Schimbare site blogger pe wordpress

TAFFY00

Well-Known Member
Registered
Full Member
Salut am un site de filme online si as dori sa ii schimb scriptul si sa ma mut de pe blogspot pe wp.Problema e ca deja e indexat in google iar cand o sa il mut o sa imi apara acele erori 404 in google.com/webmasters si din cate am auzit google nu prea le agreeaza.cum ar trebui procedat ca nu ma prea descurc am auzit ca trebuie facut un redirect 301 parca ceva de genul.pareri?multumesc
 
erori 404 in google.com/webmasters
Asta daca nu gaseste link.
1. install wp pe host
2. install modul de import din blogger
3. deschide modulul de import blogger care iti va cere sa te conectezi la blogger pentru a face import, sau iti va cere sa faci upload la fisierul xml.
4. in functie de numarul de articole va dura ceva
5. mergi la permanent link si alege varianata zi, luna, an si la final adaugi .html . In acest fel link va fi acelasi ca pe blogger.
Cateva tutoriale aici
http://www.roforum.net/threads/migrarea-de-pe-blogger-pe-wordpress.3720/
http://www.roforum.net/threads/cum-se-muta-blogger-pe-wordpress.855/
 
5. mergi la permanent link si alege varianata zi, luna, an si la final adaugi .html
Fara zi.. mai exact trebuie sa adaugi asta
Cod:
/%year%/%monthnum%/%postname%.html
Dupa cateva zile dupa ce faci trecerea, sa revii te rog, sa spui daca se simte o scadere a traficului, respectiv locul in clasamentul google. Mie mi se pare ca Google ridica Blogspotul
 
Asa o sa fac si eu sunt de parere ca google ridica blogger doar apartine lor da o sa vedem
Tot nu ai inteles ce a vrut sa spuna AlexH,pentru google e de preferat wordpress chiar daca blogger apartine de google si daca faci cum ti-a spus sa schimbi la permanent link si sa adaugi ''html'' nu ai de ce sa ai nici un decalaj la vizite.
 
Si eu tot din experienta am spus... am trecut un blogger pe wordpress, si a scazut... Dupa cateva luni si-a revenit. (downtime mai putin de o zi)
Nu neaparat ca ar fi scazut in clasament, ci mai mult timpul de indexare. Pe blogger imi indexa instantaneu. Adica publicam si daca deschideam tab nou si cautam eram. Pe wordpress trebuie sa astept mai mult. Chiar daca dau din wmt.
offtopic: @TAFFY00 ti-ai ascuns datele la domeniul ala sau vin sa-ti dau cu pietre-n geam :D
 
Eu tot din experienta spun ca unul din site-urile mele de filme l-am avut pe blogger prima data,dupa ce l-am trecut pe wordpress in 3 luni mi sa dublat vizitele ajungand pe prima pagina in cautari cu peste 25 de mii de unici pe zi,cea ce spui cu indexarea e perfect adevarat,blogger indexeaza instant pe cand la wordpress poate sa dureze.
 
Poate sa fie si o coincidenta... Am si eu site la care mi s-au dublat in trei luni, fara sa fac vreo modificare. Ce mi s-a parut mereu amuzant, e ca daca unul dintre noi are o medie de 10k unici si dintr-odata incepe sa aiba 30k, se bucura si atat. Parca nici n-ar spune la nimeni. Dar cand din aia 30k va incepe sa aiba din nou 10k, incepe sa se intrebe ce a facut, daca a fost penalizat.. :D
Update: Si ar mai fi ca daca ai vizite, pe wordpress iti trebuie un server bun... care costa mai mult decat pe blogger :D
 
Poate sa fie si o coincidenta... Am si eu site la care mi s-au dublat in trei luni, fara sa fac vreo modificare. Ce mi s-a parut mereu amuzant, e ca daca unul dintre noi are o medie de 10k unici si dintr-odata incepe sa aiba 30k, se bucura si atat. Parca nici n-ar spune la nimeni. Dar cand din aia 30k va incepe sa aiba din nou 10k, incepe sa se intrebe ce a facut, daca a fost penalizat.. :D
Update: Si ar mai fi ca daca ai vizite, pe wordpress iti trebuie un server bun... care costa mai mult decat pe blogger :D
Adevarat si asta )))) ,mie de ex mi-a scazut cu vreo 3-4 mii in jos siteul de care vorbesc de la ultimul update,dar se mentine find site vechi si cunoscut si cu timpul se stabilizeaza.
 
