Sugru - o metoda buna de a face bani cu amazon prin afiliere

Salut. Referitor la ce ai postat tu, cumper marfa de pe alibala si o vinzi pe amazon, este un curs setup, ce parere aveti despre el? A facut cineva? Contu de seller de pe amazon iti ofera un fel de training, banuiesc ca sunt multe lucruri care le gasesti moca decat sa le dai 1500$. Cu partea de contabilitate is in ceata FBA inca invat fin contul de training amazon. Trebuie neaparat firma?
 
Trebuie neaparat firma?
NU si unde cere se poate pune un nume de firma fictiva daca nu vrei neaparat sa faci.
Pentru a face flipp/reselle nu iti trebuie curs sau ceva de genul. Tot ce trebuie sa stii este sa cumperi ieftin si sa vinzi scump.
Acelasi lucru il poti face prin versiunea emag care iti permite sa vinzi pe magazinul lor.
 
Legat de acel curs de 1500$, al celor 2 romani care se spune ca ar fi reusit pe amazon, multi spun ca e o mare teapa. Ei defapt ar fi reusit prin review-uri platite (automat false), produsele lor ar fi fost apreciate de clienti la prima vedere si asa au facut vanzari mari. Dar intre timp cei de la amazon s-au prins de faza si nu mai merge sa cumperi review-uri ...

Acum ar incerca sa faca bani din cursuri. Au fost foarte bine promovate pe internet deoarece s-ar fi folosit link-uri de referal, astfel oricine aducea un posibil cursant, primea 300$ ...

Mai multe detalii pe blogul lui zoso, mai ales in sectiunea de comentarii : https://www.zoso.ro/afaceri-cumperi-china-vinzi-amazon/
 
Nu stiu daca sunt fix ei, dar probabil promoveaza aceiasi idee. Oricum majoritatea celor care vor plati acei bani nu vor face bani din amazon. Cei care vor face bani 100% sunt initiatorii cursurilor de pe urma naivilor ...

Asta e site-ul lor oficial : http://amazonienii.ro

Dar au umplut internetul cu acele cursuri ...
 
Asta e site-ul lor oficial : http://amazonienii.ro
Sunt aceiasi si folosesc mai multe site-uri de gen.
Cine este interesat de asta putem face un topic pe tema asta si invata impreuna, share la metode, idei, etc, fara sa platim sute sau mii de euro pentru un curs care nu te ajuta cu nimic deosebit.
Plus trebuie retinut ca sunt costuri mari fiind in romania.
Apoi multe produse nu se livreaza in Romania, iar daca cautati online vedeti ca sunt probleme cu asta.
Aici puteti vedea costul la livrare in Romania
https://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?nodeId=596194
Imi amintesc ca pe un live video unde demonstra cica cum se face bani cu amazon pe aceasta metoda, cineva a intrebat dece nu arata un live screen din contul amazon pentru a vedea daca intradevar face acei bani si are tranzactii. Raspunsul a fost unul balbait si va imaginati ca in final nu a aratat nimic, invocand o gramada de motive care nici nepotul meu de 5 ani nu le crede.
 
Putem deschide un topic pe tema asta, totusi cred ca daca ai vinde pe emag ar fi mai ok decat sa trimiti marfa in depozite la amazon, acolo invine FBA costuri de depozitare gestionare etc. Daca faci o firma si cumperi de pe alibaba si aduci in tara cred ca e mai ok si mult mai usor decat sa vb in engleza cu cei de la amazon pentru fuecare problema etc.
 
Sunt tot felul de chichite care apar si pe emag si pe amazon. Nu e chiar asa usor sa vinzi prin ei. Citeam pe undeva ca au fost multi care nu au fost acceptati pe emag. Noi in principiu nu avem deja o firma care se ocupa cu asa ceva. Iti faci firma, iti faci un stoc, plus birocratia si controalele care sunt in Romania, iar apoi nu te accepta cei de la emag. Ce faci ?

Altundeva citeam ca au fost magazine acceptate pe emag, dar apoi cand adaugau produse pe site, le erau acceptate un procent de 10-20% doar ... Restul erau refuzate pe diferite motive. Iarasi aceiasi intrebare, ce faci in acel moment, cand tu deja ai intrat in joc ?

Pe langa asta pt. o astfel de afacere cred ca trebuie sa risti macar 5-10 mii de euro ca sa ai sanse reala sa faci ceva. Nu e o afacere de cateva sute de dolari, totusi ... Iar daca risti acei bani, ai sanse sa reusesti doar. Nu inseamna ca o s-o faci 100% ...

Eu cred ca pt. inceput ar fi mai ok programul lor de afiliere. Sa-ti faci site-uri si sa le promovezi produsele. Nu trebuie neaparat firma, si in plus e vorba de o investitie mai mica ...

Alta idee este dropshipping-ul, unde nu trebuie sa ai deja un stoc. Iti faci un site,iar cand primesti o comanda, tu abia apoi pui comanda la furnizor, oprind profitul. Marfa nu o sa mai ajunga la tine, ci direct la client. Dar nu merge pe amazon/emag. Ei vor sa ai deja un stoc de produse ...
 
Daca faci o firma si cumperi de pe alibaba
Iti faci o firma in UK (asta pana iese din EU) care costa 15£ si e gata in 12 ore. Apoi iti trimiti marfa la o adresa din UK pentru ca iti ajunge direct la usa si nu la posta vamala. De acolo cand ai comenzi sau odata la luna pui totul intr-o furgoneta si le trimiti in Romania.
Si pentru a fi totul si mai usor, mai ok, faci o firma si in Romania. Cea din Uk vinde catre cea din Romania .... intelegi tu.
 
pe amazon ca sa poti vinde intai platesti lunar taxa de magazine online nu este ca pe ebay iti ia 10 % din valoarea pretului , ce am postat eu se poate face doar din promovora , nu ai nevoie de nimic ai si niste chestii care cu in click de pe amazon postezi pe fb sau twitter. nu am citit tot topical am raspuns la primul reply de la topic.Drop shipping este altceva si racomand si acea metoda ,foarte buna chiar daca aveti si 1 euro profit ganditiva daca veti vinde sute de produse , in general pui 12 % in plus fata de la pretul de pe aliexpress
 
Si pentru a fi totul si mai usor, mai ok, faci o firma si in Romania. Cea din Uk vinde catre cea din Romania .... intelegi tu.
Da. Atata timp cat UK nu a iesit din UE
 
Loading...
Back
Sus