Recenzie the romanian are coming

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
alexhrictu1edit.jpg
Acum s-a terminat primul episod din the romanian are coming pe Channel4.

Cand am vazut prima data reclama la tv legat de aceasta seria m-am infuriat putin pe englezi. Ma gandeam ca au mai gasit o metoda in care sa ne faca de rusine, sa rada de noi. Ei bine primul episod nu a fost chiar asa. Nu pot spune ca ne face mare cinste dar nici nu a fost rau. De fapt a fost un episod foarte trist, cu oamenii care traiesc intr-o saracie lucie si care pleaca la speranta ca vor gasi ceva mai bun.

sandu-copy.jpg
Cred ca ideea acestui show este sa arate englezilor ca romanii nu sunt chiar asa cum se cerede si nu ar trebuie sa le fie frica de noi, desi in show se vorbeste 95% de tigani.

Arata tineri si batrani care cauta sa castige un ban cinstiti si nu se duc la furat asa cum crede lumea pe aici, dorm prin parcari si case parasite, se imblonavesc rau de tot din cauza conditiilor, etc.

Toti englezi sun ca romanii vin sa le fure locurile de munca, dar asa cum spune unul din romanii prezentati in acest episod 'Am venit sa le furam locurile de munca de rahat pe care nimeni nu vrea sa le ia'.

Nu stiu ce parere si-au facut altii dupa acest prim episod, insa pentru mine a fost foarte trist.
Parca cineva a spus ceva de genul:
Inainte de a ma etiketa si arunca cu pietetre in mine, vino si ma cunoaste mai intai.

Cbea0jd.png
Puteti gasi un articol aici in eng. http://metro.co.uk/2015/02/17/6-rea...e-coming-is-definitely-worth-a-watch-5066453/
daca nu intelegeti engleza, folositi translate.google.ro
 
Apreciez ceea ce vor sa faca prin serialul care incearca sa il prezinte englezilor, dar daca ar fi ales alt titlu pentru serial, nu ar fi fost asa mare zarva peste tot. Plus, ieri, nu cred ca ar fi mers nimeni la protest daca titlul era de genul "Rromii din Romania invadeaza UKul." sau cel putin ceva asemanator.
 
Este adevarat, dar totusi, putin cam dur la adresa tarii noastre, ar trebuii sa se faca filme sa cunoasca toata lumea cum fura cei din parlament, sa ii faca de ras, etc. Noi.. suntem saracidin cauza lor, ca ei pun legi proaste, amenzi scumpe si salarii mici.
 
@Jeliu Mihai Bogdan intradevar ai dreptate legat de tara noastra, dar cat tine de parlament… toata lumea spune ca "parlamentarii sunt prosti", "parlamentarii nu fac nimic" ceea ce sunt deacord, dar intrebarea mea leagat de parlamant… Cine ia votat?
 
eu zic ca ai dreptate cu cine i-a votat, dar la un moment dat dupa ce i-am votat devenit corupti si au dat legi cat au fost la putere inspre binele lor si la urmatorul vot, au inceput sa le fure... si cat ai incerca, ei tot furau voturile !
 
Tipam sus si tare ca parlamentarii fura, inseala, etc, dar cand vine timpul sa alegem ne lasam pacaliti.
Eu am fost si sunt total impotriva lui basescu si a echipei sale. Intr-un al topic spuneam ca [HASHTAG]#basescu[/HASHTAG] si echipa lui au furat romania cu peste 100 miliarde de euro.
Show-ul in discutie nu il vad asa rau in comparatie cu altele. Primul episod a fost chiar trist si arata realitatea care este aici, chiar daca multi nu vor sa recunooasca.
Ce nu mi-a placut este faptul ca a pus romani, cand de fapt sunt tigani.
Chiar si tipul care sta pe ajutor social, merge si munceste, cauta ceva sa faca bani, pe cand englezul de rand sta pe ajutor social fara sa caute de munca si se drogheaza toata ziua.

Cat despre campania pe net impotriva channel4, mi se pare injositor de proasta. Daca vrei sa faci ceva, atunci sa o faci bine si nu cum a fost organizat campania online si manifestarea din fata la channel 4.

Ne meritam soarta sa fim luati la misto peste tot in lume. Bullgarii sunt mai jos ca noi, dar nu vezi sa se vorbeasca asa despre ei. De ce? Pentru simplu fap ca statul atunci cand situatii de genul ia atitudine. La noi chiar si acele declaratii sau scrisoarea ambasadorului roman sunt de toata jena, de parca le este frica.
 
Cum zicea si @Jeliu Mihai Bogdan toti fura chiar daca ii schimbam mai des.

Intradevar nu se merita sa fim batjocoriti oriunde in lume, dar nici nu putem face mai nimic in momentul de fata. Decat sa punem capul jos si sa mergem mai departe.

Channel 4, ca nici o data a facut materialul cum trebuie, adica nu la "imbogatit" pe cum fac deobicei, si da, intradevar, englezul sta pe beneficii de la guvern ani de zile. Cunosc persoane care nu au munci nici o zi in viata lor si au undeva la 30 ani, iar pe langa asta mai au si pretentii ca sa primeasca tot ce e mai bun. Deasemenea, in videoul prezentat, Mihai (parca asta era numele tipului din Canada) a spus o fraza sfanta "Daca nu ar fii straiinii, englezii nu ar face munca care o face el."

Stima si respect pentru cum sa pus problemele, cu toate ca o parte sa vazut ca or fost regizate, dar asta e, cel putin 85-90% din ceea ce a aratat este adevarat.
 
Si eu cunosc englezi care in ultimii 25 de ani nu au muncit mcar o zi.
Cand am vazut arvertul la serial m-a luat dracii, dar dupa ce am vazut primul episod m-am mai linistit.
Chiar l-am vazut cu niste englezi si cand arata pe aia in romania cum traiesc, toti in cor m-au intrebat daca asa tresc si eu si alti romani.
Le-am spus ca ceea ce vad este normal pentru tigani. Sunt foarte putini romani care ar trai asa.
Plus a fost un singur episod. Sa vedem ce urmeaza. In comparatie ce se vorbeste la tv despre romani, acest prim episod a fost bestial.

Sa vedem maine seara Strada Emigrantilor.
 
Se pare ca cei de la Deutsche Welle, au aceiasi opinie legat de serialul documentar the romanian are coming..
Cod:
http://www.comisarul.ro/politic/video/deutsche-welle-despre-reactia-ambasadei-roma_375959.html
 
Loading...
Back
Sus