Site oglinda!

PerSeuS

Well-Known Member
Registered
Full Member
Salut. Cum iti poti feri siteul de cei care doresc sa iti faca un site oglinda? Sau daca au apucat sa iti faca oglinda la site, ce poti sa mai faci? Multumesc!
 
Salut. Cum iti poti feri siteul de cei care doresc sa iti faca un site oglinda? Sau daca au apucat sa iti faca oglinda la site, ce poti sa mai faci? Multumesc!
Nimic. Din pacate nu ai ce face. Design-ul se copiaza cel mai usor, indiferent ca esti youtube, facebook sau emag. Totusi poti inregistra anumite elemente de design iar apoi ii poti da in judecata. Dar elemente precum logo sau bannere. Codul html si culorile nu pot fi inregistrate.
 
1. poti face un fisier cu informatie care vrei tu, unde loghezi orice ip
2. ascunzi pagina in sursa cu display none si o blochezi in robots.txt
3. orice ip / domeniu care acceseaza acea pagina, il vei bana din cpanel
4. sunt programe sau tool care iti schimba formatul la sursa pentru fiecare accesare. in acest fel face munca foarte grea celor care copie. Este un plugin wordpress care mergi in sursa si doar copy div element din sursa si copie exact din site tinta si desigur elimina ce nu doresti. Daca tu schimbi formatul nu mai poate copia.
5. blocheaza in htaccess orice bad bot/spider, care nu are sursa, etc.
6. iti faci intreg site-ul flash player. pentru google totul enormal dar cand un user da click sa faca copy, ii va aparea ca este un player si nu va putea.

Insa asa cum am spus, depinde mult de dev. daca acesta este smart mereu va gasi o solutie sa copie de la tine.
Cloudflare are o protectie impotriva la scraper si chiar poti vedea cine fura de la tine si apoi blocat.

Pentru mai multe info cauta pe google: web scraping protection
 
1. poti face un fisier cu informatie care vrei tu, unde loghezi orice ip
2. ascunzi pagina in sursa cu display none si o blochezi in robots.txt
3. orice ip / domeniu care acceseaza acea pagina, il vei bana din cpanel
4. sunt programe sau tool care iti schimba formatul la sursa pentru fiecare accesare. in acest fel face munca foarte grea celor care copie. Este un plugin wordpress care mergi in sursa si doar copy div element din sursa si copie exact din site tinta si desigur elimina ce nu doresti. Daca tu schimbi formatul nu mai poate copia.
5. blocheaza in htaccess orice bad bot/spider, care nu are sursa, etc.
6. iti faci intreg site-ul flash player. pentru google totul enormal dar cand un user da click sa faca copy, ii va aparea ca este un player si nu va putea.

Insa asa cum am spus, depinde mult de dev. daca acesta este smart mereu va gasi o solutie sa copie de la tine.
Cloudflare are o protectie impotriva la scraper si chiar poti vedea cine fura de la tine si apoi blocat.

Pentru mai multe info cauta pe google: web scraping protection
6. Nu recomand. Site-urile in flash player au un seo precar si nu sunt bine indexate.
2,3, si 5 la fel nu recomand. Spiderii google vad codul sursa si de acolo indexeaza. Daca blochezi sursa nu mai esti indexat. Daca schimbi sursa diferita fata de ce vede userul atunci ai alta problema si anume esti banat de google din indexari pentru continut maskat(rankezi pentru anumite cuvinte dar servesti alt continut ---- am un lapsus acum ca iti spuneam exact ce si cum, dar am patit-o si e urata penzalizarea).

Concluzia e ca nu poti. Nu are rost sa te mai stresezi.
 
