4K Emails + Nr Telefon nisa vanzari Romania

Cu ce program poti trimite mai multe email-uri deodata ?
Sunt multe programe care te ajuta sa trimiti bulk email. Free sau cu plata.
Poti gugali..si alegi care crezi tu ca e bun pt tine.
 
E legal sa folosesti adrese de email luate de pe net, pt a contacta lumea?

Doar intreb, nu acuz, pt ca nu stiu exact care e treaba.
 
E legal sa folosesti adrese de email luate de pe net, pt a contacta lumea?

Doar intreb, nu acuz, pt ca nu stiu exact care e treaba.
E ilegal ca eu să îți trimit un mesaj după ce găsesc online detaliile tale de contact ?

De ce ar fi?
 
Aici este reglementare ANCOM ... este cu dus si intors... teoretic fara acordul tertilor nu poti trimite e-mail cu tenta comerciala etc..
Dar, imi pun urmatoarea intrebare in minte: Trimit un e-mail catre X si intreb de Y produs ... inseamna o incalcare a legi...
Am citit candva 60+ pagini privind reglementarile Ancom si GDPR dar am ajuns la concluzia ca se afla intr-o zona gri si se cam contrazic... parerea mea este A NU SE FACE ASA CEVA.
Consimtamantul inseamna ( nume prenume - cnp etc... SI SEMNATURA foaie fizica efectiv ) un e-mail cu accept nu este indeajuns...
 
Este vorba de GDPR. Dacă îți dai acordul ca datele tale să fie publice sau distribuite, este perfect legal.

Dar dacă tu cumperi un aspirator, de exemplu, și ești de acord ca datele tale personale să fie salvate și distribuite către firma de garanție, firma de curierat sau eu mai știu ce, doar ei au voie să folosească datele tale.

De obicei în politica de conf a fiecărui website, este trecuta orice persoana, firma ce poate avea acces la datele tale introduse pe site-ul de unde cumperi aspiratorul. Dacă nu este menționat, înseamnă că acest gdpr nu este implementat corect și clar este ilegal.

Dacă tu ai fost sunat de x și găsești responsabil care a dezvăluit datele tale, îl poți da în judecată chiar și la UE, care acolo se discuta și de sute de k euro amenda.

Personal am avut o problemă cu o firmă de mă tot suna, i-am luat mai tare și au spus și ce au mâncat.

Deci, este ilegal și din câte știu, pot fi sancționați și cei ce le distribuie, dar încă se practică așa ceva. Multe site-uri, mulți patroni, nu au habar de gdpr sau ce înseamnă și nu prea se gândesc la consecințe, însă de vreun an se dau amenzi pentru lipsa gdpr-ului pe web și chiar la anumite firme se cer persoane calificate pentru a administra datele personale.


Posibil să am greseli gramaticale sau greșeli de informare.
Va salut, sunt la job!
 
Ultima editare:
Acordul GDPR trebuie in scris scanat si trimis - Politica de confidentialitate la fel si termenii sunt doar niste notiuni INFORMATIVE , ele nu au calitate juridica pentru ca se pot schimba dupa bunul plac oricand fara o verificare in prealabil. In romania amenda maxima era daca nu ma inseala memoria 20.000 ron.
Apoi firma de curierat , magazin etc.. au voie intradevar sa foloseasca datele tale doar pentru o SPETA ANUME.
Legea suna cam asa: cumpar aspirator ma deranjezi doar pe tema de aspirator, maine daca ma suni pentru un robot de bucatarie ai o problema.
Ma repet: este o zona inca gri ce multe legi si particularitati ce se bat cap in cap
 
Loading...
Back
Sus