Schimbare destinatie imagine!

PerSeuS

Well-Known Member
Registered
Full Member
Se poate schimba destinatia unei imagini uploadate pe platforma wordpress? Adica folosesc tema dooplay si imaginile de la episoade sa se salveze intr-un folder setat de mine... ca sa il pot bloca in fisierul robots.txt...
 
Pai dece nu blochezi folderul /upload si gata, fara sa schimbi nimic.
O alta varianta daca vrei neaparat sa schimbi folderul este prin metoda de mai jos.
1. faci un folder cu numele care vrei tu
2. muti tot din /upload in acel fisier
3. deschizi wp-config.php si dupa linia
Cod:
require_once(ABSPATH.'wp-settings.php');
adaugi aceasta linie
Cod:
define('UPLOADS', 'files');
Unde files este numele la folder si trebuie sa fie calea corecta.

Daca vrei plugin poti testa acesta https://wordpress.org/plugins/upload-url-path-enabler/
 
problema ii ca am lasat pentru google sa indexe imaginiile, iar imaginile de la episoade au denumirea 3645ghfhfjg (cam asa ceva, si se uploadeaza automat)...
 
acest plugin schimba denumirea pentru toate imaginile sau pot eu sa setez ce anume sa schimbe?
 
Presupun ca pe toate si baga numele la titlu articol cred, lucru care este bun.
Mai poti testa acest plugin https://wordpress.org/plugins/seo-image/ care adauga alt tag la imagini pentru a da bine in google, iar numele kashfksdfhdg.jpg nu are problema daca este asa.
 
deci imi apare asa, dau un exemplu: 346456rthrutyitit.jpg sau png - Filme 2017 - Seriale online noi 2017 (titlu), iar la url apare denumirea siteului.net/episod-serial/346456rthrutyitit.jpg
imaginea 346456rthrutyitit.jpg aceasta are setata alt tag totul este in regula, doar ca in google apare asa 346456rthrutyitit.jpg - Filme 2017 - Seriale online noi 2017 (titlu)

Este in regula, afecteaza cu ceva, etc?
 
Eu am crezut ca vrei sa blochezi din cauza dmca.
Daca folosesti Yoast, vei ca ai niste setari si pentru media.
 
pai vreau sa stiu daca are probleme daca imi apare asa in google 346456rthrutyitit.jpg - Filme 2017 - Seriale online noi 2017 (titlu)
 
Loading...
Back
Sus