Am eu o solutie...
Exista folderul home/site/public_html de exemplu.
Acest folder este accesibil web insa în folderul home/site/tmp nu prea este accesibil web. El nu poate fi citit de www-data ...
Avem in aceasta situație posibilitatea sa facem folder sa spunem home/site/setări si acolo sa se afle fisierele css si js. Aceste fisiere nu se accesează de www-data insa sunt accesibile de un script php de exemplu ce face parte din html-ul initial.
Php-ul asta poate citi fisierele si le poate integra, rula astfel încât ele sa isi facă functia.
Daca vrea cineva sa copieze ... va trebui sa descarce toate fisierele din structura aceea. De fapt va trebui sa se ocupe manual de aceste fisiere pentru a le putea integra in html.
Personal am încercat asa ceva, stiu ca am reusit insa am decis ca nu am nimic de ascuns si ca voi folosi aceste metode pentru ceea ce voi face vreodată ceva al meu...
 
Un tool pe care eu il folosesc este httrack. Este foarte bun insa am încercat sa si jos ceva template-uri html puse la bătaie pe themeforest de exemplu si am observat ca sunt unele atât de bine protejate ca ii dă cu rest uneltei ăsteia.
Pentru un template mi-a dat jos paginile insa toate js-urile si css-utile nu puteau fi citite.
Asa mi-am dat seama ca se poate face ...
 
Un tool pe care eu il folosesc este httrack. Este foarte bun insa am încercat sa si jos ceva template-uri html puse la bătaie pe themeforest de exemplu si am observat ca sunt unele atât de bine protejate ca ii dă cu rest uneltei ăsteia.
Pentru un template mi-a dat jos paginile insa toate js-urile si css-utile nu puteau fi citite.
Asa mi-am dat seama ca se poate face ...
Le iei manual , nu ai nevoie de nici un program. Cu un minim de cunostinte copiezi codurile manual si le integrezi acolo unde ai nevoie:)
 
Eu am primit mail odata de la Raiffesen ca mi-a fost spart contul si sa intru sa-mi schimb parola. Siteul era identic.. doar ca eu nu aveam cont la Raifesen
 
Le iei manual , nu ai nevoie de nici un program. Cu un minim de cunostinte copiezi codurile manual si le integrezi acolo unde ai nevoie:)
Stiu sa le iau manual... am zis ca asa mi-am dat seama ca se poate face si apoi am încercat sa vad cum ...
Problema cu acel tras manual este ca te ajuta la cele 5-10 max 20 de pagini care are un template insa ... daca ai un site de copiat si are o astfel de protectie la peste 20 de pagini... va fi din ce in ce mai greu sa il tragi manual. Acel save as face folder pentru fiecare pagina iar un httrack leagă paginile intre ele si împart fisierele comune.
Daca exista protectie si httrack-ul nu dă jos css-urile si js-urile ... cu save as... va fi si mai greu.
 
copiezi odata css-ul si js-ul si apoi il folosesti pentru fiecare pagina. In fond, cine copiaza site-ul, nu iti ia pagina cu pagina ci face cumva sa integreze template-ul tau pe un cms sau un script custom
 
Salut. Cum iti poti feri siteul de cei care doresc sa iti faca un site oglinda? Sau daca au apucat sa iti faca oglinda la site, ce poti sa mai faci? Multumesc!
Nu inteleg ce te deranjeaza. Daca site-ul tau a fost indexat, "oglinda" intra la duplicate content. 100%. Daca te deranjeaza ca ti-a fost furat design-ul, ia-o ca pe un compliment. Nu prea ai ce face. Faza cu site-ul facut in Flash, aplic-o numai dac nu te intereseaza SEO.
 
Faza cu site-ul facut in Flash, aplic-o numai dac nu te intereseaza
Nu trebuie facut in flash video doar SA para. Este plugin care face asta si chiar CA IMG. Nu schimba cu nimic pentru spideri cu doar pentru end user .
Ati vazut CA sunt site de stiri care afiseaza IMG sub php. Cand dai save IMG iti salveaza cu extrnsie php chiar daca in sursa apare .Jpg.
EU am incarcat SA fac scrape de pe RDS la telefoane si nu merge.
 
Loading...
Back
Sus