Spam Pingbacks la Comentari

Alex11b

Staff
Membru personal
Administrative
Registered
Sponsor
Full Member
VIP Club
Nu stiu daca uni dintre voi au problema asta cu spam pingbacks pe site la comentari,dar eu unul de vreo saptamana tot primesc pe un site astfel de comentari prin metoda asta jegoasa de spam.Pentru a stopa astfel de 'comentari' sunt mai multe metode,de ex urmatorul cod in functions.php
Cod:
function wpsites_disable_self_pingbacks( &$links ) {
  foreach ( $links as $l => $link )
        if ( 0 === strpos( $link, get_option( 'home' ) ) )
            unset($links[$l]);
}

add_action( 'pre_ping', 'wpsites_disable_self_pingbacks' );
sau folosind pulginul https://wordpress.org/plugins/no-self-ping/ sau din wp-admin -> setari -> discuti -> vezi poza atasataDiscussion-Settings.pngPana acum nu am mai avut de a face cu asa ceva pe site-uri romanesti,dar vad ca pe cele straine se poarta......Daca mai stie si alcineva alte metode de a stopa asta sa posteze mai jos.
 
Daca site-ul ti-a fost adaugat in lista GSA atunci vei primi la greu pingbacks pe site.
Pingbacks este o metoda buna de a face backlink reciproc si dezactivat total nu e bine, mai ales daca il folosesti, daca nu, atunci il poti lasa blocat. La mine orice pingbacks pe site intra la moderare deci nu apare pe site pana aprob eu. Daca ai Akismet instalat toate ar trebui sa intre la moderare.
Dezactivat din phpmyadmin
Cod:
UPDATE wp_posts SET ping_status='closed' WHERE post_status = 'publish' AND post_type = 'post';

UPDATE wp_posts SET ping_status='closed' WHERE post_status = 'publish' AND post_type = 'page';
Daca aveti multe si vreti sa le stergeti
Cod:
DELETE FROM  `wp_comments` WHERE  `comment_type` = 'trackback'
Stergerea se poate face si cu pluginul wordpress optimizer daca il aveti instalat.
 
E metoda buna dar depinde si cu ce site faci backlink reciproc ))) eu cum vad ca sunt comentari din astea pingbacks le sterg ))
Nu trebuie sa stergi tot. Verifica prima data exista link catre tine in pagina respectiva, daca raspunsul este Da, atunci astepti 2-3 zile s daca exista aprobi.
Pentru ca sunt cativa care se folosesc de asta, adauga un link pentru cateva zile si apoi il sterg dupa ce tu aprobi.
 
Loading...
Back
Sus