Sunteți de acord cu recunoașterea căsătoriilor gay în România?

Sunteți de acord cu recunoașterea căsătoriilor gay în România?

  • Nu

    Votes: 20 66,7%
  • Da

    Votes: 7 23,3%
  • Fuck off

    Votes: 3 10,0%

  • Total voters
    30
Trag pamant in gura lor.
Cum sa lasi asa ceva? Te gandesti, copii tai poate vad 2 bulangii pe strada cu barba, ditamai animalele si incep sa isi deie limbi. Ce zic copii, asa e bine.
Eu sincer, i-as castra.
Deci practic nu.
 
Da. Ce treaba as avea eu cu ei ca sunt gay. Fiecare face ce vrea cu viata lui. Si cei care ii condamna le recomand prima data sa isi vada de viata lor si nu de a altora.
 
Da si eu. Copiilor sa li se faca educatie acasa . Acum daca un copil vede numai oameni beti inseamna ca e bine sa bea? Parintele trebuie sa-i explice ce si cum
 
Da. Ce treaba as avea eu cu ei ca sunt gay. Fiecare face ce vrea cu viata lui. Si cei care ii condamna le recomand prima data sa isi vada de viata lor si nu de a altora.
Eu sincer, trag pamant pe ei.
Da si eu. Copiilor sa li se faca educatie acasa . Acum daca un copil vede numai oameni beti inseamna ca e bine sa bea? Parintele trebuie sa-i explice ce si cum
Daca te uiti atent, http://adevarul.ro/sanatate/medicin...romanii-1_50aeb0127c42d5a6639f20eb/index.html ,
http://adevarul.ro/sanatate/medicin...romania-1_5422fde10d133766a86639d3/index.html ,
si multe altele. Arata cat de mult se bea in romania. Vrei sa ajungem sa fim pe locul 3 si la bulangii?
Si asa s-au feminizat 30% dintre barbatii din romania, cu epilari, haine mulate si nu mai stiu eu ce.
Sincer imi e cateodata scarba sa vad unele persoane cum ies afara din casa, crezand ca asa e bine.
 
DA .
1. Nu e treaba mea ..cine cu cine face sex sau cine cu cine se casatoreste.
2. Trebuie sa vezi omul nu orientarea lui sexuala.

Trag pamant in gura lor.
Cum sa lasi asa ceva? Te gandesti, copii tai poate vad 2 bulangii pe strada cu barba, ditamai animalele si incep sa isi deie limbi. Ce zic copii, asa e bine.
Eu sincer, i-as castra.
Deci practic nu.
Vorbesti fara sa cunosti..tu doar ii urasti ca nu iti place tie cum se saruta doi barbati ( bulangi ) cum le spui tu...dar bag mana in foc ca la filme cu lesbiene te uiti ...si alea tot gay sunt...dar alea iti plac ;)
 
A se intelege:
Nu exista opinie buna sau rea si nu trebuie sa facem confuzie intre un raspuns care poate fi gresit sau bun si opinie.
O opinie in viziunea fiecaruia Este cea corecta chiar daca e diferita de a ta.
In cazul gay marriage multi face o mare confuzie si anume ca se refera doar la barbati, care Este total gresit.
Gay marriage se refera la orice persoana indiferent de sex care face sex cu o persoana de acelasi sex. Adica Mai pe sleau aici intra si lesbian.
Un lucru care l-am observat in discutiile mele cu alte persoane pe aceasta tema e CA majoritatea care spun Da, o fac pentru ca Este in trend si cred ca aceasta e raspunsul cel bun. Daca ii intrebi sa iti aduca UN singur argument care sa le sustina opinia majoritatea dintre ei iti vor da acelasi CA alti 100000 inainte lor. Personal cred ca Este Putin imposibil ca doua persoane care nu se cunosc sa imi aduca exact acelasi argument la o opinie. Sper ca intelegeti la ce ma refer.
Apoi Mai exista si Alta categorie care atunci cand sunt intrebati sa aduca UN simplu argument incep sa injure, atac la persona, etc.
La subiecte de acest gen AR trebui sa respectam fiecare opinie asa cum asteptam CA altii sa o respecte pe a noastra.
 