Daca vrei sa treci pe wp din cauza ca simti ca urmeaza sa iti stearga blogul, poti sa iei in calcul si sa iei alt domeniu (acelasi domeniu cu tld diferit), si sa dai import pe el, tot pe blogger. Si sa faci redirect.
E bine ca google nu penalizeaza blogurile sterse din cauza dmca...inca
 
Daca vrei sa treci pe wp din cauza ca simti ca urmeaza sa iti stearga blogul, poti sa iei in calcul si sa iei alt domeniu (acelasi domeniu cu tld diferit), si sa dai import pe el, tot pe blogger. Si sa faci redirect.
E bine ca google nu penalizeaza blogurile sterse din cauza dmca...inca
Eu din cauza asta l-am si mutat,la a 2 notificare deja l-am trecut pe wp
 
Asa m-am mutat eu pe shared.. si am primit reclamatie la host... adica daca e.. si acolo poate sa ti-l stearga. Am primit reclamatie si la host si registrar si la cloudflare. Numai pe site nu sompleteaza nimeni aia cu dmca...
 
Asa m-am mutat eu pe shared.. si am primit reclamatie la host... adica daca e.. si acolo poate sa ti-l stearga. Am primit reclamatie si la host si registrar si la cloudflare. Numai pe site nu sompleteaza nimeni aia cu dmca...
Inca la host sau la domeniu nu am primit reclamatie dar cred ca in viitorul apropiat acolo se va ajunge,vor face in asa fel in cat sa inchida cat mai multe site-uri,asa prevad eu :(.Saptamana trecuta am citit un articol pe bbc de la un reprezentat google cum ca pirateria in 2016 a crescut cu 27 %
 
E un pic irelevanta aceasta crestere, parerea mea. De ce. Sa zicem ca filmul in 2015 filmul "Da mama cu biciu-n mine" era pus pus pe 100 de siteuri. In 2016 acesta era pus pe 270 de site-uri, dar tot pe unu singur te uiti. Poate se refere ca exista cu 27% mai multe materiale piratate decat in 2015... Pai au aparut mai multe decat era in 2015. Na.. nu stiu exact cum se calculeaza.
Dar e cam la fel ca aia cu "Din cauza pirateriei economia a pierdut 100 miliarde de euro". Nu a pierdut nimic economia. Poate industria filmelor a pierdut. dar nu economia. De ce? Am vazut un film pe net, in loc sa ma duc la cinema sa dau 25 lei. Dar aia 25 de lei pe care nu i-am dat la cinema, mi-am cumparat bautura, deci am cheltuit banii, am ajutat economia sa creasca.
 
E un pic irelevanta aceasta crestere, parerea mea. De ce. Sa zicem ca filmul in 2015 filmul "Da mama cu biciu-n mine" era pus pus pe 100 de siteuri. In 2016 acesta era pus pe 270 de site-uri, dar tot pe unu singur te uiti. Poate se refere ca exista cu 27% mai multe materiale piratate decat in 2015... Pai au aparut mai multe decat era in 2015. Na.. nu stiu exact cum se calculeaza.
Dar e cam la fel ca aia cu "Din cauza pirateriei economia a pierdut 100 miliarde de euro". Nu a pierdut nimic economia. Poate industria filmelor a pierdut. dar nu economia. De ce? Am vazut un film pe net, in loc sa ma duc la cinema sa dau 25 lei. Dar aia 25 de lei pe care nu i-am dat la cinema, mi-am cumparat bautura, deci am cheltuit banii, am ajutat economia sa creasca.
Economia nu a pierdut asta e clar cred ca la industria filmelor si a site-urilor pe bani gen netfilx facea referire care sunt mai mult ca sigur ca cele mai multe plangeri DMCA ei le fac pe langa posturi tv si altele care nu le convine...
 
reprezentat google cum ca pirateria in 2016 a crescut cu 27 %
Este normal si va creste mai mult in anii ce urmeaza. Cu cat impui mai multe reguli, te faci a dracului, cu atat vor aparea mai multe site cu material piratat. Iar faza cu pierdutul nu e asa problematica pentru ca fiecare isi castiga bucatia direct sau indirect.
Cei din industria filmului profita de pe urma la puraterie ca se face publictate gratis la filme. Microsoft sponsoriza cel mai mare site antiwindows si windows piratat. La prima vedere te intrebi de ce, iar raspunsul e simplu, Notorietate, prezenta peste tot.
Pentru a intelege mai bine, stiti care valoarea unui user youtube in lumea economica? 7$, chiar daca tu nu ai cheltuit un cent pe youtube. 7 x 700 milioane, vedeti si voi rezultatul.

Singurul serial care a avut de pierdut si chiar a fost inchis din cauza pirateriei a fost Star Gate. Desi era foarte bun si apreciat de intreaga lume, toti prefereau sa-l vada pe torent decat la tv, asa ca scifi la inchis. Unele episoade in 24 ore aveau peste 1 milion de descarcari.
 
Loading...
Back
Sus