240 ore programare X 3

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Sa spunem ca faci un script, program pentru al vinde online care pentru realizare in forma finala este nevoie de 240 ore x 3 coderi adica un total de 720 ore.
Cu cat ai vinde acel program, script?
 
Sa spunem ca faci un script, program pentru al vinde online care pentru realizare in forma finala este nevoie de 240 ore x 3 coderi adica un total de 720 ore.
Cu cat ai vinde acel program, script?
Daca e script cu licenta si/sau stii sigur // te pricepi bine la marketing si o sa ai vanzari multe(cum sunt multe pe codecanyon cumparate de sute de mii de ori) atunci poti pune un pret de 20-40$ . Dacă e fără licență atunci e risc mai mare de distribuire ilegal și aș zice un pret dublu. 50-100$ . Acum depinde și de ce face scriptul. Până la urmă tu știi exact câți bani ai dat la coderi - deci calculele trebuie să conțină (acoperire cheltuieli + adaos-ul tău) / nr.de vanzari preconizate = pret final ! Ce e peste nr.de vanzari preconizate e pur si simplu AUR CURAT
Parerea mea :)
 
Plata pe ora ... vezi cat percep coderii pe ora si platesti cu ora. Coderii pot fi freelanceri care sa lucreze pe baza de task/proiect si de preferat ar fi sa nu fie alesi cei mai ieftini (cu toate ca poti avea si surprize).
Se ajunge insa la un pret destul de ridicat la plata cu ora insa ai putea sa renegociezi la plata per proiect. Este posibil ca un coder sa iti faca treaba in mai putin de 240 de ore ... nu?
E discutabil insa din punctul meu de vedere pui caruta inaintea cailor ... Problema este intalnita si la unii clienti de-ai mei care vor sa le fac reclama insa nu au un buget alocat pentru asta si vor cat mai ieftin ...
Eu cred ca normal ar fi sa formezi intai un buget si apoi sa te folosesti de el pentru a-ti atinge tinta. Daca depasesti bugetul sau cheltui sub bugetul alocat atunci este strict alegerea ta, insa ar trebui mai intai format acest buget.
Daca ai un client care ti-a cerut asta si a pus problema invers (ca ai mei clienti cu reclamele)... mai bine renunti ...
 
Depinde cum gandesti proiectul, dar eu cel mai probabil l-as vinde cu plata lunara, cu planuri prestabiliate si resurse fixe, in caz ca se depasesc resursele prestabilitate sa fie taxat contra cost. Plan de start +5$.
 
Plata pe ora ... vezi cat percep coderii pe ora si platesti cu ora.
Aici nu e vorba de clienti ci de un produs realizat de ''tine'' si vandut online iar pretul este per volum. Pentru client custom calculezi per ora de lucru x numarul de ore x numarul de coderi care lucreaza.

@Naruto9 s @Susp3kt au inteles la ce ma refer si pretul este la cel care ma gandeam, de fapt m-am folosit de un exemplu real a unei echipe care fac diferite scripturi care la vand online. Preturile la ceea ce fac pentru volumul specificat mai sus sunt intre 17 si 35$. Pe jvzoo le vinde in functie in general la 17$ din care ofera si comision la affiliate intre 20-50%.

Ideea la topic a fost sa vad cum gandeste coderul roman in comparatie cu cel strain si chiar daca stiam din propria experienta, am zis sa vedem ''live'' cum este.
Stiu multi pe jvzoo care asta fac toata ziua si chiar daca un script le ia 2 luni sa-l faca, il vand la un pret maxim de 34$ per bucata, licenta si fac o gramada de bani.
Multi coderi romani gandesc sa scoata costul la realizare plus profit de al primul client si din aceasta cauza nu sunt vanzari. Putem lua exemplu celor de la phpvibe care atat vechea echipa cat si cea noua (desi eu cred ca este aceiasi doar ca au schimbat numele) se plang ca nu are succes plaforma, nu fac destui bani dar cand e vorba de customb work, plugin, theme, modificari spun ca nu au timp. Intr-o discutie in privat mi-au spus ca nu fac pluginuri extra sau theme pentru ca nu exista cerere.

Pai frate din 40.000 licente unice cumparate imi spui mie ca nu poti vinde 100 licente la un plugin sau thema pentru a recupera investitia plus profit? Nu mai spun ca fiind developer la platforma stii foarte bine cum functioneaza si multe plugin sau theme necesita doar 1-2 ore maxim de code pentru a realiza.
Spre exemplu adaugarea de surse video suportate de site: 10 linii de code per provider in fisierul provider.php si la majoritatea copiat codul de la unul dintre ele s doar schimbat url, dar ei spun ca nu au timp si chiar daca ar face cu siguranta ar cere cat pe dracu.

Problema este la tine pentru ca nu stii marketing sau nu vrei sa stii. Imi aduc aminte cand au lansat versiunea 6 si campania publicitara care au facut-o pe facebook. Si nepotul meu de 6 ani o facea mai bine.

Sunt alte platforme de gen care sunt livrate gratis si developerii scot bani din module, theme custom, dar ei nu vor sa inteleaga asta.
Eu personal am colaborat bine pe partea de code cu @Susp3kt si @Naruto9 si inca nu este destul pentru cererea care o am pentru ca ei detin si alte proiecte.
 
Sa spunem ca faci un script, program pentru al vinde online care pentru realizare in forma finala este nevoie de 240 ore x 3 coderi adica un total de 720 ore.
Cu cat ai vinde acel program, script?
Cred ca cel mai corect este pretul per proiect. Faptul ca ai stat tu 720 de ore poate sa fie si din cauza documentatiei, ai mai fumat o tigara etc.. Poate pentu alt cineva ar fi durat mai putin ca se pricepea mai bine la codare ... (este doar o chestie ,nu zic ca tu nu stii codare)
 
Loading...
Back
Sus