Sa fac ceva pe Biserica Romana

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Pe zi ce trece Biserica Romana devine mai mult o inchizitie, o sugatoare de venituri decat o casa a domnului. Sa ma ierte dumnezeu dar asa ceva nu se poate.
Cei de la Biserica Romana sau gandit sa mai puna o taxa pe capul oamenilor. Fiecare familie va trebui sa plateasca 0.07 Lei catre Biserica ca aceasta sa isi poate sustine posturile de radio si Tv.
Pai cine dracu va pune sa va faceti posturi radio si TV? cine dracu va asculta? Nici dracu nu va asculta ca si-a da demisia din iad cand va aude.

biserica1.png
Romanul de rand bea apa din pahare de plastic sau direct din galeata, iar panaramele de la Biserica Romana folosesc doar pahare de aur.

Cine, undeva, candva trebuie sa se ridice si sa spuna ca este de ajuns, trebuie sa inceteze, sau chiar sa le puna un glont in cap la toti.

pahar.png

stirea aici
http://stirileprotv.ro/stiri/actual...o-plateasca-lunar-pentru-fiecare-familie.html
 
eu mereu am fost impotriva preotilor si bisericilor, nu a credintei, repet, a oamenilor care au o haina neagra numit patrafir si se numesc preoti, care sunt mai hoti ca hotii. Am fost acum o luna la biserica sa imi platesc "taxa" cum o zic eu si "donatia" cum o zic ei pentru casatorie, mi-au cerut o groaza de bani si imi da o chitanta cu jumatate din suma care scrie donatie.... auzi si tu.
 
Bine ca nu apare taxa pe factura de la curent, mai lipsea doar asta. Pana la urma bisericile vor trebui sa contribuie, iar oamenii oricum fac donatii si lasa bani in cutia milei, chiar si cei mai saraci bolnavi care nu au bani nici de medicamente. Una e credinta, alta e indoctrinarea si religia.
 
zi de zi apare tot felu de stiri cu preoti care pur si simplu jefuiesc oamenii in plina strada.
Nu poti face nimic in biserica fara sa platesti. Iar preotii care mai au inima si nu jefuiesc oamenii, sunt inlaturati din parohie.
Nu mai spun ca biserica nu plateste nici un fel de taxa la stat.
@Jeliu Mihai Bogdan restul de bani a intrat in buzunarul preotului. Cum crezi ca isi fac case si cumpara masini de peste 80k euro?

Chiar nu este nimeni in aceasta tara care sa faca ceva? Nu e destul ca cei din clasa politica in ultimii 5 ani au furat aproape 100 miliarde de euro. Ma intreb de unde mai avem bani sa respiram.
 
zi de zi apare tot felu de stiri cu preoti care pur si simplu jefuiesc oamenii in plina strada.
Nu poti face nimic in biserica fara sa platesti. Iar preotii care mai au inima si nu jefuiesc oamenii, sunt inlaturati din parohie.
Nu mai spun ca biserica nu plateste nici un fel de taxa la stat.
@Jeliu Mihai Bogdan restul de bani a intrat in buzunarul preotului. Cum crezi ca isi fac case si cumpara masini de peste 80k euro?

Chiar nu este nimeni in aceasta tara care sa faca ceva? Nu e destul ca cei din clasa politica in ultimii 5 ani au furat aproape 100 miliarde de euro. Ma intreb de unde mai avem bani sa respiram.
Stiu Alex, stiu, eu preferam sa fac nunta fara biserica :))
 
Stiu Alex, stiu, eu preferam sa fac nunta fara biserica :))
Eu am luat o decizie mai drastica. Nu ma voi insura niciodata. In acest fel nu trebuie sa dua pe acolo. Pot trai cu cineva si fara ca un popa/hot sa isi dea acceptul.
 
M-am gandit mai bine. Daca ii impusc lumea ii va transforma in sfinti, asa ca nu e bine.
Ce la bine este sa nu mai merge la biserica. O campanie online in care sa indemnam lumea sa nu merga la biserica.
Daca lumea nu merge, nu sunt obligati sa plateasca..
 
lasa-i sa plateasca din buzunarul lor, la mine popa din cartier vine de 10-15 ori pe an la usa cu cate ceva(ba cu crucea,ba cu postul), sa nu indrasneasca sa ceara nici macar un ban, ca-l bat de-i sare cadelnita, sunt crestin, cred in dumnezeu, dar parca a imbatranit si si-a ales prost reprezentatii pe pamant
 
Ai grija cand il bati. Legea de acum spune asa: Daca vine Hotul la tine in casa si il prinzi sa nu il atingi. Ca te poate da in judecata si poti ajunge la inchisoare si hotul dupa asta se duce la tine acasa si iti fura tot.
In ce lume mai traim si noi....
 
zi de zi apare tot felu de stiri cu preoti care pur si simplu jefuiesc oamenii in plina strada.
Nu poti face nimic in biserica fara sa platesti. Iar preotii care mai au inima si nu jefuiesc oamenii, sunt inlaturati din parohie.
Nu mai spun ca biserica nu plateste nici un fel de taxa la stat.
@Jeliu Mihai Bogdan restul de bani a intrat in buzunarul preotului. Cum crezi ca isi fac case si cumpara masini de peste 80k euro?

Chiar nu este nimeni in aceasta tara care sa faca ceva? Nu e destul ca cei din clasa politica in ultimii 5 ani au furat aproape 100 miliarde de euro. Ma intreb de unde mai avem bani sa respiram.

@AlexH, scuza-ma, dar tu respiri aer de monarhie.
 
Cu taxele puse de biserica, nu sunt de acord, iar cu faptul, ca esti afara si te plangi, nici cu asta. Doar, ca tragi un semnal de alarma.
Nu am fost toata viata in afara.
Urasc preotii si biserica din zilele noastre pentru ca mereu fac comparatie fara sa vreu cu preotul care am crescut. Era genul nu har de la dumnezeu, care te asculta, ajuta lumea din parohia lui. Biserica era un refugiu la orice ora din zi sau noapte pentru toti cu probleme de orice natura.
Oricat de trist ai fi fost sau problema care o aveai dupa o vorba cu el, aveai puterea sa treci si sa mergi mai departe.
Niciodata nu se punea inaintea oamenilor din parohie. Fie ca erai sarac lipit pamantului sau cel mai bogat trata pe toti la fel, pentru ca nu era de datoria lui sa judece. Asta e treaba lui dumnezeu si el nu era dumnezeu. Spunea asta mereu.

Nu am cuvinte sa descriu cum a fost acest om, acest preot cu care am crescut eu si multi altii. In zona in care am crescut eu iernile erau foarte grele si acest preot cu dascalulul mergeau la toti oamenii cu molifta pe jos, fara masina, caruta, caleasca, etc. Cand aveai nevoie de el, era la usa ta si nu conta ca trebuie sa mearga pe jos 15km sa ajunga la tine. Daca aveai bani sa ii dai bine, daca nu si avea el ceva in buzunar iti dadea el bani.

Acesta e tipul de preot care il am in minte.
Sa te odihnesti in pace Parinte Tudorache.
A murit chiar in ziua cand Isus a fost rastignit si inmormant in ziua cand a inviat.
 
Loading...
Back
Sus