Se mai merita affilierea in Romania?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
In acest an am urmarit pe retelele de socializare si forumuri Black Friday 2015 sa vad ce realizari are fiecare, parerea clientilor, etc. Ca in fiecare an affiliatul munceste de rupe pentru un amarat de 1% si care trebuie sa respecte reguli draconice, iar cand trebuie sa retraga veniturile generati, se trezesc cu conturile suspendate.
Nu mai spun ca procentul comisioanelor aprobate este de sub 50% per total, lucru care te face sa te intrebi daca se merita sa faci affiliere in romania.

Respingerea comisionelor nu se face din cauza ca clientul a cerut refund sau alte motive de acest gen, ci pe moti ca ai incalcat regulile X, X, Z din TOS la promovarea produsului.
De multe ori TOS se actualizeaza fara a fi anuntat sau pe zi ce trece contine tot mai multe reguli care iti este aproape imposibil sa generezi comisioane. O discutie pe aceasta tema a fost deschisa si pe arena web legat de emag.

Eu am renuntat de mult la sistemul de affiliere din romania, pentru ca nu aducea veniturile asteptate, nici macar 30% din cele pe extern, unde pe langa libertatea mai mare de miscare, sistemele de plata sunt mult mai usoare si nu ca la 2parale.
Mai era un sistem de afiliere in romania (nu mai retin numele), unde trebuia sa semnezi nu stiu cate tipuri de contracte, pe care trebuia sa le trimiti prin posta (nu au auzit de sisteme online pentru semnarea de documente), apoi plata se facea la cerere, und etu ca affiliat trebuia sa trimiti o factura si in care trebuia sa pui date la care nu aveai acces si daca era aprobata primeai banii in 1-3-6 luni. Daca cereai banii lunar comisionul era dublu fata de cel la 6 luni.

Nu mai spun ca majoritatea nu fac plati internationale pentru affiliatii care nu sunt in Romania.

La voi cum a fost Black Friday 2015?
Din totalul comisioanelor generate cate sunt aprobate si cate sunt respinse? Care a fost motivul pentru cele respinse?
Unde faceti promoare la produse? Site propriu, gurpuri, pagina facebook, publicitate cumparata, etc?
Ce sistem de afiliere folositi si de ce?
Care este experienta voastra cu acest sistem de afiliere ?

Poate discutam putin pe aceasta tema.
 
Intr-adevar, in Romania e diferit. Am lucrat la inceput cu mai multe sisteme de afiliere internationale, gen Shareasal (care mi-a placut printre altele pentru seriozitate, atat ca te anuntau cand un advertiser ramane fara bani, si abia daca am avut 1-2 comisioane respinse).

Cu toate ca mergea bine insa, am vrut sa incerc afiliere in Romania, si vrea sa ma tin si in continuare. Aici trebuie sa intelegem totusi ca e si vina romanilor ca nu stiu sa faca cumparaturi, nu s-au invatat cu trecerea la RON sau se razgandesc repede, nu raspund la telefon curierului...

Anul asta nu m-am pregatit cum trebuie, am tras mai mult pe ultima suta de metri, mai ales ca anul asta am vrut sa testez si alte strategii care pe de o parte au avut rezultate bune, pe de alta am dat gres. Intr-adevar, s-a vazut, am facut ceva comisioane, si in special sper sa mai castig datorita recurentei inca ceva comisioane. Aici depinde insa si ce advertiseri iti alegi, abia luna asta mi-am facut un tabel si am realizat ca la un advertiser am 92% comisioane respinse ca si valoare in ultimele 6 luni.

Majoritatea sunt in asteptare, am cateva aprobate repede si unul respins la acelasi magazin la care sunt celelalte aprobate, pe motiv ca respectivul client nu a mai vrut produsul. Aici ii cred, ca nici lunile trecute nu au exagerat cu comisioane respinse.
Folosesc 2Parale si Profitshare, primul pentru ca imi place sistemul si al doilea pentru ca sa pot promova Emag. Promovarea, aici intra cam tot ce e gratis, nu are rost sa investesc bani cu riscul sa nu am ROI, cand ma descurc cu SEO. De obicei nu obtin nicio vizita din FB, insa perioada asta mi-am pus mintea la contributie, si am reusit sa obtin cel putin 20% vizite din FB, insa nu direct pe link de afiliere, ca asta ar incalca conditiile.

Aici e greseala multora, si deja l-am atentionat pe unul de pe Arenaweb, insa vad ca nu a vrut sa asculte si i-au inchis contul la Profitshare.
Pentru o experienta cat mai placuta, trebuie sa testezi mult, sa fii atent la target, sa intelegi perioadele, sa ai rabdare, sa comunici cu advertiserii mai des si sa iesi din campaniile unde nu primesti raspuns... am promovat cativa advertiseri mai bine dupa ce mi-au oferit anumite informatii, am primit si comisioane mai mari decat ceilalti la anumite campanii unde am mai avut vanzari, ba chiar discutand cu un manager de afiliere si spunandu-i ca le-am trimis trafic insa nu a mai convertit la fel de bine, s-a oferit sa imi mareasca si recurenta, deci nu sunt toti niste tepari care vin, fac vanzari, si pleaca fara sa plateasca facturile. Daca stii ce faci, poti castiga bine.
 
Initial am intrat si in afiliere cu eMag, nu am castigat nici un leu, vina consider ca este a mea ca nu am stiut sa fac promovare
 
Se merita sa faci marketing afiliat in Romania. Trebuie multa seriozitate si foarte multa munca pentru a veni rezultatele. Eu m-am inscris pe sit-ul si am inceput sa vand. Aceasta platforma de afiliere are produse din nisa sanatate si frumusete ce se vand bine atat pe bloguri generale, dar mai ales pe bloguri nisate pe sanatate si frumusete. Daca te pricepi sa faci reclame pe net poti incerca si cu reclame adwords sau facebook.
O zi frumoasa!
 
