Ustensile de baza in bucatarie

Bucatarella

Member
Registered
kitchen-tools.jpg
Daca esti la inceput in ale bucatariei sau (de ce nu) abia te-ai mutat singur/a si nu ai de gand sa o tii numai in home delivery, randurile de mai jos sunt pentru tine :)
Nu poti manca in oras in fiecare zi si nici nu vrei sa te apuci de facut mancare dar sa descoperi ca n-ai nici macar un tel de batut ouale pentru omleta.
Pana la ustensile profesionale este foarte important sa le ai pe cele de baza, astfel incat sa poti gati cateva feluri de mancare fara sa trebuiasca sa improvizezi prea mult.

Sa presupunem ca esti intr-o casa unde o iei de la lingura si furculita.

Presupunand ca nu esti o persoana singuratica sa ai nevoie doar de un bol in casa, si ai vreo 2 prieteni, vreo 3 rude care la un moment dat o sa vina in vizita, ai si cativa colegi, 1-2 vecini amabili si potentiali imprumutatori de cani de zahar si stat la sueta la cafea (sau ceva)… ai prins ideea. Trebuie sa investesti mai intai in:

– 1 set de farfurii adanci
– 1 set de farfurii intinse
– 1 set castronele desert (optional)
– 1 set cesti si/sau cani
– 1 set pahare
– 3-4 boluri diverse marimi
– 1 set de tacamuri (linguri, furculite, cutite, lingurite)
– 1 cutit mare care taie bine
– 1 cutit mic care taie bine (ma rog, la inceput toate taie bine dar grija mare sa fie si rezistent)
– 1 set de oale (cu tot cu capace)
– 1 tigaie medie preferabil inalta (sa poti face si mult si putin in ea)
– 1 tava de ceramica/yena/smaltuita pentru cuptor (termorezistenta)
– 1 ibric
– 1 set ustensile de baza pentru bucatarie, preferabil din plastic rezistent le temperaturi inalte (probabil o sa ai tigaie de teflon/antiaderenta si crede-ma, nu vrei sa bagi metal in ea. In rest, setul trebuie sa aiba: polonic, spatula, zdrobitor de cartofi, paleta cu gauri mici)
– 1 razatoare
– 1 ceaun de mamaliga (daca chiar crezi ca te apuci de facut mamaliga e pacat sa folosesti o oala din setul de mai sus daca nu are fundul si peretii grosi. Unde mai pui ca poti face si popcorn in el!)
– 1 strecuratoare (nu e moft, e foarte utila pentru paste, legume fierte, in principiu orice nu da bine pus cu apa in farfurie sau pur si simplu trebuie scurs)
– 1 tel (e musai sa ai un tel in casa, o sa ai nevoie de el mai des decat crezi si o sa tot apelezi la furculita ca improvizatie pana cand, macar de nervi, tot o sa cumperi unul)
– tocator (foarte util cand ai ceva de tocat, de zdrobit, de feliat, de portionat etc. In principiu nu prea poti gati fara un tocator prezent pe masa)

Asta e lista cu ustensile si vesela amestecate. Eu consider ca ai nevoie de toate cele de mai sus pentru a gati ceva decent.
Nu ai cum sa le iei pe toate deodata decat daca dispui de bugetul necesar, dar pe rand se pot lua astfel incat sa nu-ti fie sila sa stai in bucatarie plangandu-te ca n-ai ce-ti trebuie ca sa faci o supa, o friptura la cuptor si un desert simplisim.

Important este ca atunci cand le cumperi sa nu te arunci la cele mai ieftine si proaste. Incearca sa gasesti ieftin si bun. Da, se poate, numai sa cauti si o sa gasesti.
Eu de exemplu am vrut sa inlocuiesc o tigaie acum un an. Bugetul nu era suficient de mare incat sa iau o minune de tigaie cu fundul in 7 straturi si cu hotspot. Asa ca am mers in Cora (hipermarket) si dupa multa holbare la rafturile cu tigai, una mai ‘minunata’ ca alta, am luat o tigaie portocalie care mi s-a parut mie mai rezistenta la vreo 60 de lei.
O am si acum si e perfecta, fara nicio zgarietura (exceptand exteriorul care se face de zici ca ai turnat intentionat ulei pe el si i-ai dat foc… dar asa se fac toate tigaile, de-asta trebuie intretinute, nu lasate pana este prea tarziu si iti tocesti degetele incercand sa le scoti la lumina).

Ustensilele mai pot fi inlocuite dar oalele ai grija sa fie cu pereti si fund gros. Nu o sa le schimbi la 2 luni si nu vrei sa se lipeasca tot ce pui in ele si in cateva saptamani sa se arda (o sa arate ca si cum ar avea 3 ani, plus ca nu-i sanatos).

Tot ce iei de metal ai grija sa fie otel inoxidabil. Este foarte important sa nu tai o felie de cascaval cu un cutit, sa nu-l speli pana a doua zi si sa il vezi cu puncte de rugina. Aceeasi poveste cu razatoarea si restul.
 
nici nu iti imaginezi cat de important poate fi acest topic pentru unii. Pentru ca ma mut destul de des si noul apartament in general nu are nimic la bucatarie, niciodata nu stiam exact ce trebuie. Luam pe rand in functie de cum imi aduceam aminte.
Ei bine acum m-ai salvat. Nu trebuie sa mai caut si sa ma chinui sa imi aduc aminte ce trebuie. Doar intru aici si cumpar ce este mai sus.
Big Thk.
 
nici nu iti imaginezi cat de important poate fi acest topic pentru unii. Pentru ca ma mut destul de des si noul apartament in general nu are nimic la bucatarie, niciodata nu stiam exact ce trebuie. Luam pe rand in functie de cum imi aduceam aminte.
Ei bine acum m-ai salvat. Nu trebuie sa mai caut si sa ma chinui sa imi aduc aminte ce trebuie. Doar intru aici si cumpar ce este mai sus.
Big Thk.
Am fost si noi pusi in situatia de a o lua de la zero si bineinteles ca nu am avut o lista cu ustensilele necesare (tare utila ar mai fi fost). Asa ca le-am luat pe bucati si cand aveam urgenta nevoie de ceva ce inca nu cumparasem trebuia sa improvizam (ceea ce poate fi amuzant pentru ca iti solicita imaginatia) dar parca e cam aiurea sa faci un piure zdrobind cartofii cu furculita sau sa pui sotul sa bata albusuri folosind un tel si o filetanta :D
 
anumite ustensile trebuie sa stii cum sa le folosesti ca altfel le cumperi degeaba :)
 
Loading...
Back
Sus