5k pe luna sau 1 milion cash

1 milion euro cash :) De ce ? ii investesti si scoti profit lunar mai mare de 5k/ luna
O simpla idee :) De 1 milion de euro cumperi in Bucuresti cred ca mai mult de 15 apartamente cu 2 camere, le inchiriezi sub piata cu 300-350 euro / luna. Cred ca le dai ca painea calda la banii astia... si sari de suma de 5k pe luna dar dupa 20 ani ramai cu apartamentele :)) Da-mi banii acum hai !
 
As vrea sa am in realitate dilema asta. Cred că aș alege 5k . La prea multi bani deodată, te tâmpești și îi pierzi cumva. Știu cazurile românilor ce au câștigat la loto. La toți s-a ales praful
 
Milionul clar. Poti face mult mai multi bani cu el si esti si bogat acum. 5000 timp de 20 de ani vin 1,2 milioane. Daca era o suma mult mai mare decat cea pe care "o primesti" pe loc avea rost sa te gandesti, asa mi se pare inutil ...

Cum spunea cineva mai sus, doar din chirii poti face chiar 7000-10.000/luna + ca tu ai apartamente de 1 milion de euro sau 5000 de euro si nu ai nimic ...

P.S. Las contul bancar ? :)))
 
Se intele ca sunt doua categorii de oamenii.
1. cei care vor sa traiasca linistiti si fara griji pentru urmatorii 20 de ani vor alege plata de 5000 euro pentru ca este fara stres si poti duce o viata foarte buna, calatorii unde vrei in lumea asta, avea orice masina si cumpara aproape orice apartament.
2. cei care vor mereu mai mult, cred ca pot multiplica banii, vor alege mereu varianta cash. Dar exista si riscuri marii aici, pentru ca-i poti pierde imediat. Pana nu experiementezi sa vezi cum reactionezi cand ai in fata ta 1 milion cash nu poti spune ca ii vei administra cum trebuie.
Metoda este folosita des la contracte mari pentru novici ca sa semneze contracul fara a citi sau intelege ce scrie.
Eu cand am vazut prima data in viata o valiza plina cu dolari, pur si simplu nu mai puteam vorbi.
Cei care sunt din Iasi in special cred ca stiu povestea la acel bochestar care a mostenit prin 2000 cateva milioane de dolari. A ajuns foarte bogat peste noapte si intr-un an nu mai avea nici un ban, apoi murind ars in aceiasi canalizare unde statea si inainte sa fie bogat.
In UK acum doi ani un cuplu a castigat la loterie 148 milioane de lire. Desigur ca sau despartit imediat si citeam acum ceva vreme ca au inceput sa vanda totul pentru a face rost de bani. Au fost totusi 148 milioane si nu 1 milion de euro.
In acelasi timp pot oferi si un exemplu bun la o tipa din Galati care la fel a castigat la o loterie din afara 2.5 milioane euro. A venit acasa si a cumparat apartamente de aproape toti banii in galati.

Eu as alege varianta de 5000 pe luna imediat si fara regrete.
 
5000 de euro pe luna .
As pleca in vacanta prelungita de 20 de ani .
Nu mi-as face griji ca pot face o investitie proasta si pot pierde banii in plus vacanta e vacanta mai ale daca e pe 20 de ani .
 
O intrebare care întotdeauna creaza dezbateri. Este ca si cum ai avea un site ce iti produce garantat o anumita suma pe luna. Vine cineva si vrea sa il cumpere cu 1 mil euro.

Fiecare decide daca este sigur ca poate face dintr-un mil doua. Atunci alege 1 mil din prima. Eu unul asa as face. Stii vorba aia : ce-i in mana nu este minciuna!
 
Cu un milion de euro in conturi vezi viata cu alti ochi dar la fel o vezi si cu 5000 pe luna.

Poti sa dai gres si intr-un caz si altul foarte usor.
 
Loading...
Back
Sus