Ultima editare de un moderator:
Salut! Nu am stiut ca nu ai voie sa postezi referal link. Imi cer scuze! Chiar ma intereseaza sa invat cat mai multe si sa particip activ la discutiile de pe forum
@AlexH e vorba de cashinpills
 
Cashinpills sunt cam trecuti in sensul ca sunt vechi pe piata (eu ii stiu de prin 2013).
Aproapte tot ce vand ei sunt produse "miraculoase", suplimente care in realitate nu prea au niciun efect.

Parerea mea e ca pe afiliere nu are rost sa te mai apuci acum. Afilierea merge pentru cei care au deja un istoric, au siteuri cu vechime, stau bine in seo si asa mai departe.
Pentru cei la inceput de drum le recomand mai degraba sa se apuce de dropshipping. Faci tot cam acelasi lucru, doar ca profitul e mai mare. Mult mai mare. :)

Ca sa nu fiu inteles gresit. Nu zic ca afilierea nu e profitabila. Dar la aceiasi munca/investitie poti castiga mai mult din dropshiping facut inteligent (nu de pe aliexpress).

Stiu caz concret prin care un tip face undeva la 10k+ pe luna printr-o metoda destul de simpla. Chiar ma gandesc sa o pun si eu in practica.

Pentru cine vrea sa incerce ii dau si cateva date de baza. Pentru aprofundare sa mai caute :)
- cautat produse care nu au corespondenta pe siteurile romanesti (emag, price, compari). Pentru ca se stie, multi dintre potentialii clienti vor compara preturile. Neavand cu ce sa compare poti sa adagi un adaos mai mare ;)
- produsele alese trebuie sa nu depaseasca 300 lei pret de vanzare, deci trebuie sa fie sub 200 lei achizitie+transport). Cu cat produsul e mai scump, cu atat se vinde mai greu.
- buget de marketingL ~50 lei / produs vandut => ~50 lei profit / produs vandut. Din care mai scadem 10 lei pentru fondul de comenzi neridicate, handling si alte cheltuieli. Ideea e ca in medie sa ramai cu 40 lei profit curat / produs
- calculat la bugetul de marketing de mai sus ai undeva la 30-50-100 potentiale comenzi. Depinde de produs bineinteles. :)

Procentul de reusita e undeva la 1 din 5 produse incercate (nu taote produsele vand. adica ce tie ti se pare a fi foarte smeceher poate sa nu aiba succes deloc).

Pam pam. Intreabari? :)
 
Cashinpills sunt cam trecuti in sensul ca sunt vechi pe piata (eu ii stiu de prin 2013).
Aproapte tot ce vand ei sunt produse "miraculoase", suplimente care in realitate nu prea au niciun efect.

Parerea mea e ca pe afiliere nu are rost sa te mai apuci acum. Afilierea merge pentru cei care au deja un istoric, au siteuri cu vechime, stau bine in seo si asa mai departe.
Pentru cei la inceput de drum le recomand mai degraba sa se apuce de dropshipping. Faci tot cam acelasi lucru, doar ca profitul e mai mare. Mult mai mare. :)

Ca sa nu fiu inteles gresit. Nu zic ca afilierea nu e profitabila. Dar la aceiasi munca/investitie poti castiga mai mult din dropshiping facut inteligent (nu de pe aliexpress).

Stiu caz concret prin care un tip face undeva la 10k+ pe luna printr-o metoda destul de simpla. Chiar ma gandesc sa o pun si eu in practica.

Pentru cine vrea sa incerce ii dau si cateva date de baza. Pentru aprofundare sa mai caute :)
- cautat produse care nu au corespondenta pe siteurile romanesti (emag, price, compari). Pentru ca se stie, multi dintre potentialii clienti vor compara preturile. Neavand cu ce sa compare poti sa adagi un adaos mai mare ;)
- produsele alese trebuie sa nu depaseasca 300 lei pret de vanzare, deci trebuie sa fie sub 200 lei achizitie+transport). Cu cat produsul e mai scump, cu atat se vinde mai greu.
- buget de marketingL ~50 lei / produs vandut => ~50 lei profit / produs vandut. Din care mai scadem 10 lei pentru fondul de comenzi neridicate, handling si alte cheltuieli. Ideea e ca in medie sa ramai cu 40 lei profit curat / produs
- calculat la bugetul de marketing de mai sus ai undeva la 30-50-100 potentiale comenzi. Depinde de produs bineinteles. :)

Procentul de reusita e undeva la 1 din 5 produse incercate (nu taote produsele vand. adica ce tie ti se pare a fi foarte smeceher poate sa nu aiba succes deloc).

Pam pam. Intreabari? :)
Recent am renuntat si eu la afiliere. Se poate ceva linkuri pe privat sau skype cu acele baze de date de care ai mentionat? Mersi
Ma gandeam si eu initial la shopify ca sa dau drumul in vreo 2/3 luni la un shop online insa pe interantional, dar pana atunci muuuuulta documentare!
 
Recent am renuntat si eu la afiliere. Se poate ceva linkuri pe privat sau skype cu acele baze de date de care ai mentionat? Mersi
Ma gandeam si eu initial la shopify ca sa dau drumul in vreo 2/3 luni la un shop online insa pe interantional, dar pana atunci muuuuulta documentare!
Nu stiu de ce baze de date zici.
Daca te referi la furnizori -> documentare. Am dat un punct de plecare, nu ofer informatii pentru un business la cheie. :)
 
Loading...
Back
Sus