Rss , Feed detalii , functionare .

yepuras

Vedeta
Registered
Full Member
Pentru ca oricat as dori sa sun ca stiu cate ceva , sunt multe lucruri pe care nu le-am folosit si despre care as dori sa aflu cate ceva asa ca iara apaelez la voi .

Ce este de fapt Rss , feed ?
La ce ma ajuta in mod special .
Este bine sa ma inregistrez pe site precum feedburner si mai sunt inca multe altele vechi ?
Este bine sa o fac doar pe unul sau pe mai multe ?
Daca mai stiti si alte lucruri folositoare despre acest subiect nu-mi ramane decat sa va multumesc pentru informatii .
 
Pe scurt RSS feed este o modalitate destul de veche prin care un website comunica cu un software, sau prin care un software poate citi sau extrage date dintr-un website.

Sa luam ca exemplu un blog, pe wordpress sau pe alte platforme care genereaza feed rss. De obicei la wordpress gasesti feedul respectiv la adresa http://siteulrespectiv/feed . Daca vrei ca cititorii blogului tau sa primeasca titlurile si descrierile celor mai recente postari de pe blogul tau ai nevoie de acest feed rss sa fie activ (in wordpress este, dar il poti dezactiva).

Eu spre exemplu pentru siteurile la care lucrez acum am creeat un feed rss pentru cele mai recente filme la care s-a urcat o subtitrare. Link1 link2. E cam greu de citit si inteles codul in primul link dar uitate in cel de-al doilea, dar programele software de citire rss/xml se descurca perfect. Acolo e o lista cu cele mai recente 30 de filme si seriale la care au fost adaugate subtitrari. Folosesc siteul de automatizare ifttt.com care l-am setat sa citeasca si sa verifice la fiecare 5 minute daca in acel feed rss apare vreun film nou, sa il posteze automat pe pagina de facebook a siteului (si functioneaza perfect, pagina1, pagina2).

Eu ca cititor urmaresc 25 de bloguri/siteuri de stiri.
feedly organizare.png
Daca as intra pe toate siteurile alea in fiecare zi ca sa vad daca au postat un articol noi mi-ar ocupa o gramada de timp, si cum toate au un feed rss eu folosesc un rss feed reader, si anume feedly.com. Siteul asta citeste si verifica la fiecare x minute toate feedurile rss de la siteurile la care sunt eu abonat, si din acele feeduri extrage titlurile articolelor, descrierile, pozele articolelor si un link catre articolul in sine. Asa vad toate articolele de la siteurile respectiv intr-un singur loc, pe feedly (pe siteul lor si pe aplicatia lor de mobile), si pot citii toate stirile de acolo. Dupa ce citesc un articol este marcat ca citit.
feedly articole.png feedly articol.png

Feedburner din cate inteleg este un fel de rss feed dar le serverul lor nu pe serverul tau, care preia informatiile de la tine de pe site si iti creeaza un rss feed bun, sau mai bun decat cel din wordpress, nu stiu.
Daca ai un blog si vrei ca articolele tale sa ajunga foarte usor la cititorii tai ai grija de aspectul asta, feedul rss, sa functioneze bine, sa afiseze imaginile articolelor, sa afiseze bine articolul, etc.

Si forumul asta are rss feed pe care vezi cele mai recente postari. Ba chiar are feeduri rss separate pentru fiecare categorie in parte.
http://www.roforum.net/forums/-/index.rss
feedly roforum.png
 
Ultima editare:
Mai buna descriere la ce este RSS nu cred ca se putea @Andrei Telteu . Multumesc pentru asta.

Acum la ce te ajuta pe tine ca proprietar de blog.
Pentru mojoritatea cu nimic, este doar o unealta oferita de platforma care o folosesti si nu stii ce sa faci cu ea, plus in unele cazuri poate aduce mai mutl rau decat bine. RSS este metoda usoara ca cineva sa iti fure continutul de pe site. Poate te gandesti ca nu e problema daca iti fura continutul, dar daca site-ul care te fura este pozitionat mai bine in google, acesta va aparea primul in rezultate si vei pierde mult trafic si desigur banuti.

