Vanzari pe site-uri de anunturi

val77

Member
Registered
Full Member
Salut, de ceva timp vand diverse componente pc luate mai ieftin ( cu discount in cantitati mari achizitionate de la alte magazine online ) si le vand la bucata pe diverse site-uri de anunturi, afacere care merge binisor ,pe scurt intrebarea mea este, pot avea probleme cu legea?
Doamna de la posta ma anuntat ca "cineva" sa interesat despre coletele mele de ce trimit atatea si mai ales ce continut au.
E posibil sa am probleme cu legea?
 
Nu ai probleme. E posibil ca SRI sa fi intrebat de tine pentru ca ai volum mare si ai atras atentia.
Nu trimite si tu toate coletele de la aceiasi adresa si foloseste diverse nume, mama, tata, sora, frate la expeditor.
 
Ce treaba are SRI-ul ca vinde componente PC pe internet? Un prieten vinde de ani de zile componente PC si nu are probleme.
 
Sunt intro zona unde inca nu am acoperire la curieratul rapid si singura optiune este posta.
 
Singura ploblema care o poti avea este din partea fiscului daca nu declari anual castigurile din aceasta afacere si platesti impozit, in rest totul e legal ( desigur sa nu oferi garantii false si alte prostii falsificate cum au facut altii si au fost prinsi).
 
Garantii nu am oferit sub nici o forma, iar cine mi-a cerut am spus ca de unde le achizitionez eu nu sta sa imi dea garantie pe fiecare produs in parte, fapt care este si adevarat, deasta si intrebam intr-un topic anterior de magazinul online deoarece vanzarile cresc si cresc mereu si daca ar fi bine sa fac o firma.
 
Daca iti faci o firma poti sa faci mai multe. Iti faci un magazin online, ceri o oferta mai buna pentru produsele pe care le vinzi, ai o oferta mai buna atunci cand ai un numar mare de expedieri prin Posta Romana. Problema apare atunci cand trebuie sa oferi garantie prin firma. De unde cumperi produsele nu iti poate oferi garantie?
 
Daca nu declari venitul , Anaful, ai grija de unde cumperi si de la cine, sa nu fie furate !
Daca iti faci firma, produsele trebuie sa fie numai cu factura, sa aiba garantie etc etc, deci este mult mai complicata treaba !
 
Loading...
Back
Sus