Videoclip neadecvat pentru majoritatea advertiserilor ! Auzi si tu...

Jeliu Mihai Bogdan

Graphic Designer
Registered
Full Member
Graphic Designer
Dupa cum ati vazut si voi episodul postat de catre mine pe Youtube cat si pe acest forum, am primit de la Youtube exact mesajul asta din atach.
Mi s-a parut absurd ca acest vdeo ca si celelalte, recomandand aplicatii, sa nu fie adecvat. Si practic cei de la Youtube mi-au oprit monetizarea la acel video. Oricum am dat sa imi examineze acel mesaj deoarece nu mi se pare Ok ce imi trimit.

Voi de la ce credeti? Acest video vi se pare neadecvat advertiserilor ??
 

Atașamente

  • Youtube.jpg
    Youtube.jpg
    31,3 KB · Vizualizări: 16
Imi pare rau pentru tine. Mie imi place canalul tau de youtube . Traim intr-o lume plina de "binevoitori"
 
De cand au facut update si mie mi-au aparut la clipuri asa ceva . Ce e urat ca tre sa ai minim 1000 de vizualizari in ultimile ore (cam asa ceva , nu mai stiu ca nu am mai intrat ca m-am enervat ) ca sa iti analizeze cererea.
 
De cand au facut update si mie mi-au aparut la clipuri asa ceva . Ce e urat ca tre sa ai minim 1000 de vizualizari in ultimile ore (cam asa ceva , nu mai stiu ca nu am mai intrat ca m-am enervat ) ca sa iti analizeze cererea.
Pai am facut 1000 de view-uri de la vreo 3 ore de la publicare... astept sa vad ce o sa analizeze, am depasit deja dupa cum se vede 1000 de mult...
 
In ultimele 7 zile e cele 1000 , acuma m-am uitat. Si eu am facut o cererere sunt curios ce se intampla cu ea.
Este chiar bataie de joc, dupa ce ca produc un content cat de cat bun, fata de alte canale care prezinta dezvirginari, etc... si eu care fac cat de cat pe o nisa sa mi se intample asta !
 
Este una din noile reguli YouTube privind monetizarea. E posibil ca este advertorial la un site specific. Poate cerut chiar de site la care faci referire in clip.
 
Este una din noile reguli YouTube privind monetizarea. E posibil ca este advertorial la un site specific. Poate cerut chiar de site la care faci referire in clip.
Păi m-am băgat cu ei in echipa...pot pune ce content vreau atâta timp cât cei căror le fac, nu dau report...am dat sa imi examineze si sa vedem ce reusesc sa fac. Tu ce sugerez Alex?
 
Tu ce sugerez Alex?
Pai nimic, ca aici nu exista portita de scapare, bataie.
Mai mult ca sigur ei ti-au dat raport pentru a nu pierde clienti din reclamele afisate.
La video edit poti bifa ca acest video contine plasament de produse.
Sper ca ai luat ceva banuti sa merite efortul.
Pe viitor cand cineva vrea un advertorial video ii taxezi pe ora. Daca iti trebuie 10 ore sa faci acel video, plus publicare la tine pe canal, unde exista agajament, poti taxa 20-50 euro de productie + 200 euro publicare.
Si daca iti ofera link catre site sau produsul lor mereu sa-l treci prin sistem de monitorizare.
 
Pai nimic, ca aici nu exista portita de scapare, bataie.
Mai mult ca sigur ei ti-au dat raport pentru a nu pierde clienti din reclamele afisate.
La video edit poti bifa ca acest video contine plasament de produse.
Sper ca ai luat ceva banuti sa merite efortul.
Pe viitor cand cineva vrea un advertorial video ii taxezi pe ora. Daca iti trebuie 10 ore sa faci acel video, plus publicare la tine pe canal, unde exista agajament, poti taxa 20-50 euro de productie + 200 euro publicare.
Si daca iti ofera link catre site sau produsul lor mereu sa-l treci prin sistem de monitorizare.
Dar nu este un advertorial, practic am decis eu sa facun anunt ca exista o colaborare cu ei. Nu am fost platit sau indemnat de ei sa le promovez ceva. Pur si simplu am decis sa anunt lumea de acel site deoarece am devenit din staff. Am activat si varianta de plasare de produse... poate o fi mai bine... Si sa fie de acum incolo chestia asta? Sau doar la acest video se intampla ?
 
Si sa fie de acum incolo chestia asta? Sau doar la acest video se intampla ?
Chestia asta este de cateva luni. Foarte multi proprietari de canal, unii foarte cunoscuti sau trezit cu acest mesaj la majoritatea clipurilor.
Din ce stiu eu, nu exista varianta de intoarcere la asta. Poti utiliza video, dar fara sa scoti bani.
 
Problema asta am avut-o si eu la un canal uitat de lume , aveam chestia asta la 2 video-uri , iar la generare bani imi aparea ca e posibil sa am putine anunturi sau deloc, am sters cele 2 video-uri , si am dat sa-mi reevalueze canalul sau ceva de genu, acum nu imi mai apare.
 
Si eu am clipuri cu multe vizionari si imi apare asa dar culmea castigul acuma e de 5x mai mare ca inainte cand aveam monetizate toate clipurile. Si nici nu am mai pus un clip de juma de an . Urmeaza a doua plata de 85€ sau 80€ ca nu mai tin minte cat e minimul.
 
Si eu am clipuri cu multe vizionari si imi apare asa dar culmea castigul acuma e de 5x mai mare ca inainte cand aveam monetizate toate clipurile. Si nici nu am mai pus un clip de juma de an . Urmeaza a doua plata de 85€ sau 80€ ca nu mai tin minte cat e minimul.
Minimul este de 70 $
 
Loading...
Back
Sus