Un exemplu de comentariu pe facebFac la acest subiect si cred ca explica tot ce am spus Mai sus.
. Cica noi suntem "specia suprema".... =)))) Pai fmm de incult ,noi suntem pielea pulii in comparatie cu universul... Ai idee, ca de cand a aparut prima viata pe planeta pamant si pana in prezent, noi am fost aici mai putin de 1% in tot acest timp? :)) Pamantul are undeva la 5 billion years si noi suntem de vreo 200.000 de ani =)), Sa ma cac pe biserica pulii , cu vrajelile ei ce le dicteaza omenirii de 2000+ de ani (cea mai mare vrajeala)... un creator poate exista dar cu siguranta nu cei 2000 de dumnezei din toate religiile existente in lume... Religia poate a avut un scop bun initial.. sa pastreze ordine si sa rareasca crimele( faptele rele) dar in timp a devenit un cancer cu profit ... sa-mi bag pl in toti ninjalai astia cu mercedes
 
Intrebarea se refera strict la casatorie. DA, sunt de acord. Casatoria aduce anumite drepturi de care, consider eu, nu trebuie sa fie nimeni privat indiferent de orientarea sexuala (mostenire, pensie de urmas, dreptul la decizie si aflarea detaliilor despre starea de sanatate in cazul in care unul dintre parteneri ajunge la spital, si poate multe alte beneficii care nu imi vin in minte in momentul de fata).
 
Fiecare om are dreptul de a alege si de a face tot ce doreste atat timp cat nu incalca libertatea altuia. Insa din punct de vedere moral nu sunt de acord. Normalul a fost definit, limitele stabilite... ce-i peste acestea umple paharul. Daca oamenii se impart in tabere, vreau ca ei sa ramana in "patratelul" lor si sa nu faca tam-tam de transforma un tantar in armasar. Da, li se pot accepta diferentele dar nu sa se impuna in asa fel incat sa se creeze haos. E un subiect tabu controversat. Am votat *nu* din cauza eticii si pentru faptul ca astfel de teme starnesc dezorientarea si rautatea in oameni. (ajung chiar sa se contrazica singuri).
 
Ultima editare:
Trag pamant in gura lor.
Cum sa lasi asa ceva? Te gandesti, copii tai poate vad 2 bulangii pe strada cu barba, ditamai animalele si incep sa isi deie limbi. Ce zic copii, asa e bine.
Eu sincer, i-as castra.
Deci practic nu.
Copiii văd asta și dacă aia nu sunt căsătoriți. Eu am votat da, fiindcă legea ar trebui sa protejeze 2 oameni ce decid să rămână împreună. Mă gândesc la dreptul de moștenire al bunurilor comune. Am o mica, mare problema cu dreptul acestor familii de a adopta copii. Copiii iau de obicei exemplul părinților și, orice am spune, nu este un mediu normal. Pe de altă parte, sunt atâtea cazuri in care copiii o duc prost în familii tradiționale în România. In final, îmi declin competenta de a judeca un om doar pe criterii de orientare sexuală. Fiecare face ce vrea la el în dormitor, atâta timp cât nu deranjează pe altii
 
Ce-ai zice de-o partidă în 3? 2 băieți(dintre care unul fiind tu) și o fată. Tot a gay îți sună și acum? La fel tragi pământ peste?
DA .
1. Nu e treaba mea ..cine cu cine face sex sau cine cu cine se casatoreste.
2. Trebuie sa vezi omul nu orientarea lui sexuala.


Vorbesti fara sa cunosti..tu doar ii urasti ca nu iti place tie cum se saruta doi barbati ( bulangi ) cum le spui tu...dar bag mana in foc ca la filme cu lesbiene te uiti ...si alea tot gay sunt...dar alea iti plac ;)

Dar tu ce cunosti mai mult decat mine? Da, practic imi vine scarba cand vad bulangii pe strada, imi vine scarba cand vad 30% dintre barbatii ce merg pe strada ca niste pizde.
Daca stai sa te gandesti bine, cum o sa arate cand au 70 80 ani? Ce exemplu o sa dea generatiei ce vine? Suntem creati ca femeie si barbat, din asta sa nu credeti ca eu dau vreun ban pe religie. Pentru mine religia e egal cu 0, pis pe ele religii, dar nu e normal ce se intampla.
Lumea e plictisita de normal, vrea sa faca ceva ce nu s-a mai facut si se ajunge aici. Cand zic plictisita, sunt oameni ce nu stiu sa traiasca viata(nu ma refer la discoteci, femei, etc), pur si simplu sa traiasca viata pe care o au, din mai multe motive(nu are rost sa le enumar).
Cand zic plictisit de viata, cum era inainte imediat dupa revolutie? Cand lumea era fericita doar cand isi vedeau rudele, cand lumea se saluta politicos, erau bunele maniere.(asta stra-bunicul meu mi-a povestit), care a participat la revolutie.
Ce vezi acum? Cand mergi pe la rude, trebuie sa mergi cu cadouri, pentru ca asa e normal, fara cadou fac mutre, la un moment dat nici nu iti mai vine sa mergi. (sunt una dintre aceste persoane, eu cand ajung in Romania, nu imi vizitez decat Buncii si Unchii, cei ce au avut grija de mine).Persoane ce se urasc intre ele chiar daca sunt frati!
Acum bunele maniere mai nou sunt confundate cu flirtul!
Vad oameni de 50 60 ani, pe facebook, de-a dreptul analfabeti! Si nu sunt 10 din 100, sunt 90 din 100.
Voi nu vedeti unde ne indreptam?
Copii au libertatea sa invete de la persoane inteligente, sa iasa afara, etc. In schimb ce fac ei? Iau exemplele tampite, de la televizor(nu am mai aprins televizoru de mai bine de 3 ani), iti vine greata cand vezi despre ce se vorbeste. Trag pamant si pe ei.
Am avut multe discutii despre aceasta tema, de accea stiu unde sa privesc si cum sa gandesc.
Daca e haide sa lasam lucrurile sa degenereze asa, prima data casatoria intre bulangii, dupa casatoria intre frati.

