Solutii pentru cei cu site de filme online pentru a evita procesele din Romania

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
In ultimile zile s-a discutat mult pe tema proceselor din romania intentate celor care site-uri de filme online.
M-am gandit sa scriu cateva trucuri care va pot scapa de toate aceste probleme.
Pot spune ca am ceva experienta in acest domeniu pentru ca multi mi-au intentat procese si in unele cazuri au cerut daune chiar de 300k euro. Avantajul meu este ca nu ma sperie o citatie sau cand cineva imi spune ca ma da in judecata si faptul ca unul dintre prietenii mei este un avocat foarte bun. Pana acum nu am ajuns la nici un proces datorita lui, pentru ca a stiu mereu cum sa se joace cu legea in asa fel incat ca cel care vrea sa intenteze proces sa se retraga.


1. Nu va speriati cand primiti o citatie sau ceva de genul. Legea e la fel atat pentru procurori cat si pentru tine.
2. Legile in Romania pe aceasta tema nu sunt si cele care exista sunt foarte prost facute. Asa ca de esti putin smart si cu un avocat prostut poti scapa basma curata.
3. Statutul, procurorii, politia sunt obligati si trebuie sa dovedeasca ca esti vinovat la fiecare acuzatie iti este adusa. Tu nu trebuie sa recunosti nimic.
4. Cand ai timp citeste codul penal si constitutia romaniei. Nu conteaza cat de tare si a dracului este procurorul de caz, trebuie sa se supuna legilor in vigoare ca si tine.
5. NU RECUNOASTE ABSOLUT NIMIC, CHIAR DACA ITI ARATA N DOVEZI SAU ITI SPUN CA AU DOVEZI FOARTE MULTE.
6. Nu discuta fara un avocat langa tine, chiar daca este o simpla audiere.
7. Uneori avocatii din oficiu tin cu politistii, procurorii, asa ca grija mare la ce sfaturi primesti si ce alegi sa faci.
8. Taci din gura si nu spune nimic.
9. Nu semna pana nu citesti chiar de 10 ori totul. Nu te pot obliga sa te grabesti si sunt obligati sa iti explice orice rand,paragraf din declaratie sau ce te pun sa semnezi.
10. In unele cauzi sunt doua locuri de semnat.
- Am luat la cunostinta
- Recunosc Fapta
Niciodata nu semna la recunosc fapta, chiar daca cei implicati iti arata si de indeamna ca acolo sa semnezi.
11. Politia pentru ce activitate de urmarire, culegere de date personale de la diversi provideri are nevoie de un mandat semnat de un judecator. Fara acest ordin orice informatie culeasa nu are valoare si nici nu poate fi utilizata in viitor impotriva ta.
Asa ca cereti si va informati legat de mandatul sau mandatele la cazul tau. In functie de acuzatii si informatiile necesare la dosar pentru acuzarea ta e nevoie de unul sau mai multe mandate. Asa ca aveti grija si verificati.
Stiu ca in unele cazuri mai intai sau cules datele si apoi a fost facut mandatul. Daca se intampla asa ceva, cum am spus mai sus, informatiile culese sunt nule.

Acum elemente pregatitoare sa nu ajungi intr-o situatie de gen.

1. Nu cumpara domenii pe extensia .ro pentru site de filme si seriale online.
2. Nu folosi host din romania pentru acest tip de site
3. Foloseste cloudflare la dns pentru site tau.
4. Domeniile le puteti inregistra sau transfera pe IMMDomain.com pentru ca nu cer dovezi la nume sau adresa. Plus beneficiati de tot suportul meu daca aveti domeniile aici.
5. Unii provideri de net ofera informatii gratis catre politie, ceea ce este impotriva legii.
Pentru a va proteja puteti folosi vps pe windows de aici. Eu le folosesc pentru upload in special pentru viteza, voi le puteti folosi pentru a ascunde faptul ca urcati filme sau seriale pe net.
6. Pentru cont paypal anonym aici.
7. Hosting alege din afara romaniei. Eu folosesc ovh care este ieftin si nu am probleme.

Daca aveti intrebari postati mai jos.
 
Ma bucur foarte mult ca iti faci timp pentru astfel de explicatii , chiar ajuta, pentru mine unul acest topic este foarte interesant si ajuta foarte mult.
 
Ma bucur foarte mult ca iti faci timp pentru astfel de explicatii , chiar ajuta, pentru mine unul acest topic este foarte interesant si ajuta foarte mult.
Ma bucur ca sunt de folos informatiile postate de mine.
Cand aveti nevoie cereti si voi incerca sa postez cat de repede pot.
 
A patit pana acum cineva ceva serios din cauza filmelor online? Concret!?
Nu ma refer sa primesti o citatie sau o foaie care o poti arunca la gunoi. Sa aiba cineva dosar penal sau amenda de zeci de mil sau sute din cauza unui asemenea site?
Ma refer la cei de rand cu 10.000 unici pe zi gen fara surse proprii nu la cei cu 100k sau etc.
 
A patit pana acum cineva ceva serios din cauza filmelor online? Concret!?
Nu ma refer sa primesti o citatie sau o foaie care o poti arunca la gunoi. Sa aiba cineva dosar penal sau amenda de zeci de mil sau sute din cauza unui asemenea site?
Ma refer la cei de rand cu 10.000 unici pe zi gen fara surse proprii nu la cei cu 100k sau etc.
Da, este un tip de pe arena care este in proces. A venit politia peste el noaptea si a ridicat tot din casa, este sub urmarire din 2014.
Site care-l are este mic, undeva la 1500 unici pe zi.
Am facut acest topic dupa ce m-ai multi -au intrebat despre aceasta problema.
 
