Adio Centos

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cred ca ati văzut știrea legat de Centos. Red Hat va renunța la Centos sau mai bine spus a renunțat deja.
Centros 7 va primi update pana in 2022 iar Centos 8 pana in 2021.

Eu utilizez Centos peste tot si daca in 2 ani nu preia nimeni acest proiect, va trebui sa caut alta distribuție linux.

Voi ce distribuție de Linux ati alege pentru a înlocui Centos?
 
Cei de la CWP spun că CentOS 7 expiră în 2024 nu în 2022, cine o avea dreptate?
 

Atașamente

  • IMG_20201214_121945.jpg
    IMG_20201214_121945.jpg
    136,7 KB · Vizualizări: 11
Se pare ca ai dreptate. Am verificat acum si se pare ca stirea ca o citisem eu ieri afisa data gresita.
Full update fin de anul asta 2020
Mentenanta iubie 2024.

4818
 
Ma gandesc serios sa trec inapoi pe ubuntu de pe centos, ce parere aveti de ubuntu pentru servere dedicate? folositi ubuntu?

Ca sa nu deschid alt subiect, ce parere aveti despre webmin/virtualmin ? (eu asta folosesc), ce panouri de control folositi? (doar opensource)
 
Cu ubuntu nu m-am înțeles bine, nu ma atrage deloc. Am avut odata un server cu ubuntu dar am renunțat dupa cateva luni.

Sunt cateva distribuții pe baza de centos care nu trebuie sa faci reinstall la os ci doar conversie.
E devreme sa ne panicam pentru ca mai sunt inca 4 ani de update si pot aparea multe sau cineva poate prelua centos asa cum este acum.

Ca panel am inteles ca este ok CoreOs care il gasesti si in online.net si este dostributie plus panel.
 
Am trecut un server de test pe debian 10, instalarea a decurs fara probleme, mi s-a parut chiar mai usoara de cat instalarea de centos la care am avut ceva batai de cap, virtualmin-ul s-a instalat si el foarte usor, pana acum sunt foarte multumit.
 
Loading...
Back
Sus