Advertorial sau Link?

fashion

Member
Registered
Full Member
Salutare, am cautat peste tot raspuns la intrebarea din titlul topicului si nu am gasit inca un raspuns concret. Parerile difera, si daca intri in 'lumea SEO' trebuie sa stii cred eu macar putin din ce inseamna acesta, nu prea ma pricep in acest domeniu si voiam sa stiu dupa parerea voastra pentru a creste autoritatea unui domeniu care este cea mai buna metoda, prin achizitionarea de link sau advertorial? Ma refer aici la metoda corecta care nu ar atrage penalizare. Si inca o intrebare pe langa acest subiect, daca un site X are page authority 20 si domain authority 18 si se doreste achizitionare de link sau advertorial pe site Y, care are PA 30 si DA 27, ajuta cumva sa creasca P.A si D.A la site-ul X? Multumesc.
 
1. 100% advertorial.
2. Am scris despre asta de câteva ori pe forum.
3. Este recomandat sa cumperi mereu pe site cu da/pa mai mare ca al tau.
4. Daca vrei neapărat link atunci sa fie la nivel de pagina.
 
Multumesc de raspuns AlexH, cum ar trebui redactat un advertorial? Numar de cuvinte si link-uri, iar link-ul sa fie cu tag sa zic asa dofollow? sau link simplu de tip a href fara relativul dofollow?
 
Numar de cuvinte si link-uri,
Cu cat mai mare si relevant cu atat mai bine. Un minim de 700 cuvinte si paragrafe scurte. Link cu keyword exact catre tine si daca e posibil un link extern pe aceasia nisa cu autoritate.
a href fara relativul dofollow
Daca nu se specifica este dofollow.
Recomanda sa citesti :
[Seo News]Google search update 16.10.2018
[SEO News]Update nou de la google - Trebuie citit
Recomandare google: mentine site simplu
[SEO]Greseala care o fac majoritatea cand vine vorba de Google
Tutorial - Metoda simpla prin poti ranka in google si reduce load la site
Cum iti distrugi site si pozitia in google singur fara sa stii
Tutorial - SEO - Cum ajungi pe prima pagina google
 
Link cu keyword exact catre tine si daca e posibil un link extern pe aceasia nisa cu autoritate.
Link cu keyword de exemplu sa fie catre pagina principala a site-ului, de tip numesite(punct)com? Intreb pentru ca nu prea inteleg. La fel si la link extern, sa fie catre o pagina anume de pe site sau tot catre aceasi pagina principala a site-ului? Multumesc pentru raspunsurile oferite.
 
Link mereu sa fie catre o página interioara cu keyword care vrei sa rankezi.
Link catre homepage in acelasi articol doar daca este mare si neapărat nevoie plus la fel sa contina keyword principal.
Link extern sa fiw catre o sursa de autoritate si pe nisa ta, daca nu găsești atunci Wikipedia.
 
In total o sa fie 3 linkuri, unul pentru pagina principala, unul catre un articol care sa contina cuvantul cheie pentru nisa dorita si unul care sa nu aiba treaba cu site-ul in sine, sa fie de genul sursa de insipiratie a articolului? Cele doua link-uri catre site nu o sa afecteze? nu sunt prea multe deodata?
 
Cred ca nu intelegi ce spun mai sus.
1. link catre homepage doar daca e nevoie il pui si articolul e lung.
2. link extern catre un alt site doar daca cere articolul, nu poti pur si simplu pune un link asa la intamplate fara sa aiba legatura cu textul.
De exemplu daca scrii despre un forum sau link extern bagi fie pe homepage la roforum sau la discutia / topicul relevant cu textul tau.
Nu stiu cum sa explic mai bine pentru a inteles.

Daca textul e facut bine si lunk poti baga si 100 link fara sa fiii sanctionat.
 
Advertorialele de pe site-uri care nu sunt pe aceasi nisa, nu au totusi o oarecare valoare? presupun ca nu le cumperi degeaba, si P.A si D.A al unui site care este mai mare ca al tau, in cazul unui advertorial nu iti ajuta site-ul, adica in timp sa ii ofere si lui macar unul sau cateva puncte la P.A sau D.A?
 
Maine eu imi fac magazin si pun laptele la secțiunea alcol, cum te simti, mai vii adoua oara?
Decat sa dai bani si sa risti penalizare pentru non relevant mai bine stai linisti sau donezi banii aceia la roforum.
 
Maine eu imi fac magazin si pun laptele la secțiunea alcol, cum te simti, mai vii adoua oara?
Decat sa dai bani si sa risti penalizare pentru non relevant mai bine stai linisti sau donezi banii aceia la roforum.
Cred că e ultima oară când mai zic asta pe forum. Care vrea sa înțeleagă bine, care nu...
 
Loading...
Back
Sus