Si referitor la lesbiene, cum ai zis tu, nu sunt gen-ul meu de filme, dar nu zic ca nu imi place sa vad.
Dar si aici trebuie sa te gandesti la anumite lucruri, cum creste femeia un copil si cum creste barbatul?
Suntem noi barbati, dar haide sa nu ne dam mari zmei, ca facem ca dregem.
Am vazut pe mama mea, cum m-a crescut pe mine si pe fratele meu, singura! Cu un salariu de 800 lei+ alocatiile noastre.
Pe cand tata statea cu nu stiu ce prostituate si il durea in p*la de noi.
Femeile sunt de 100% mai puternice ca noi barbati si asta nu imi poti spune mie ca nu e adevarat, pentru ca e. Gandeste-te doar la acest aspect ,,O femeie cand naste, are dureri asemanatoare ca un barbat ce isi prinde organele genitale si le trage pana dupa cap.,,

Daca am ratat ceva de zis, ma scuzati.
In continuare , trag pamant pe ei de bulangii!
Multumesc!
 
Nu sunt confortabil să văd 2 tipi sărutându-se pe stradă, dar le accept decizia. Nu ei au ales ce să simtă, nici eu nu pot să aleg ce să simt față de o tipă. Și aș fi foarte frustrat dacă aș merge cu iubita pe stradă și să-mi comenteze nu știu cine că nu e ok s-o sărut în public. Sunt prea multe limite în societate și ne legăm de chestii care nu ne privesc.
@Toma, imaginează-ți ca tu să-ți găsești femeia visurilor tale și să fii cu ea, să simți cum te trec fiori și să simți cum explodează iubirea în tine. Apoi imaginează-ți că ești țigan și ești în franța. Toți prietenii și familia ei au treabă cu tine. Nu contează că tu ești om bun și îți vezi de treaba ta, ei au să te arate cu degetul pe stradă și au să se împotrivească iubirii voastre. Cum e acum? Ți se pare corect? Dude, dacă iubești, go for it. Atâta timp cât iubirea e reciprocă e ok. Eu când ies cu iubita pe stradă nu-i bag limba în gât dacă sunt persoane pe lângă mine, e o chestie de bun simț, nu se aplică doar la gay sau lesbience.
 
Nu sunt confortabil să văd 2 tipi sărutându-se pe stradă, dar le accept decizia. Nu ei au ales ce să simtă, nici eu nu pot să aleg ce să simt față de o tipă. Și aș fi foarte frustrat dacă aș merge cu iubita pe stradă și să-mi comenteze nu știu cine că nu e ok s-o sărut în public. Sunt prea multe limite în societate și ne legăm de chestii care nu ne privesc.
@Toma, imaginează-ți ca tu să-ți găsești femeia visurilor tale și să fii cu ea, să simți cum te trec fiori și să simți cum explodează iubirea în tine. Apoi imaginează-ți că ești țigan și ești în franța. Toți prietenii și familia ei au treabă cu tine. Nu contează că tu ești om bun și îți vezi de treaba ta, ei au să te arate cu degetul pe stradă și au să se împotrivească iubirii voastre. Cum e acum? Ți se pare corect? Dude, dacă iubești, go for it. Atâta timp cât iubirea e reciprocă e ok. Eu când ies cu iubita pe stradă nu-i bag limba în gât dacă sunt persoane pe lângă mine, e o chestie de bun simț, nu se aplică doar la gay sau lesbience.

Stau in Austria, aici oameni nu ma vad decat ca un tigan. Ca pe toti romanii din tari straine.
Sunt obisnuit, am auzit de multe ori zicandu-mi tigan si de tot atatea ori le-am reprosat ce inseamna tigan.
Nu sunt rasist, am o multime de prieteni rromi. Tigan pentru mine e omu ce fura, nu rromi.
Nu poti compara o relatie intre un tigan si o femeie si doi bulangii, imi pare rau.
Cat dureaza dragostea aia dintre 2 bulangii? Sa fim serios, ajungi bulangiu cand nu ai femeie si nu sti ce e aia sa ai o prietena.
 
Loading...
Back
Sus