SRI imi spioneaza site-ul

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Ieri am vazut un referer ciudat la pe domeniul Daily News Romania. Acesta este alerte.csdinfo.ro si apartine celor de la SRI si mai exact departamentului Cyberint.
Pana acum nu am primit vizite de la SRI cel putin nu am vazut nimic care sa atraga atentia. In ziua cand am primit vizita de la SRI am publicat doua articole.
Cum explică Arhiepiscopia Tomisului imaginea ierarhului cu mantie și trenă roșie
Ce dovezi mai vreţi, românaşilor? Material complet despre distrugerea Romaniei dupa 1989

Din cate inteleg eu, SRI are sisteme de scanare pe net si trimite alerte cand gasesc articole, sau alt fel continut care corespunde cu filtrele lor.
Acum nu imi dau seama care din cele doua articole a atras atentia SRI. E posibil ca SRI sa scaneze netul dupa termenul Romaniei dupa 1989 si cand a fost gasit pe site la mine, m-ai trimis o vizita.

Mai poate fi si faptul ca scriu multe articole Anti Klaus Iohannis.

Adresa alerte.csdinfo.ro la accesare nu arata nimic, asa ca am cautat pe google.

Se pare ca tipul de aici a fost vizitat si el de SRI care a si postat info.
BITp7iJ.png


http://wikimapia.org/25592821/ro/U-M-0296-DCTI-din-cadrul-SRI
https://www.sri.ro/centrul-national-cyberint.html


xJpGoKp.png
 
Sisteme automatizate ce cauta si da alerte, cum crezi tu, nu cred ca au. Iar spionare e cam mult spus, practic este o vizita :) Din punct de vedere legal. Daca accesa serverul unde e hostat siteul, era o alta mancare de peste.

Cei de la SRI, fac proiecte, cursuri, invata noii studenti sa faca proiecte, dupa articole gasite cu google in "clasele" lor de lucru. Probabil cineva cauta o informatie pentru proiectul din acel moment, iar acesta s-a nimerit sa fie pe siteul tau. Daca se cautau informatii serioase, se accesa serverul tau si se cauta prin el.
 
Probabil acel titlu "distrugerea romaniei" a trecut de filtrul lor de cautare articole posibile periculoase (gen revolutia din '98)...
 
Loading...
Back
Sus