SEO Hosting - Cum poti avea si costuri

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
SEO Hosting in general este scump daca cauti online oferte de gen, dar se poate mult mai ieftin daca esti dispus sa aloci ceva timp pentru research. La ce te ajuta SEO Hosting nu cred ca trebuie sa mai explic ca deja stiti. :D

Ideea la acest topic este sa creati singuri o retea de site-uri cu ip unic pentru a pune link catre site-ul principal si daca va lasa inima puteti vinde 1-3 link catre alte surse contra cost, pentru a acoperi costurile.

Oferte cu 10 ip dedicate incluse incep de la 50$/Euro pe luna si majoritatea au spatiu foarte putin cat si trafic inclus, care nu depaseste 40-60GB lunar. Pentru un site de stiri fara cu poze puse remote 40Gb trafic inclus poate fi de ajuns.

Cei de la scaleway au vps cu ip dedicat la 2.99 euro pe luna la o configuratie foarte buna zic eu. 10 vps unde fiecare are ip unic te va costa 29.9 euro pe luna si daca vinzi 3 link la pretul de 1 euro pe luna iti vei scoate cheltuiala si backlink gratis catre site-ul tau.
Se intelege ca ai nevoie de un domeniu pentru fiecare vps + continut si ceva promovare acolo.
https://www.scaleway.com/pricing/
La fel se poate cauta shared hosting care ofera ip dedicat la un pret mic pentru a iesi ieftin.

Daca esti putin mai avansat si vrei sa ai totul intr-un singur loc, atunci poti cumpara un server, adaugi cpanel pentru ca este usor de administrat pe partea asta, cumperi lista de ip si esti gata de drum.

Cost: 20 euro server + 35$ cpanel + 1.99 euro per ip = 70.9 euro pe luna
Se poate si pe sentora dar este putin mai complicat de adaugat ip-urile pentru a putea functiona. In acest fel salvati 35$ lunar costul la control panel.

Daca aveti intrebari, postati mai jos.
 
Metoda prezentata de tine nu o sa functioneze pe termen lung. Un pbn creat pe ip-urile cumparate de la aceiasi firma de hosting e foarte usor depistabil.
Cea mai ieftine metoda e sa cumperi pachete de 1-3$ de la firme de hosting diferite pentru ca nu ai nevoie de reusrse. Ai nevoie de clase de ip-uri diferite.

Ce nu s-a specificat e ca pnb-urile merita facute in principiu pe domenii expirate care au avut autoritate. Pe domeniile noi e mult mai multa munca si tehnici mult mai avansate de promovare a domeniilor.

Pentru cei interesati sa-si creeze o astfel de retea cateva informatii utile puteti gasi aici si aici. Informatii mai pretioase gasiti pe forumurile de black seo.

Personal nu le recomand incepatorilor sa incearce aceasta metoda pentru ca sunt multe greseli pe care le pot face. Penalzarile pentru pbn-uri sunt manuale si in general permanente.
 
Cea mai ieftine metoda e sa cumperi pachete de 1-3$ de la firme de hosting
Eu am spus informativ, plus am specificat si site-urile de shared hosting unde pot cumpara.
Fiecare trebuie sa adapteze metoda in functie de nevoi si cunostinte.
Plus decat sa dai 30 euro pe un host/vps unde hostezi toate site-urile, mai bine faci cate 1-2 site per vps.
 
Alte servere vps super ieftine care iti ofera un ip (ipv4):
 
Loading...
Back
Sus