[Solve]Spatiu utilizat la maxim pe server sau vps

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Daca rulezi pe sentora si ai ramas fara spatiu pe disk rezolvarea e mai jos.

Sintome:
1. Nu te poti loga pe nici un site chiar daca functioneaza iar in sentora cand incerci sa te loghezi iti apare eroarea:
Cod:
Application Error: [0204] - The form you attempted to submit had an invalid token!
2. Vrei sa repari db si primesti eroarea de mai jos: Cum repari si optimizezi toate bazele de date din root
Cod:
error    : Error writing file './sentora_core/#sql-6c80_f7c.frm' (Errcode: 28)
3. E posibil sa existe si alte sintome

Unde este problema?
Webalizer Stats provoaca multe probleme pe server, de asta recomand sa fie dezactivat imediat dupa ce ati facut install. Uneori chiar daca este dezactivat, tot genereaza fisiere stats destul de mari.

Rezolvarea.

1. login pe server cu putty si executa comanda df -h pentru a vedea cat spatiu ai disponibil pe server. Daca este 95% full, atunci recomand sa investigati ce anume ocupa mult spatiu si apoi sa stergeti. Pe unele servere care au spre exemplu 5TB, 5% este destul sa ruleze fara probleme, pe cand la un server de 100Gb spatiu nu va functiona.
2. in sentora veti gasi fisierele mari in folderul logs, asa ca executam comanda de mai jos sa vedem care fisier ocupa spatiu mult pe disk
Cod:
du -sh /var/sentora/logs/domains/zadmin/*
Comanda du -sh se poate folosi pentru orice cale, daca vreti sa vedeti cat spatiu ocupa fiecare folder sau fisier.
3. acum aflat ce ocupa mult spatiu si trecem la stergerea acestora.
Cod:
rm -rf /var/sentora/logs/domains/zadmin/domeniu.com-access.log
Executati comanda rm -rf pentru fiecare fisier in parte si nu uitati sa folositi intreaga cale catre acesta pentru ca este posibil sa va treziti cu surprize.
4. dupa ce ati sters toate fisierele care ocupa mult spatiu executati un restart la apache
Cod:
service httpd restart
5. acum verificati cat spatiu aveti disponibil pe server cu du -sh


Asta este tot.
Pare usor cand stii problema su rezolvarea, insa de multe ori trebuie sa investighezi care necesita mult timp si nervi. Plus ca din informatiile care le gasesti online este posibil sa gasesti o solutie care nu este pentru tine si la final strici mai mult. Asa ca mare atentie la ce faceti pe server.
 
Pentru ca @DaVinci a avut o problema asemanatoare astazi dar pe alt panel, fac update pentru ca toti sa vada solutia.

1. verificam cat spatu este liber pe server si care ocupa mult.
Cod:
df -h
2. in general este / unde exista si home. Rulam comanda
Cod:
du -sh /
sau
du -sh /home
3. aflam care folder ocupa cel mai mult spatiu. In general cel de backup sau apache log
4. acum rulam comanda de stergere. Insa atentie mare cand o rulati pentru ca e posibil sa stergeti tot.
Cod:
rm -rf /home/backup/*
Comanda de mai sus sterge tot in folderul backup.
5. acum rulati iar
Cod:
df -h
 
Cod:
rm -rf /home/backup/*
Comanda de mai sus sterge tot in folderul backup.

Comanda rm -rf trebuie executata cu MARE Grija :) Ea face exact ce i se spune :) Sterge ... curat ... fara recycle bin sau alte magarii :)
Asadar ...

Daca am mai multe fisiere intr-un folder care se termina cu .log si doresc sa scap doar de acelea e foarte bun un filtru

Cod:
 rm -rf  /home/backup/*.log

Acea * (steluta - SHIFT 8 ) este un caracter ce tine loc de orice. Sa spunem ca am foldere in folderul /backup foldere pe care nu vreau sa le sterg pentru ca nu stiu inca ce e in ele.
Daca folosesc
Cod:
rm -rf /home/backup/*
comanda va sterge tot ce se afla in folderul backup (atentie ! nu sterge folderul backup ci ceea ce e in el )
Daca folosesc
Cod:
rm -rf /home/backup/*.log
comanda va sterge doar fisierele .log
Cod:
rm -rf /home/backup/*.*
Daca folosesc
comanda va sterge toate fisierele cu orice nume si orice extensie.

Am zis sa fac o completare :) nu stiu decat eu de cate ori mi-am bulit sistemul cu aceasta comanda folosita aiurea :)
 
Loading...
Back
Sus