Server error (5xx)

jonas

Member
Registered
Full Member
Bună,
Astăzi am primit un mesaj prin e-mail în care mi se spune că trebuie să corectez unele erori de genul ''Eroare de server (5xx)''.

M-am logat în GSC pentru a vedea ce linkuri au generat aceste erori.

Spre surprinderea mea, nu sunt articole obișnuite.

erori.jpg

După cum puteți vedea în imaginea de mai sus, există câteva erori legate de tema Wordpress pe care o folosesc.

Mă poate ajuta cineva cum să rezolv această situație? Trebuie să adaug ceva în ''robots.txt?

Mulțumesc anticipat.
 
Mi se pare ciudat să văd în secțiunea ''Crawled - currently not indexed'' o mulțime de chestii precum ''wp-content/themes'' sau ''wp-content/uploads''.

Este recomandat să le blocăm în ''robots.txt'' și cum se poate face acest lucru?
 
Ultima editare:
Deși nu este recomandat să blocăm ''wp-content'' în robots.txt, există vreo soluție pentru a le opri să nu mai apară în ''Crawled - currently not indexed''?

Sunt oare prea paranoic în legătură cu aceste lucruri?

Vă mulțumesc anticipat.
 
Mi se pare ciudat să văd în secțiunea ''Crawled - currently not indexed''
Cam asta face google in ultimul timp.
Spre exemplu eu am un mesaj de genul:
Desi are interdictie robots.txt urmatoarele link au fost indexate si imi apar toate cu probleme. Eu un robots am pus sa nu le acceseze dar o face.
Daca vrei ca imaginile sa fie accesate poti adauga in robots:
Cod:
User-agent: *
Disallow: /wp-contents/themes/
Disallow: /wp-contents/plugins/

Mai poti adauga ce vrei tu.

O alta solutie sa blochezi accesul este prin htaccess sa interzici accesul google la aceste foldere.
 
User-agent: * Disallow: /wp-contents/themes/ Disallow: /wp-contents/plugins/
Din 3 erori legate de ''/wp-contents/themes/'' am ajuns la 7.
E clar că s-a întâmplat ceva de când am trecut la Shared Hosting.

Am încercat să explic la Namecheap dar mi-au spus că ei nu se ocupă de SEO.

Ca urmare, am adăugat în robots.txt -Disallow: /wp-contents/themes/-.

Dar nu știu ce să cred pentru că am găsit multe articole pe net care îmi recomandă să nu blochez aceste directoare în robots.txt.
 
Din 3 erori legate de ''/wp-contents/themes/'' am ajuns la 7.
E clar că s-a întâmplat ceva de când am trecut la Shared Hosting.

Am încercat să explic la Namecheap dar mi-au spus că ei nu se ocupă de SEO.

Ca urmare, am adăugat în robots.txt -Disallow: /wp-contents/themes/-.

Dar nu știu ce să cred pentru că am găsit multe articole pe net care îmi recomandă să nu blochez aceste directoare în robots.txt.
Recomand sa lasi robots.txt default facut de wordpress. Nu e bine sa blochezi /wp-contents/, doar /wp-admin. Nu cred ca o sa te afecteze Crawled - currently not indexed pentru niste fisiere statice.
 
Recomand sa lasi robots.txt default facut de wordpress. Nu e bine sa blochezi /wp-contents/, doar /wp-admin. Nu cred ca o sa te afecteze Crawled - currently not indexed pentru niste fisiere statice.
M-am gândit că ar putea fi o problemă și am remediat-o. Ideea este că numărul de erori ''Server error (5xx)'' a început să crească și toate au ''wp-content/themes/'' în centru.

Pe vechiul serviciu de găzduire (aceeași companie) nu am avut această problemă. De când am trecut la ''Shared Hosting'' au început să apară aceste lucruri.

Ca să nu mai vorbim de faptul că deși nu mai am probleme cu accesarea site-ului (așa cum aveam pe vechiul serviciu de hosting), numărul de click-uri a scăzut de la 15 000 la 12 800.

O să mai trimit un mesaj la Namecheap dar cred că îmi vor da același răspuns.
 
Indiferent ce spune x sau y, tu trebuie sa te gândești daca vrei sau nu, daca te ajuta sau nu.
Daca wi Rank math instalat și utilizezi ca img sa fie indexate, atunci poti bloca totul din wp-contents mai putin upload.
Google nu are ce face cu fișiere din thema sa le indexeze.
Faptul ca le vede cu eroare 500 te va afecta, el crezând că multe link din site nu iti funcționează.
Tot cu acest plugin sau chiar fara poti seta ca anumite parti din site ca google sau alte motoare sa nu le acceseze și indexa.
Mai este posibil ca site tau sa fie scanat tot timpul de anumite programe pentru a gasi vulnerabilități la site.
Daca folosești cloudflare poti limita accesul unor boti la site.
 
Loading...
Back
Sus