Virus updates.systems fake google store distribuit prin facebook ads

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Aseara am descoperit un virus care te face sa crezi ca esti in contul tau google store si iti cere sa faci update, doar ca nu esti in google store si pe url updates.systems si cand dai click incearca sa iti instaleze o aplicatie sau te duce catre una.

Virusul sau scamul (depinde de fiecare cum vrea sa-l vada) este distribuit prin facebook ads, iar pagina care ajungi pare a fi un site celebru sau normal cu articol interesant, dar imediat iti apare un tab cu imaginea de mai jos.
Una din reclame era cu lupta impotriva cancerului si promitea ceva leacuri, adoua era la stire carea parea ca vine din partea CNN, a treia reclama era despre o stire despre cryptocurrency.
google play hack.png

In imaginea de mai sus se vede https si asta pentru ca am dat eu click pe url, altfel se vede doar updates.systems care te poate duce in eroare.
Cand trebuie sa faceti update la aplicatii, accesati direct din telefonu vostru google store si apoi update app. Insa nici aceasta metoda nu este una sigura pentru ca acum hackerii iti pot pune display in oglina si te poate face sa crezi ca ceea ce vezi este real. A fost discutat acest lucru in ultima vreme cat si o aparitie in serialul Mr. Robots.
 
Cum pot crea astfel de reclame astia?parca facebook se lauda ca foloseste AI pt detectare reclame ce redirectioneaza fals la virusi produse pt slabit adulti?
 
Cu ceva skills nu e foarte greu. Plus atât timp cât plătești nu-i interesează.
 
Loading...
Back
Sus