitative.

Dacă chiar se vrea o afacere pe această nișă, atunci se poate opta pentru închiriere rochii de mireasă :D Clienta plătește..o folosește...o returnează și voila. În anumite condiții bineînțeles! :)
 
Da ce știți despre firmele astea de colectare deșeuri? Cum câștiga banii. Ce fac cu hârtia și plasticul adunat.
 
@AlexH tu nu vorbesti de afaceri. Tu vorbesti de mici combinatii.
Sa vinzi pe olx, okazii si restul de siteuri NU e o afacere.
Ca sa vinzi in mod legal telefoane si alte electronice trebuie sa oferi servicii post-vanzare (service, garantie, piese de schimb).
Daca comanzi in masa de pe aliexpress sau de pe orice alt site din china sau america o sa fi nevoit sa platesti taxe vamale.

PS: telefonul prezentat de tine costa 160$ pe aliexpress (683 lei) si 900 de lei pe cel, marketonline etc (de unde ai acte si cel mai important garantie!!!) si 5-600 lei sh pe olx, tot cu garantie ( https://www.olx.ro/electronice-si-electrocasnice/telefoane-mobile/q-Xiaomi-Redmi-Note-3/ )
Care e "afacerea"? Cu cat poti sa il vinzi? 100 lei profit la telefon vandut? Daca te pune sa platesti taxe practic il iei la pret de magazin de la noi :))
Tine cont si de faptul ca telefoanele se devalorizeaza destul de repede si daca nu scapi de stoc in timp util ajungi sa il dai in pierdere.

La noi, pentru comertul "la negru", e mai rentabil sa te aprovizionezi din Dragonul Rosu.
 
2. Cultivarea de canepa
La asta sigur nu teai gandit, dar este singura care te poate face milionar destul de repede daca ai teren mult la dispozitie.
Stiai ca un hectar de canepa produce aceiasi cantitate de hartie ca un hectar de padure? Diferenta este ca la un hectar de padure e nevoie de cel putin 20 ani sa produci ceva, pe cand la canepa, poti avea doua culturi pe an.

Canepa poate fi folosita si ca narcotic, asa ce vei avea nevoie de autorizatii de la guvern. Cel putin asa stiu eu.

Din canepa poti scoate bani din vanzarea de boabe, fibra care face cu aproape 300 mai multa decat bumbacul sau la fabricile de hartie.
Costul per hectar este intre 400-650 euro.
Pretul la boabe se vinde intre 3.5-5 euro, iar producatia daca se are grija, poate ajunge la 1200kg per hectar, asta inseamna ca doar din vanzarea de boabe se poate scoate cel putin 3000 euro profit.

Am gasit si eu ceva interesant despre canepa: Soiurile românești de cânepă îi aduc unui fermier din Carei un profit anual de 60.000 de euro. Străinii îi cumpără toată recolta!
 
Poate m-am exprimat putin aiurea sau poate ca sunt mai aproape de mare si îmi pare mai normal...
Se fac astfel de chestii deja.
Vin filtre de apa produse generic in china si personalizate tot în china. Vin la pachet si nu se pe aliexpress ci direct de la.producatorii de acolo. Vine containerul in port, cu acte cu tot si iti vine la un pret foarte convenabil la o asemenea comanda.
De asemenea cauciucuri pentru tiruri ... ajung la o valoare aici de 400 de lei pe bucata tu le dai cu 800 bucata si pretul celorlalti in piata e de 1200...
Se fac chestiile astea ... si actele sunt in regula garantii si ce mai vrei...
 
Tu stii cate anvelope intra intr-un container? crezi ca chinezul iti va vinde tie 100 de anvelope? crezi ca poti ascunde un container prin port sa nu ii platesti taxe vamale? daca tu poti face toate acestea, eu iti cumpar toate anvelopele.
 
Faza cu containerul functioneaza si nu neaparat din china. Pentru a cumpara angro din china se foloseste alibaba unde gasesti preturi foarte bune.
Uite un exemplu aici la pret de 25$ bucata si comanda minima de 1000 bucati.


Pretul cu TVA inclus este 127.65 RON + 2.5% taxa vamala = 130.84 ron per bucata. Daca le vinzi la 400 ron bucata iti vine un profit de 270 ron. Acum voi stiti la cat se poate vinde aceste. La multe produse si cantitati mari, transportul este inclus. Este doar un exemplu.

