A te baza 100% pe google este sinucidere curata

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cred ca va amintiti ca mereu am insistat sa găsești si alte surse de trafic pentru a nu t3 baza doar pe google pentru ca îți vei lua out fara sa stii ce te-a lovit.
De doi ani google a impus niste reguli de cenzura care odata aplicate la afacerea ta ii poti spune adio.

Cred ca sunt cativa de aici care au pățit asa ceva si stiu cum este.
Cum ar fi daca afacerea ta ar exista in prima pagina google pe foarte multe keywords timp de 15 ani si intr-o secunda esti scos din rezultate de nenea google pe motiv ca nu corespunde spiritului google.
Asa a patit un site mare care a fost pur si simplu scos din căutări, chiar si cand dai p3 domeniu.

Nu mai spun ca pe nisele importante doar site mari care plătesc bine sunt pe prima pagina, restul adio.

Si intrebare de final:
Site, afacerea ta este pregătită pentru google Voice Search????
 
Sincer am incercat de cativa ani pe o anumita nisa sa ma bazez pe google , articole foarte mari cu descriere unica , etc .
Inevitabil dupa ce am ajuns la un trafic destul de mare s-a facut un update si site jos .
Inceput altele si incercat pe cele vechi sa le ridic din nou fara nici macar o sansa .
Cele noi se ridica destul de usor dar imediat ce apare un nou update dispar din cautari .
Asa ca de cativa ani imi tot fac grupuri si pagini pe site sociale foarte mari care permit postari pe nisa pe care sunt si acum pot spune ca sant foarte multumita .
Trafic constant , nu-mi pasa de google ca a dat update sai ma afectat ori nu .
Nu mai spun de faptul ca unde din google aveam un ECPM de 0.05 la bannere acum am un ECPM de minim 0.5.
 
Depinde si de ce faci. Dau un exemplu cu back-links. Sunt chestii care merg o perioada, toti se arunca, dupa care vine un update ca penguin si e traznet in crestet. Ala cred ca fost cel mai de efect update :). Toti umblau disperati cu disavow backlinks . In multe cazuri degeaba
 
Depinde si de ce faci. Dau un exemplu cu back-links. Sunt chestii care merg o perioada, toti se arunca, dupa care vine un update ca penguin si e traznet in crestet. Ala cred ca fost cel mai de efect update :). Toti umblau disperati cu disavow backlinks . In multe cazuri degeaba
Nu am cumparat link de foarte mult timp , cred ca am luat de la cineva de aici de pe forum pentru un site .
Insa este inevitabil , faci backlinkuri oricum .
Ti se copie postarile , sau chiar tot siteul gen clona , se preiau articole automat , etc .
Nu poti sa stai zilnic sa dai disaw , nu mai postezi nimic daca faci asa ceva .
Si nu cred ca linkurile cumparate sunt problema.
Multe saituri care erau in top cu sute de mii de zivite pe zi au disparut de pe primele pagini .
Zi de zi este tot mai greu sa indeplinesti cererile celor de la google si sa ghicesti pe ce criteriu vei pica data urmatoare.
Eu tot zic sa ne facem un motor de cautare gen Roforum-Search dar nu ma asculta nimeni .
 
“Use reputation research to find out what real users, as well as experts, think about a website. Look for reviews, references, recommendations by experts, news articles, and other credible information created/written by individuals about the website.

Va mai aduceți aminte cand tot repetam asta???
Stim ca face de mult asta insa abia acum a anunțat public.
 
Eu acum folosesc duckduckgo ca motor de cautare, in mare parte pentru ca nu e bazat pe ce am accesat inainte, plus nu are chestia cu primul site care se repeta de 2 ori si continutul inutil ... apropo, stiati ca modul incognito de la chrome nu e chiar incognito ? adica rezultatele de la cautarile google oricum se bazeaza pe ce ai cautat inainte de a deschide incognito.
 
Google este vorba doar de bani acum.

Noua formula de ex este sa ai 10+ siteuri cu 2k unici pe zi, cu un pop si cateva bannere. Muncesti 1 ora pe zi sa copiezi 1-2 articole pe ele, si ai facut salariu pe luna fara sa traduci o fraza sau sa te chinui cu vreun seo sau ceva. Daca pica unu (dar ce dracu sa pice la 2k trafic?) ridici altul in locul lui.

Google este o bataie de joc la toate nivelele astazi. Nu mai conteaza nimic decat banii si nu ar trebui sa ne mai pese nici noua de tehnici seo sau ceva. Prosti am fost ca multi dintre noi am muncit, am tradus, am incercat sa toate metodele seo si toate chestile posibile in zadar.
 
Loading...
Back
Sus