Transferwise - Tot ce este bun nu dureaza

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Pana de curand am folosit Transferwise pentru a transfera fonduri sau face plati internationale. Il foloseam pentru ca era usor, rapid si ieftin in comparatie cu alte sisteme de gen.
Din pacate acestea nu mai sunt valabile cand vine vorba de Transferwise. Zilele trecute am incercat sa fac un transfer din Uk in Romania, am urmat acceiasi pasi cand sa ajung la final, care asa ar fi trebuit sa fie, vad schimbari.
Prima schimbare a fost costul la tranzactie cat si rata de schimb. Imi placea mult inainte ca te costa doar 1£ indiferent de suma transferata si rata de conversie intre monede era cea mai buna din mediul online. Acum o rata foarte proasta si costuri cel putin duble la tranzatie.

Apoi am vazut ca trebuie sa execut cativa estra pasi pentru ca X sa primeasca banii trimisi de mine.

Adica in acest moment este mai rapid si ieftin transferul normal decat cel prin Transferwise.

Am sunat la acestia pentru a cere explicatii. Fata care mi-a raspus a fost draguta, se auzea cu ecou mare dar ne-am inteles pana la urma.
Aceasta mi-a spus ca de la 1 aprilie sau implementat noi reguli si acum trebuie sa trimiti manual banii catre Transferwise si apoi intri in contul tau de unde faci transferul catre persoana X.
Am incercat sa-i explic ca este o prostie aceste reguli si ca motivul pentru care foloseam Transferwise era faptul ca este ieftin si foarte rapid, plus conversie buna.

Apoi mi-a spus ca orice cont care trece de 5000 £ in transfer e nevoie de extra date si sa faca prin noua metoda. Ii spun, stimata doamna eu nu am ajuns la 5000£, daca verificati contul meu o sa vedeti ca am transferat doar 4300£ pana acum.

Si uite asa un serviciu bun si util a disparut de pe piata, de fapt mai este dar a devenit mai complicat si scump decat orice banca.
 
Nu stie si ei cum sa faca bani mai multi. Asa sunt toate firmele,incepe cu preturi foarte mici prima data iar dupa ce sa ridicat le tripleaza !
 
Nu e doar problema de pret aici ci de felul cum se face un transfer. Inainte cu 3 click era gata transferul, conversie buna si timp scurt de livrare. Acum totul este greoi si dureaza cat pe dracu.
 
Loading...
Back
Sus