Acum cativa ani un amic a inceput afacerea cu containere. Merge in germania sau alte tari si cumpara pe nevazute containere care nu au fos ridicate. In general pretul la un container era de 5000 euro si transportul catre romania alte 2000-3000 euro.
Unul a fost plin de blugi, mai exact 15000 perechi care le-a vandut la un pret de 7 lei vechi la prieteni si 10-20 lei vechi la necunoscuti.
Altul a fost plin cu costume armani, 5000 la numar si le-a vandut cu preturi de la 1 milion lei vechi.
Perioada la care fac referire a fost 2005-2008, ca apoi am plecat.
Daca ai curaj, ceva banuti si esti smart poti face bani frumosi din asta.
 
Din pacate, din punctul meu de vedere, topicul asta a luat-o rau de tot pe aratura.
Si e pacat, ca poate mai intra oameni aici din google si citesc o gramada de bazaconii.

Asa din ce va imaginati voi totul pare frumos, dar cand te lovesti de realitate iti dai seama ca nu e chiar asa.

In primul rand pe alibaba majoritatea sunt intermediari, foarte putini fiind producatori directi -> daca vrei sa obtii cel mai bun pret mergi in China, cauti o fabrica care sa produca produsul la specificatiile de care ai tu nevoie.
Aproape toate iti cer sa le platesti comanda avans. Cele serioase si cu care ai deja relatii contractuale accepta si 30-50% avans si restul cand ajunge marfa in port. Majoritatea nu au stocuri de marfa, produc strict pe comanda.

Trecem mai departe, ai gasit vanzator, te-ai decis sa faci comanda. Vine problema urmatoare.
Daca comanzi multe produse acelasi model (ex. 20 telefoane) cu gandul de a le revinde, trebuie sa o faci legal, pe firma, pentru ca nici vamesii nu sunt prosti si stiu ca sunt destinate vanzarii si RISTI SA ITI BLOCHEZE COMANDA IN VAMA daca o faci pe persoana fizica.

Transportul nu e niciodata gratis. Inclusiv pe aliexpress daca comanzi mai multe produse o sa trebuiasca sa platesti taxa de transport. Puteti verifica nu trebuie sa ma credeti pe cuvant. In plus la comenziile mari nu se plateste doar vaporul. Trebuie platit si transportul fabrica -> port -> incarcare. Din constanta la fel comisionar vamal -> transport -> depozit.

La toate aceste costuri se adauga tva + costurile vamale.

Trecem si peste asta. CEA MAI MARE PROBLEMA SUNT ACTELE. Toate produsele ce se aduc din China si se vand in Romania trebuie de aiba declaratii de conformitate, specificatii tehnice, manuale de utilizare, garantii etc etc

Importul din china nu e rentabil pentru sume mici. Pentru ca sunt riscuri prea mari si la suma aia nu obtii nici ce stii ce discounturi.
Mai bine cauti asa cum am mai zis marfa direct in dragonul rosu. Ce nu se gaseste acolo sigur nu merita importat. Ca altfel s-ar fi adus. Logic, nu?
 
Din pacate, din punctul meu de vedere, topicul asta a luat-o rau de tot pe aratura.
Nu sunt de acord cu tine. Fiecare isi spune opinia, sugestia, ideea sau cum vrei sa-i spui.
Nu stiu ce spun altii dar eu postez din experienta, cazuri reale si nu vise de noaptea trecuta.
A nu fi inteles gresit:
Stii dece PROSTUL reuseste mereu in afaceri?
Pentru ca i-a venit ideea si o face imediat fara sa se gandeasca la toate amanuntele. Daca apre o problema o rezolva atunci.
Plus mai este vorba aia: Te gandesti cum treci puntea atunci cand ajungi la ea si nu cu 100km inainte.

Apoi pentru a reusi in afaceri se stie ca nu poti face totul ca la carte, ca dai faliment imediat. Nu stiu cat ai comandat tu din china si dece esti putin negativ pe partea asta, insa eu comand periodic si pana acum totul este ok. Nu fac comenzi mari gen containere, dar un 3-5k pe luna tot fac.

Aici dam idei iar cei interesati pot cauta pe google, suna la vama pentru informatii si daca el convine trece mai departe.
In viata mea am descoperit ca absolut nici o idee nu este prea nebuna, proasta, imposibila. Trebuie doar sa o vada persoana potrivita si restul devine istorie.
Trecem si peste asta. CEA MAI MARE PROBLEMA SUNT ACTELE
La vama daca mergi este plin de persoane care stiu mersurile (ma refer la cele legale) si pentru cativa banuti iti fac toate actele, iar tu mergi la barul din colt si iti bei berea sau cafeaua.
Am lucrat la vama din Iasi si stiu cateva din mersuri.

