Translate instant usor cand calatoresti in alta tara

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
In topicul de aici Cum traduci documente, poze, automat online am discutat cum se poate traduce documente, poze, nume de strazi.
Acum voi discuta cum poti folosi alta utilitate la aplicatia google translate fara sa ai nevoie de internet cand calatoresti in alta tara. Cu aceasta optiune nu conteaza in ce tara calatoresti, daca cunosti sau nu limba, pentru ca vei reusi sa te faci inteles.

1.decarci aplicatia google translate
2. deschizi aplicatia si alegi sa traduca din limba romana in limba care vrei tu
3. click pe butonul microfon si incepe sa vorbesti clar. Cand ai terminat google va stii si va opri automat.
4. verifica daca google a scris bine ce ai vorbit tu. E posibil ca unele cuvinte din limba romana sa nu le scrie bine si de asta e nevoie de editare
5. arata textul tradus presoanei care vrei sa discuti

Mai jos aveti imagine tradus din engleza in romana si din cate vedeti google a tradus foarte bine. Este utila pentru cei care stiu sa vorbeasca intr-o limba dar nu stiu sa scrie. Aceasta optiune se poate folosi si in browser pe calculator sau laptop.

Daca nu aveti internet pe telefon, tableta, atunci descarcati limba sau limbile care va intereseaza pentru a putea fi folosite offline.

Cam asta este tot.

Screenshot_20160630-162529.png Screenshot_20160630-162509.png
 
Deci daca ar fi ceva 90% care sa functioneze corect as da si bani pentru o astfel de aplicatie .
Azi a venit un Turc la mine la servici. Nu l-a bagat nimeni in seama din cauza limbii. Stia vreo 3-4 cuvinte in engleza , ATATA.
Si asa cum sunt eu de felul meu ( nu ca ma laud :) ) m-am hotarat sa-l ajut. Am inceput pe engleza cu el ( deoarece el asa a inceput conversatia cu mine) Degeaba zicea doar Paper, Birou :) si documents . Am inceput cu google translate ( MAi au de lucrat la el cred ca peste 100% , deoarece se holba turculetul meu la traducere. I-am dat lui sa scrie in turca si sa-mi traduca mie in romana, Pai mai repede intelegeam aRomana decat ce a traduc google translate.
Intr-un final l-am rezolvat pe turculetu meu, dar din pacate trebuie sa astepte pana maine cand ii se face VAMA la marfa sa poata pleca. Mi-a multumit si mi-a oferit si o tigara zicand turchis ( ceva de genu) .
Oricum un lucru cu traducerea e foarte buna si foarte UTIL.
 
Nu este perfecta iar din romana in alte limbi are cateva problema, dar daca vorbesti clar si editezi unde nu a inteleg google bine, va face o traduce bunisoara, adica vei intelege ce vrea persoana respectiva.
Si inloc sa scrie, pune-l sa vorbeasca.
Daca vorbea eng dece nu m-ai sunat pe skype sa vorbesc cu el?

Plus utilizand cu totii de fiecare data cand avem nevoie, ajutam pe google sa traduca, inteleaga mai bine ceea ce spunem.
De asta am recomandat mereu la orice program care`l folositi si are limba romana sa o alegeti, ca pe viitor si alte programe sa adauge limba noastra.
 
Nu vorbea engleza decat 2-3 cuvinte.
Si da din romana in engleza merge destul de bine si viceversa, dar se pare ca alte limbi lasa de dorit. Oricum cu timpul o sa se perfectioneze sper. Sa nu uitam de Sirius.
 
Loading...
Back
Sus