Adresă de email

l1den

Member
Registered
Cum pot face ceva de genul [email protected]? Mai de mult am fost făcut cu un redirect parcă, adică tu trimiteai pe [email protected] iar eu primeam mesaj pe mailul personal. Nu mai ţin minte cum făcut-o... Am nevoide de vre-un plan special la găzduire? Un tutorial şi nişte sfaturi m-ar ajuta. Mulţumesc!
 
Cel mai simpla si profi metota este sa folosesti un client de mail (recomand Thunderbird). Adaugai emailul facut in cpanel in thunderbird si acolo poti sa vezi mailurile primit pe adresa respectiva si tot de acolo poti sa si trimiti.
 
La orice panel ai optiunea de a face un cont de e-mail si cont de forward e-mail.
La forward e-mail faci un cont gen [email protected] si setezi ca mesajele sa fie retrimise la o adresa de e-mail setata de tine. Asa ca oricine care trimite mesaj la [email protected] va ajunge la adresa setata de tine.
Daca dai replay la mesaj va aparea adresa la care ai facut forward.

Alta solutie este sa faci un cont de e-mail normal cu orice nume vrei tu in cpanel. Apoi te loghezi in contul de e-mail, alegi clientul e-mail care vrei tu (sunt 3 in general), mergi la sectiunea forward si setezi adresa la care vrei sa primesti mesajele.

Mai sunt provideri de domeniu care iti ofera gratuit (vezi immdomain.com) acest serviciu, adica iti trebuie doar domeniu inregistrat fara host sau altceva, unde poti seta forward e-mail. Alte cer bani pentru asta.
Depinde de providerul la domeniu care-l folosesti.
 
Loading...
Back
Sus