Scădere trafic site

Robert1427

Active Member
Registered
Full Member
Bună seara!
Dețin un site de seriale cu o scădere masivă peste 60% în ultimile 2 săptămâni
În urma verificărilor, nu dețin backlink în webmaster tools ( fac verificări aproape zilnic ), viteza este una optimă atât pe mobile cât și pe desktop....
Singura chestie, doar am schimbat serverul, deoarece eram pe-o pantă ascendentă și era necesar...
A fost cumva vreun Update Google, deoarece nu văd cum e posibil să pierd 60% în 2 săptămâni, în condițiile în care se postează material zilnic pe site
 
Bună seara!
Dețin un site de seriale cu o scădere masivă peste 60% în ultimile 2 săptămâni
În urma verificărilor, nu dețin backlink în webmaster tools ( fac verificări aproape zilnic ), viteza este una optimă atât pe mobile cât și pe desktop....
Singura chestie, doar am schimbat serverul, deoarece eram pe-o pantă ascendentă și era necesar...
A fost cumva vreun Update Google, deoarece nu văd cum e posibil să pierd 60% în 2 săptămâni, în condițiile în care se postează material zilnic pe site
Nu a fost nici un update care ar fi putut sa-ti traga siteul asa tare in jos la 60% vezi aici ultimele update https://www.mariehaynes.com/algo-changes-and-more/ singura cauza ce o vad este cum poate ai mutat siteul,am patit si eu asta dar isi va reveni daca este doar asta cauza.
 
Si mie mi se intampla la fel . Scaderea traficului la aproape un sfert .
Aveam mult trafic de pe facebook , dar cum facebook a devenit din ce in ce mai neprietenos cu paginile de facebook , mi-au scazut impactul paginii la sange .
Daca acum 4 -5 luni aveam un impact de peste 10k la un articol , acum cu greu reusesc sa am un impact care sa ajunga la o mie de persoane . Practic , pagina mea care are peste 45 k urmaritori nu mai este vizibila decat la un numar infim de persoane . La un astfel de trafic , iti vine sa te lasi de site.
Atasez exemple de ceea ce mi se intampla acum , si cum era anul trecut la un articol ales la intamplare .
Screenshot_1.jpg Screenshot_2.jpg
 
Este un trend in ultima vreme unde google cat si restul sitemelor de gen incearca sa omoare site-urile care nu sunt de brand. Daca va aduceti aminte anul trecut facebook, google, bing au facut un anunt pe tema asta. Youtube chiar a implementat aceasta regula dupa atacul din Las Vegas de anul trecut.
Se prevede un viitor tot mai sumbru pentru site-urile care nu sunt branded si singura solutie este sa iti faci propria audienta, comunitate, asa cum este pe darkweb.
Instoria se repeta putin sa zic asa. La inceput a fost cate un site pe nisa, apoi au aparut portalurile unde gaseai tot ce vrei in acelasi loc, acum revenim la inceputuri. Vezi ca asta fac si marile branduri care fiecare cateva luni lanseaza un site pe alta nisa pentru asi mari veniturile ai audienta.
Pentru a intelege mai bine luam exemplu coca cola.
Numai coca cola are cel putin versiuni care daca le pui una langa alta nu vei gasi mari diferente, apoi pentru fiecare produs mai face cateva zece versiuni si asa ajunge sa detina 1000 produse si o cota de piata foarte mare.
Un amic a facut 20 site-uri pe aceiasi nisa filme online, a reusit pe fiecare sa le aduca undeva la 10-25k trafic pe zi. Daca avea doar unul nu castiga mare lucru, dar toate la un loc ii aduc un profit lunar destul de mare.
Din toate acestea trebuie sa intelegem ca ADAPTAREA la situatie, trend este necesare daca vrem sa reusim, sa ne mentinem pe piata, altfel vom disparea, asa cum au disparut si zeii greci. :D
 
Loading...
Back
Sus