Cand iti ridica tot din casa ai facut altceva. Fisierele/dovada ca faci ceva ilegal e pe host,nu la tine acasa. Nu are nevoie de pc tau din casa decat daca ai facut smecherii cu carti de credit sau surse proprii host acasa. Nu stiu ce judecator ar da mandat sa iti sparga casa si sa iti ia tot ptr un site de filme online de 1500unici..

Momentan spune acolo ca sunt chemat ca si in calitate de suspect. Nu inculpat.
Deci e departe de a ii face ceva sau sa fie implicat cu ceva exact ca sa fie acuzat.
 
Ultima editare:
Cand iti ridica tot din casa ai facut altceva. Fisierele/dovada ca faci ceva ilegal e pe host,nu la tine acasa. Nu are nevoie de pc tau din casa decat daca ai facut smecherii cu carti de credit sau surse proprii host acasa. Nu stiu ce judecator ar da mandat sa iti sparga casa si sa iti ia tot ptr un site de filme online de 1500unici..


Deci e departe de a ii face ceva sau sa fie implicat cu ceva exact ca sa fie acuzat.
Este acuzat si ii sunt cerute 8000 euro despaguburi. Poate m-am expimat eu gresit.
Din discutia avuta cu el, este foarte grav. Si-a luat avocat.
 
Salut Alex, frumos articol. Mai poti da niste sfaturi in legatura cu webhostul pentru filme online? Nu prea imi convine la ovh pentru ca cer date de buletin la activare.
Altceva mai stii? Iar daca am facut greseala sa i-au prima data .ro , daca il mut pe oricare extensie, s-ar putea sa scad in rank?
 
Avalon cumpara host in oricare alta tara sa nu fie Romania, chiar daca e cu buletinul. Fa cont pe cloudflare si treci site prin el + mascheaza toate ipurile la "dns zone" in contul de cloudflare dupa ce ai adaugat site-ul. Domeniul lasa-l asa. Daca ti-l inchide, fa imediat altul pe alta extensie (nu pe .ro) si schimba domeniul. Pana nu ti-l inchide nu te complica (exista o sansa mai mica de 5% sa inchida vreodata domeniul, daca nu ai video-urile fizic la tine pe host si nu obligi la plata).

Acel baiat a ajuns la judecatorie ca punea filmele pe serverele lui de la munca sau ceva in gen (nu mai stiu exact) si obliga lumea la plata. Nu a ajuns la tribunal din cauza la domeniu sau embeduri.
 
Crystygye multumesc pentru raspuns. Imi poti recomanda o firma straina sa nu aiba vreo problema cu asta? Doar embed. Iar daca transfer domeniul .ro in alta tara e tot degeaba banuiesc nu?
 
Nu iti bate capul cu domeniul. 95% nu ti-l va inchide nimeni niciodata. Daca vrei alta extensie la domeniu schimb-o acum si gata.
Ca firme straine de host vezi si tu astea recunoscute gen: godaddy, HostGator, digitalocean, etc.

Pe nimeni nu intereseaza ce ai tu pe hostul lor cat timp nu primesc plangeri ca faci ceva ilegal, indiferent de tara unde e hostul.
Trebuie sa intelegi ca nimic nu este privat nici daca platesti pentru asta. Cand intervin autoritatile se afla aproape orice. Dar nimeni nu se va lua de tine. Poate de cei ce au peste 100.000 unici pe zi si devin cei mai cunoscuti.
 
daca uploadezi filme pe videomega sau openload? ii vreo problema? adica poti face inchisoare sau alte prostii de genul?...
 
deci afecteaza daca pun pe openload?

daca iau doar codurile de pe alte siteuri? atunci se intampla ceva?
 
Ultima editare:
Din punct de vedere legal, orice continut ilegal pe site-ul tau poate crea probleme. Indiferent de cum este pus, de unde este luat. Acel continut ilegal l-ai pus cu mana ta si automat esti vinovat chiar daca sursa nu iti apartine. Ce faci este ilegal si nimeni nu va crede in sala de judecata ca esti un om cu probleme care nu stia ce face. Ori faci si "te risti" ori renunta si treci pe alta nisa.

Din punct de vedere legal, poti inchide calculatorul si il poti arunca pe geam ca nu ai dreptul sa folosesti nimic. Majoritatea la software costa in 2016 si mai nimeni nu are licente. Deci ar trebui sa fim in puscarie 99% din cei care folosesc calculatoarele. Ai tras vreodata un film sau o melodie = puscarie.

Kickass face daune de mii de euro la 10 minute, schimba domeniul la luna si nimeni nu le face nimic decat sa le inchida domeniile, iar acum tu care pui 100 filme in 1 luna, pe un site de 100 unici pe zi, vei ajunge in puscarie...Hai sa fim seriosi. Daca stati cu frica acum la trafic aproape inexistent, ma intreb ce fac cei cu 50.000 unici pe zi cu filme online.

Iar metode de a "nu exista" pe internet, nu exista. Cumva undeva te prinde la o plata, la un cashout, la un upload, etc si tot te gaseste daca chiar se vrea.
 
Loading...
Back
Sus