Virus Virusul Brad Pitt iti poate distruge calculatorul si fura toate datele personale

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Profitand de scandalul cu divortul dintre Brad Pitt si angelina jolie, hackerii au decis sa profite de pe urma asta.

Pe facebook in general dar si alte retele sociale apare o stire din partea FOX NEWS ca Brad Pitt a murit.
Odata ce ai accesat stirea in background calculatorul sau device mobile este infectat cu un virus care iti fura datele personale si in unele cazuri instaleaza softuri care pot duce la distrugerea calculatorului.

Asa ca aveti grija pe ce dati click.

Daca din greseala ai dat click pe asa ceva, atunci inchide tot, mergi in safe mode, scan cu avg, spybot, mallwarebite si inainte de asta un clean cu ccleaner. Nu uita sa iti schimbi parolele peste tot.
 
Am Avast! si nu ma lasa dansul sa intru pe toate site-urile care imi ies in cale :D
Nu prea stau pe facebook, dar nu se stie niciodata de unde sare virusul, asa ca informatia chiar este utila!
 
Sunt unele care trec de antivurs pentru ca sunt noi sau folosesc metode noi de care echipa din spatele la antivirus nu are cunostinta.
Eu folosesc AVG pe desktop si sunt foarte multumit.
Problema este pe mobil unde 95% din useri nu folosesc un antivirus.
Plus se mai foloseste si de naivitatea userului care da click pe orice si nu ofera atentie daca descarca ceva in timp ce acceseaza un link.
De asta e bun sa setati la chrome sau alt browser sa va intrebe sa accepati orice fisier care vrea sa se salveze la calculator.
 
Loading...
Back
Sus