Cu ce te ajuta?
Daca e folosit cum trebuie poate aduce foarte mult trafic. Eu urmaresc multe site-uri, la fel cum spunea @Andrei Telteu nu am timp sa intru pe toate. Asa ca folosesc sistem ca cel prezentat mai sus pentru a vedea ce se posteaza pe site-urile care ma intereseaza. Daca ma intereseaza, intru sa vad mai multe detalii.
De asta e bine ca la RSS/Feed sa setezi sa apara doar o parte din continut si nu tot, pentru ca daca apare tot, atunci abonatul la feed-ul tau nu este nevoit sa intre pe site la tine. Sa spunem ca ai 10.000 abonati la feed, si setat sa apara tot continutul, dar vizite pe site ai doar cateva sute si nu cateva mii. Eu cand ma abonez la un site o fac pentru ca ma intereseaza si nu doar sa fie in lista.
De asta multi vedeti acea diferenta mare intre numarul de abonati si traficul la site.

Cum sunt directoarele web, la fel sunt si directoare de feed, care sunt mult mai bune, aduce mai multe backlink si pe desupra poate aduce un trafic foarte mare.
Sun oamenii in intreaga lume, care nu se aboneaza la un singur site ci la o categorie sau mai multe pe directoare de feed. Daca articolul tau este interesant, atunci acesta va intra sa citeasca continutul, asta daca e setat sa apara doar o parte.

La ce te ajuta feedburner sau ifttt.com?

feedburner este metoda usoara de a prinde abonati pentru ca este folosit de multe persoane, nu foloseste sistemul tau de send e-mail, asa ca esti sigur ca mesajul cu articolele tale ajunge in inbox si nu in spam. Plus te protejeaza de eventuale atacuri la feed-ul tau si autopostare pe twitter. In romania lumea nu foloseste twitter asa mult, dar pe extern este foarte folosit si este o buna sursa de trafic. Un alt lucru bun este ca la auto postarea pe twitter poti seta custom hashtag, care este foarte important sau sa foloseasca categoria ca hashtag, ori cuvinte din tag setate la articol. Asta face ca postarea ta sa fie gasita de cei care urmaresc un anume hashtag pe twitter si de aici intelegem ca sunt sanse la un trafic organic mai mare.

Pe wordpress pluginul jetpack iti permite sa autopostezi pe cateva surse continutul de pe blogul tau. ifttt.com iti permite sa autopostezi mai multe surse externer si nu este neaparat nevoie sa folosesti wordpress. Tot ce conteaza este ca site-ul tau sa aiba o adresa rss/feed si restul face ifttt.com.
Eu folosesc acest site pentru a postat de pe twitter pe tumblr si invers, plus pe facebook.

Concluzie.
Pentru majoritatea dintre voi e bine sa dezactivati feed-ul de la site.


Daca mai ai nevoie de explicatii te rog sa imi spui.

Update:
Ce este rau pe romania, e faptul ca nu avem directoare de feed populare care sa aiba abonati. Pe extern sunt foarte multe si care au milioane de abonati.
Daca stie cineva o lista de directoare de feed din romania dar sa nu fie moarte, va rog sa le postati mai jos.
 
Oke , multam fain la amundoi pentru raspunsurile detaliate .
Deci in mare ar fi folositor si una si alta daca ar exista o retea buna la noi pe tara de unde sa aduni abonati , cum nu prea exista e mai bine fara .
 
Oke , multam fain la amundoi pentru raspunsurile detaliate .
Deci in mare ar fi folositor si una si alta daca ar exista o retea buna la noi pe tara de unde sa aduni abonati , cum nu prea exista e mai bine fara .
Sunt unele directoare de feed care accepta orice limba, dar majoritatea sunt pe limba engleza. Si daca nu sunt abonati pe limba Romana, nu are rost sa faci o munca in plus.
Acum cautam pe net scripturi pentru feed director si daca gasesc ceva, voi deschide un site. Impreuna poate reusim sa facem un director romanesc de feed. Dar trebuie sa ne implicam cu totii, sa-l promovam iar peste ceva timp vom beneficia cu totii.
 
Nu stiu de ce insa ma gandesc ca sunt destui pe aici care chiar ar avea beneficii de pe urma la un asa site , sper sa reusesti sa faci si sa se implice mai multi
 
Loading...
Back
Sus