Ti-ai trada familia pentru ceea ce crezi?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Acesta este un scenariu, o posibila situatie, asa ca raspundeti va rog daca se poate, ce ati alegeti.

Sa zicem ca intr-o zi se intampla ceva extrem de grav unde fiecare dintre noi, fie ca vrem sau nu, trebuie sa alegem stanga sau dreapta, pentru ca nu exista alta solutie.
Aceasta alege poate fi diferenta intre moarte si viata, indiferent ce ai alege.
Familia Ta vrea sa aleaga dreapta, Tu vrei sa alegi stanga pentru ca asta crezi cu adevarat si poate fi salvarea la toti. Ai renunta la familie pentru ceea ce crezi tu ca este corect?

Daca e sa facem alegerea si mai grea, atunci ceea ce alege familia ta este o viata frumoasa plina, fara griji, dar tu stii ca totul este o minciuna si totul curand se a transforma in IAD.
Toti iti spun ca esti bolnav pentru ca nu vezi realitatea, adevarul din alegerea lor, dar tu continui sa crezi ca alegerea lor este una gresita.

In final ce vei alege?
Ai incerca sa iti convingi familia ca alegerea lor este una gresita?
 
Cred ca e imposibil sa raspunzi la asa o intrebare 100% sigur pana cand nu ajungi in asa situatie...ca untr-un fel gandesti cand te dai cu parerea despre ceva si posibil altfel sa gandesti cand traiestisituatia in viata...
 
Eu sunt o fire mai impulsiva si as incerca sa conving familia sa o ia pe drumul meu , ma refer acuma la familia mea, nevasta , copil si nu in ultimul rand catel :) . Daca era mama si tata o luam pe drumul meu.
Familia nu am sa o parasesc niciodata, chiar daca nu imi convine.
Am patit sa zic asa "ceva" cu nevasta, am lasat dupa ea si bine nu a fost. O data, de 2 ori, de 3 ori dupa care iam zis sa nu ii mai aud gura ca nu mai facem cum vrea ea ca niciodata nu e bine.
Deci m-am scos. Dar nu se stie niciodata ce ne rezerva viata asta atata de ciudata.
 
Chiar daca esti sigur ca ai dreptate, cand 2 oameni iti spun ca esti beat, te duci si te culci. 100% Nu poti fi sigur pe nimic. Cu atat mai putin pe creier. Nici nu stii cum e o bucatica de mucegai pe el, care te face sa fii sigur 1000%. Daca restul considera altceva, si doar eu sunt diferit, voi considera ca problema este la mine... Nu-s eu singurul destept.
 
Chiar daca esti sigur ca ai dreptate, cand 2 oameni iti spun ca esti beat, te duci si te culci.
Nu este chiar asa mereu. Nu poti face tot timpul ce zice turma si in toata istoria noastra au fost N cazuri cand o natie intreaga ziceau ca Albul este negru.
Acum o mie si ceva de ani, un tip spunea ca pamantul nu este plat, cand toata lumea credea ca este. In final a fost ars de viu pe motiv de vrajitorie, iar noi mai tarziu am aflat ca avea dreptate. Nu imi aduc aminte numele lui.
Uneori pur si simplu esti tu impotriva tuturor.
 
Galileo Galilei a murit spunand "si totusi se invarte". In cazul ala, ceilalti erau beti :)). Eu nu stiu ce sa raspund. As zice ca as ramane cu familia, incercand sa-i conving.. Dar mai este o problema... Omul se schimba. Chiar si fara voia lui. Acum ca sot si sotie ne iubim. Dar nu este exclus ca viitorul sa ne rezerve si altceva.
Si ca fapt divers.. nu as baga mana in foc ca pamantul nu e plat :D. Nici daca l-as vedea din spatiu cu ochii mei, nu as fi convins 100%. Mai e o vorba, "ochii sunt cel mai usor de pacalit". Dar nu-mi mai bat capul. Am mai avut momente cand incercam sa ma gandesc la viata prea mult si terminam prin a ma durea capul. Asa ca dam inainte sperand sa nu fim vreodata pusi intr-o situatie ca cea de mai de sus. Asa sunt eu mai simplu. Nu-mi bat capul cu teoriile conspiratiei, masoni si alte chestii. Poate sunt mai primitiv, dar ce as putea eu face?
 
nu as baga mana in foc ca pamantul nu e plat
Poti afla singur daca este sau nu, fara sa mergi in spatiu.
Mergi la un lac si un semn la o inaltime de 1 metru de la pamant. Apoi mergi pe partea cealalat la lac si fa acelasi lucru.
Cu un laser din ala de joaca, binoclu, sau chiar o funie/ata, trage o linie dreapta.
Daca este plat atunci linia dintre cele doua puncte ar trebui sa fie dreapta. Doar ca vei avea surprinderea ca dupa ce tragi linia dreapta, la capatul celelalt inaltimea este mai mare.
Sper ca am explicat bine si cu aceiasi metoda poti afla diamentru la pamant.
"ochii sunt cel mai usor de pacalit"
Matematica nu, ca este aceiasi in orice limba sau planeta. :D
 
Depinde si in ce situatie esti pus...Eu sunt mai dintr-o bucata, un pic impulsiv cand nu sunt indreptatit stiind ca am dreptate.
1. As incerca sa imi conving familia ca intuitia mea nu se inseala(ceea ce am demonstrat-o de multe ori), iar familia mea sigur vor alege sa ma urmeze.
2. Daca, sa spunem ca sunt singurul cu aceasta intuitie si printr-un absurd nu imi da nimeni dreptate, cu siguranta ma voi lua dupa intuitie si ce simt eu ca e bine pentru mine.
Nu stiu, nu sunt niste raspunsuri batute in cuie, Fereasca D-zeu nu am fost niciodata intr-o astfel de situatie...stiti vorba aia: Socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ.
 
In familia imediata ... pot spune ca am un cuvant de spus (cred :) ) insa in familia extinsa nici nu imi bat capul pentru ce spun ei :)
Pentru mine si ai mei, celula mea, sunt dispus la vot si ... cu Dumnezeu inainte dupa aceea !
 
Loading...
Back
Sus