Inteleg ce spui tu, dar daca o luam asa este pericolos si ai nevoie de foarte multe si cand treci strada, dar asta nu te opreste sa o faci, mai ales pe locuri interzise.

Chiar acum o ora, analizam un produs lansat de 3 zile si care deja a avut aproximativ 6k vanzari. Este o platforma de tip cloud care iti permite sa faci postari custom pe facebook.
Pentru 34$ ai acces un an la platforma unde poti face campanii nelimitate. O platforma de gen poate face aproape oricine. Daca nu stii sa o faci de la zero, cumperi una care o gasesti online la un pret de 50-150 euro + un server de 50 euro pe luna, ceva munca sa adaugi img, customizare daca te pricepi si apoi marketing.

Secretul este sa vrei si dedicatie, concentrare pe proiect, iar restul sunt amanunte.
 
Nu stiu cat ai comandat tu din china si dece esti putin negativ pe partea asta, insa eu comand periodic si pana acum totul este ok. Nu fac comenzi mari gen containere, dar un 3-5k pe luna tot fac.
Preturile de pe gearbest, dx si alte siteuri de genul sunt preturi de comercianti, de intermediari. Preturile de fabrica sunt de cel putin 2 ori mai mici. Deci daca iei pentru revanzare e clar de unde cauti sa iei, nu?
Eu vroiam sa subliniez ca e diferenta mare intre a comanda un telefon, 2 stick-uri si 3 cabluri pentru uz personal pe care sa le vinzi la negru si import de produse din china pentru revanzare pe cai legale.

Eu am un client mare care importa container de 200k odata la 6 luni. Deci stiu bine ce vorbesc.
Dupa primul container si problemele pe care le-a intampinat, acum prefera sa lucreze cu intermediar chinez caruia ii plateste 5% comision.

La vama daca mergi este plin de persoane care stiu mersurile (ma refer la cele legale) si pentru cativa banuti iti fac toate actele
Tu iarasai vorbesti de comenzi mici.. Daca ai vreodata drum prin Constanta da o tura si o sa vezi ca nu exista zi fara probleme la vama..
 
Majoritatea produselor sunt de pe ali.
Normal ma refer la comenzi mic, ca asta fac eu si stiu. Si de undeva trebuie sa incepi. Azi cumperi si vinzi un telefon, peste cateva zile vinzi 10 si tot asa.
Daca ai resurse multe poti incepe big time, ca acea firma din USA de lobby si alte serrvicii de gen care a inceput cu un capital de 13 miliarde de dolari. :D
Daca ai vreodata drum prin Constanta da o tura si o sa vezi ca nu exista zi fara probleme la vama
Stiu si asta. Din pacate cel posta romana, vama, sistemul national de livrare/distributie este cel mai mare dusman al afaceristului Roman.
In uk primesc coletul in 14 zile, pe cand in Romania dureaza 30 numai procesarea de Posta Romana si apoi alte 5-15 zile livrarea.
 
Din pacate, din punctul meu de vedere, topicul asta a luat-o rau de tot pe aratura.
Cu asta nu sunt nici eu de acord. Unul spune o prostie, altul spune alta prostie, primul mai adauaga, si asa se poate naste o idee buna. Poate ca nici nu trebuie sa o gandesti prea mult... Sa fie ceva de genul.. "zi repede".
O alta idee de afaceri ar fi "vand idee de afacere 100 euro", si vinzi si altora ideea de afacere. Afacerea ar consta in vanzarea unei idei de afaceri care ar fi despre "cum sa faci bani vanzand idei de afaceri" :))
 
O alta idee de afaceri ar fi "vand idee de afacere 100 euro", si vinzi si altora ideea de afacere. Afacerea ar consta in vanzarea unei idei de afaceri care ar fi despre "cum sa faci bani vanzand idei de afaceri"
Ai nevoie de un partener?
 
Sunteți într-o situație dificilă în obținerea unui împrumut sau aveți nevoie de o asistență financiară urgentă, oferim împrumut în intervalul de la 1000 până la 100 milioane dolari SUA la o rată a dobânzii de 2% oferim de asemenea împrumuturi personale (securizate și negarantate) Împrumuturi de afaceri * Îmbunătățiri la domiciliu * Credite pentru inventatori * Credite auto * Împrumut de sănătate etc. contactați-ne astăzi pentru un împrumut legal și vă vom oferi cele mai bune servicii.
100.000.000 $ ?
Gata Tiriac ma fac :D
 
Ultima editare de un moderator:
Loading...
Back
Sus