Ti-ai pune in pericol munca SEO pentru 10 euro pe luna?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Nu stiu cati dintre voi stiti asta, dar conform google, daca pui link pe site tau catre un alt site si acesta are un scor de spam mare sau este vazut de google ca fiind spam, atunci va cataloga si site vostru ca fiind spam.
Odata ce este catalogat ca spam, atunci pierdeti si pozitii in google, de unde va vine cel mai mare trafic.
Sunt sigur ca multi dintre voi nu acordati atentie mare la link externe care le postati pe siite-urile voastre, uneori pentru ca e nevoie in articol sau vindeti un link pentru 10 euro pe luna.
Cand spun link extern ma refer la absolut orice timp de link, fie ca este un link normal, link catre img, sursa script, etc. Cand vindeti link pe site vostru, verificati scorul spam, cum este vazut acesta de google sau pur si simplu spuneti DA, pentru un extra 10 euro pe luna?
Aceiasi regula se aplica la link extern catre site-uri care nu mai sunt de actualitate. Adica site X acum 3 ani era in trend, dar acum este mort. Google se gandeste ca in mode normal adminul la un site, nu ar recomanda un site care este mort sau este facut pentru spam, asa ca de o faci, inseamna ca este ceva necurat la mijloc.

Cati dintre voi dupa ce ati citit aceste randuri v-ati gandit sa verificati toate link din site?
Cea mai simpla solutie pentru a remedia este sa setati rel="nofollow" pentru orice link extern si setat sa se deschida intr-un nou tab. Suna cam ciudat si stim ca in mai toate google este ciudat. Acesta vede ca o recomandare buna daca link se deschide in acelasi tab, iar daca se deschide intr-un nou tab il vede suspicios. Eu spre exemplu utilizez si imi plac site-urile care pun toate link sa se deschida intr-un nou tab, pentru ca este mai usor.
 
rel="nofollow" este implementat si fortat fara optiune de scoatere, in noul update wordpress, inclusiv pentru linkurile interne din motive de securitate.
cine foloseste wordpress cu update la zi, are rel="nofollow" la tot automat.

Dar bine de stiut toate cele zise mai sus. Multumesc
 
cine foloseste wordpress cu update la zi, are rel="nofollow" la tot automat.
Nu are pentru ca eu sunt cu update la zi si link daca nu le setez eu atunci raman dofollow.
Folosesc SEOquake pentru a vedea care este no sau do.
 
Loading...
Back
Sus