Romani care pleaca in strainatate

CiNiK

أنا أحب كس
Registered
Banned
Românii care pleacă din ţară pentru mai mult de 6 luni , obligaţi să anunţe Fiscul.

Românii care intenţionează să plece din ţară pentru mai mult de şase luni de zile vor risca, de la 1 ianuarie 2018, să fie amendaţi dacă nu notifică Fiscul în prealabil, potrivit Digi24.ro, care citează Avocat.net.

Potrivit sursei citate, notificarea Fiscului trebuie făcută prin completarea şi depunerea unui chestionar de rezidenţă fiscală. Obligaţia de notificare a intenţiei de a pleca din România pentru mai bine de jumătate de an nu este nouă în legislaţia autohtonă, însă recent a fost reglementată, prin ordonanţă a Guvernului, o amendă pentru cei ce o omit. Concret, amenda pentru nedepunerea în timp util a chestionarului respectiv va fi, din prima zi a anului viitor, între 50 şi 100 de lei. Obligaţia este prevăzută de Codul fiscal şi este detaliată de Ordinul Ministerului Finanţelor nr. 1.099/2016, iar începând cu prima zi a anului 2018 neîndeplinirea acesteia va putea fi amendată cu sume cuprinse între 50 şi 100 de lei, conform Ordonanţei Guvernului nr. 30/2017.

Sursa: adev.ro/ovynxh

Ce parere aveti ?
Eu unul nici nu ma gandesc sa le spun pentru ca nu stiam ca stau mai mult de jumatate de an :)))
 
MMMMmmmmm eu nu am mai intrat in teritoriul romaniei de 13 ani aproape, mereu am schimbat pasaportele la ambasade sau am facut imputernicire pentru buletin .Asa se dau de gol ca au un system foarte prost de monitorare , si ajungi la module de completare (hartii) acest system se foloseste cand nu ai internet in sistemul de logistica care se intampla o data pe an sau o data la 5 ani doar o zi .
 
Legea nu se aplica retroactive si din textul postat se va aplica doar celor CE pleaca dupa data mentionata Mai sus in text. Noi restul nu avem treaba, plus o amenda de 100ron Este fix pix. Daca face sa pui notification online Fara sa mergi in Romania la o panarama de ghiseu, atunci multi o vor face, alfel nimeni nu isi va Pune job in pericol sau sa cheltuie cateva sute de euro pentru o amarata de notify si amenda de 100 Ron.
 
Romania tara tuturor Prostiilor.
Pai cu a zis @AlexH nu se merita sa strici sute de Euro pentru o amenda de 100 lei.
Dar ca la noi la nimenea.
Pe zi ce trece ma face sa ma hotarasc sa plec din tara asta de kkt, cu tot ca eu am fost adeptul sa nu plec.
 
O reforma fiscala e necesara in romania, legea de mai sus e buna, dar trebuie aplicata bine si sa iti faciliteze accesul online pentru a trimite acea notificare. Problema este ca la noi sunt facute anapoda toate iar cei responsabili cu punerea in aplicare au alte lucruri mai ''importante'' de facut.
 
drept exemplu daca erai in alta tara cu pretenti in cazul in care luai o amenda si nu plateai la timp erai trecut cu bulina neagra in sistemul de a obtine credite .Ce implementeaza ei este doar pentru a mai acopeti niste minusuri .Dar sunt sigur ca acesti bani luati nu se duc unde trebuie gen batrani .marire alocatie copii,sau alte facilitati dar facand o comparatie cu alte tari nu este chiar asa rau. de exemplu in korea de nord programul scolar se plateste .bani pentru carti ,bani pentru reparatii scoala si asa mai departe .Multi din minori lucreaza ca sa aibe bani sa intre la scoala.Asa ca nu suntem exact ultimi la idiotenii .Daca tot am dat un exemplu mai rau .dau si unul bun . in uk primesti circa 8k14 k lire ca te duci la scoala.iar pe urma bani i dai treptat doar daca ai venituri mari pe an .exemplu daca depasesti 25 k pe an pe urma platesti o suma infima lunar 40 50 lire.Asadar este un exeplu bun unde statul ajuta tineretul 18-35. De bani ai nevoie cand esti tanar nu la batranete cand esti in prag de pensie nu ?
 
Azi din greseala am dat peste stirea postata de ProTV pe aceiasi tema. Totul diferit fata de textul de Mai sus si facut doar sa bage frica in oameni. Pe cine dracu sa Mai crezi?
De multa vreme cand vad ceva online merg direct la sursa sa vad ce spune si daca nu Este nimic acolo, atunci nu iau in considerare.
 
Niste prosti ..se mira pe ce sa mai faca bani..dupa ce ca platesc taxe in uk sa mai platesc si la ei pentru ce? Ca nu au locuri de munca cu salar acceptabil?
 
Nui bai .de tot ce avem nevoie este un cont bancar ,cont paypal sau alt procesor ,un laptop si o conexiune(internet satelitar ) internet oriunde in lume.Nu vom muri de foame nici o data si vom duce un trai normal.

plecarea mea in uk a inceput cu 2 euro.asadar totul este posibil.
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus