Virus Rombertik Malware iti distruge calculatorul daca il detectezi

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Un nou tip de virus si-a facut aparatia pe care daca ai norocul si il detectezi iti poti lua la revedere de la calculator.

Virusul se numeste Rombertik Malware si a fost decoperit de cisco care au anuntat pe blogul lor.

Virusul este atat de destept incat scaneaza non stop si se adapteaza ca programele de securitate sa nu il detecteze. In caz ca se intampla asta virusul automat va sterge Master Boot Record (MBR), care face ca calculatorul sa se restarteze la nesfarsit. Sigura varianta de a reface calculatorul sa functioneze iar este hard reinstall la sistemul de operare.

In acelasi timp Rombertik iti poate distruge HDD-ul si orice alta componenta din caculator, iar solutia este sa iti cumperi altul.

Cum iti poti da seama daca esti infectat?
Nu am inteles prea multe din explicatii, dar se pare ca acest virus Rombertik face loguri de peste 100Gb. Apoi daca vedeti ca load-ul de scriere/citire la HDD este la maxim, fara sa aveti multe programe deschise, inseamna ca Rombertik este in calculatorul vostru.
Problema este ca eu le am pe amundoua. :D Sper sa nu fie Rombertik ca ar fi teroare sa fac hard reinstall la windows.

Rombertik odata instalat se va comporta ca un spion mai ceva ca 007, care va culege orice faci tu pe calculator si online. Va trimite aceste informatii catre cel care il administreaza.

Aveti grija....
Eu folosesc 3 sisteme de securitate si scanare la fiecare 24 ore.
 
Loading...
Back
Sus