Vreau sa fac bani online dar nu reusesc. De ce?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Nu stiu daca ma credeti dar asta este una din intrebarile care le primesc zilnic si pentru a nu mai raspunde la fiecare in parte fac acest topic pentru a fi disponibil la toti.

Vreau sa fac bani online.

Cu toti vrem dar nu inseamna ca vom reusi cu totii. Online sunt multe tutoriale care cica te invata cum sa faci bani online, dar nicaieri nu iti spune ce implica, fiecare pas, ce trebuie sa faci si ce nu trebuie sa faci.

Am incerca orice dar nu reusesc sa fac bani online.

Vezi aici este problema la majoritatea. Ati incercat orice si de toate, mai putin un lucru. Acest lucru este acel CEVA care te pasioneaza, care iti place, care te atrage, la care visezi si cand esti beat sau somnoros.
In loc sa incerci cu ORICE, incepe cu ceea ce iti place, te pasioneaza si cu siguranta vei ajunge sus imediat. Atunci cand faci ceea ce iti place, este ca o joaca de copil si nu consideri ca fiind munca. Nu stai toata ziua cu ochii pe statistici, fie trafic sau venituri. Continutul care-l postezi va fi de calitate pentru ca iti place, te pasioneaza.
Si desigur pentru ca iti place vei reusi sa iti construiesti audienta care este cea mai importanta.

Deci care e secretul?

Nu pot ca exista unul, dar daca trebuie sa ofer un raspuns atunci este acesta:
1. fa ce te pasioneaza
2. audienta pe nisa care te pasioneaza

Odata ce faci asta, restul vine de la sine.

Care sunt pasii?

1. alege o nisa/categorie care te pasioneaza
2. acum ca stii ce iti place, ai nevoie de conturi pe retelele sociale. facebook, instagram, google plus, twitter, youtube, dailymotion, ridtube. Nu uita sa alegi un nume relevant cu nisa ta sau poti merge pe numele tau ori nickname.
3. acum trebuie sa facem rost de continut. Acest lucru nu va fi greu pentru ca deaja stii care sunt sursele pentru ca te pasioneaza aceasta nisa. Acest continut trebuie postat pe fiecare cont in parte si adaptat pentru fiecare
4. construieste audienta - iar nu este foarte greu daca faci ceea ce iti place. Participa la discutii pe forumuri, comentarii pe bloguri, grupuri si postari facebook, twitter, google plus. Unde iti este permis si in functie de platforma adauga link catre conturile la retele sociale. In acest fel ai sanse mai mari sa castigi subscribe mai multi pentru ca fiecare se va abona in functie de platforma care o foloseste.
5. nu te gandi inca la venituri pentru ca iti vei ruina tot proiectul
6. acum iti poti face un blog. Ai destule platforme gratis gen wordpress.com sau blogger.com. E bine sa incepi cu ceva gratis pentru a nu investi bani. Recomand blogger pentru ca poti genera bani cu adsense.
7. incearca sa spui la cat mai multa lume ce faci, atat online cat si offline. Oriunde ai posibilitatea incearca sa iti dai cu parerea si nu o fa la misto ci profesional.


Cand incep sa vina veniturile?

Daca ai facut totul ca la carte, ai o audienta frumoasa (atentie - nu conteaza numarul mare ci angajamentul acesteia), ofertele vor incepe sa vina singure de la firme sau persoane private.

Pana vin aceste oferte custom pot genera venituri din alte resurse?

Da poti genera venituri din diverse surse. Totul depinde pe nisa care esti, lucru foarte important. Daca afisezi o reclama pentru o firma care nu este pe nisa ta, nu vei avea mari castiguri.

Am citit tot si nu este de mine. Asa ca m-am gandit sa fac site de filme online.

Ok. Este alegerea ta, dar nu este o munca usoara si in ziua de astazi un site de filme online, este mai mult o loterie. Daca te pasioneaza filmele, atunci ai facut alegerea cea mai buna. :D

Stiu persoane care castiga 10-20.000 euro pe luna din site de filme. Vreau si eu asa ceva.

Una este sa vrei si alta este sa poti. Multa bafta. :D

Wtf is this? You just block my brain. :(

Imi pare rau sa aud asta. Daca vrei ceva care sa te ajute click aici.

Sper ca in mare sa va ajute aceste randuri. Daca aveti nelamuriri postati mai jos.
 
Frumos punctat , ajuta foarte multe persoane !!!! Multam pt aceasta explicație !!!!!
 
As adauga si eu ceva ptr "Site de Filme". Cred ca acum sunt de vreo 20 de ori mai multe site-urile decat acum 3 ani. Mai exact de dupa perioada cand au fost inchise in urma reclamatiei de la voyo. Asa ca este o concurenta foarte mare. Dar din toate aceste site-uri sunt vreo 10 bune, restul "parazite". Acele site-uri bune, sunt bune pentru ca se munceste mult la ele. Pe ele vei gasi prima data filmele, iar restul doar asteapta sa le ia de acolo. De aceea site-urile astea nu vor avea succes ca alea "serioase".
Eu tot aman sa fac ce vreau si ce mi-ar placea, fiindca as pierde prea mult timp, si totusi nu as face asta doar ca imi place, daca nu as si castiga. Tutoriale video cum se demonteaza tot la vw-skoda-audi... De ex acum am un passat. Sa ma filmez, sa il fac bucati, cum se demonteaza bara, dupa aia farul, dupa aia radiatorul, bordul scaunul etc... dupa asta il vand (nu ma atasez de lucruri materiale), si imi iau un golf, pentru categoria golf si la fel il fac bucati, dupa iau o octavia.... Desi ar fi un lucru care imi plece nu stiu daca ar merge si s-ar merita si banii bagati, pentru ca deja exista genul asta de tutoriale.
 
Desi ar fi un lucru care imi plece nu stiu daca ar merge si s-ar merita si banii bagati, pentru ca deja exista genul asta de tutoriale.
Aici sunt emisiuni pe mai toate canalele cu asa ceva. Te intrebi daca ar merge?
Din informatiile care le detin te asigur ca va merge 100%.
Dupa cum ai explicat mai sus, iti vei face propriul material, care poate fi postat oriunde, iar pe youtube fiind concurenta mare, vei primi cpm destul de frumos.
In pauza de tigara iti construiesti audienta ca lumea sa stie de tine.

Pe langa veniturile din publicitate vei putea castiga din ofertele custom venite din parte producatorilor care vor fi destul de frumoase, apoi clienti care vor sa le repari masinile, etc.
Ai inteles ideea.

Si nu merge pe numere mari la audienta ci pe angajament. Poti avea 100k dar zero angajament, lucru care nu te avntajeaza cu nimic. Mai bine 1k si angajament de 80%.
 
Alex sincer imi place cum ai scris , totusi problema cea mai mare este ca mai toti cred ca te apuci astazi de un blog si maine incepi sa faci bani .
Si dupa cum bine stii nu exista asa ceva .
Imi aduc aminte ca aceleasi intrebari ti le-am adresat si eu acum patru ani cand am inceput sa fac bloguri .
Dupa aproape un an am inceput sa castig undeva la 250 de euro cu munca destul de multa .
Acum dupa aproape patru ani pot spune ca reusesc sa castig foarte bine insa iarasi recunosc ca muncesc cate 4-5 ore pe zi pentru acesti bani .
Am incercat si variantele cu pacalit google , etc si am facut bani rapid insa mai mereu am iesit in pierdere .
Acum merg pe varianta corecta si cred ca-mi merge mult mai bine .
In principiu nu exista sa-ti faci un blog pe nisa care iti place , pentru ca intr-un final ajungi sa faci pe o nisa pe care se castiga .
Majoritatea merg pe filme , adult , video , muzica etc .
Si aici sfatulș meu ar fi sa incercati sa aveti mai multe descrieri proprii la filme decat copy paste , pentru ca o sa vedeti ca ati ajuns la un trafic de 20k si apoi dupa o saptamana o luati in jos si nu mai reusitti sa urcati acel site .
Din experienta proprie recomand ca orice blog , site ati face sa scrieti articole din capsorul vostru , sa nu va sfiiti sa scrieti asa cum va vine voua mai bine chiar daca in proprozitii folositi regionalisme si sa incercati ca acele articole sa le faceti Seo cat de cat .
In rest daca va tineti un 3 luni de treaba mai toti o sa vedeti ca urcati destul de bine in google si cum ajutoare sunt destule , facebook , google plus , tumblr , etc cu siguranta vor veni si banii , succes .
 
@Peter Pony ... pot sa te corectez! Acum 3-4 ani aveai muuuuult mai multe website de filme online , seriale etc... , 70% dintre ele nu mai exista astazi, exista inca piata pentru asa ceva ( sa nu uitam divx , serialepenet + multe alte eu disparut )
 
Loading...
Back
Sus